Anoreksiya ve Bulimia Arasındaki Fark

Anahtar fark: Anoreksiya nervosa ve Bulimia nervosa iki farklı yeme bozukluğu türüdür. Anoreksiya düzensiz yeme alışkanlıkları ve besin tüketiminin azaltılmasıyla karakterize edilir. Bulimia ise aşırı yeme ve sonrasında yiyeceği vücuttan çıkarmaya çalışma hastalığıdır.

Günümüz dünyasında fiziksel görünüş üzerine oldukça önem verilir. Herkes süper model gibi gözükmek ister. Hatta süper modeller bile daha zayıf gözükmek ister. Fakat zayıf olmak ile sağlıklı olmak farklı şeylerdir. Pek çok insan zayıflamak için çok ilginç ve aşırı yöntemler dener. Bu zayıf olma isteği beraberinde yeme bozuklukları getirir. Hem anoreksiya hem bulimia iki farklı yeme bozukluğu türüdür.

Anoreksiya ve Bulimia Arasındaki Fark

Genelde yeme bozukluklarının kadınları etkilediğine inanılır. Bu inanış doğru olmasa bile yeme bozuklukları kadında erkeğe kıyasla 9 kat daha fazla görünür. Yani yeme bozukluklarının %90’a yakını kadınlarda görülür.

Anoreksiya, anoreksiya nervosa diye bilinir. Anoreksiya düzensiz yeme alışkanlıkları ve besin tüketiminin azaltılmasıyla karakterize edilir. Hatta bu hastalığa bazen aşırı zayıf olma obsesyonu ve rasyonel olmayan bir kilo alma korkusu da eşlik edebilir. Anoreksiya olan insanlar genelde fazla yemezler, yaşayabilmek için yeterli olacak kadar yerler. Bu yüzden aşırı kilo kaybı yaşarlar.

Anoreksiyanın arkasında yatan ana sebep çarpık dış görünüş anlayışıdır. Normal kilonun altında olmalarına rağmen anoreksiya sahibi insanlar kendilerini şişman görürler. Anoreksiya sahibi kişilerin çoğu açlık hisseder fakat yemeyi reddeder ve sadece yaşamaya yetecek kadar yerler.

Bulimia nervosa ise aşırı yeme ve doymama hastalığıdır. Bu yeme bozukluğuna sahip insanlar çok fazla yiyeceği çok kısa bir sürede yerler. Fakat yedikten hemen sonra pişmanlık ve utanç duyarlar ve yediklerini vücutlarından zorla çıkarmaya çalışırlar. Yiyeceği çıkarabilmek için kusmaya çalışırlar ya da gevşetici ya da idrar sökücü gibi ilaçlar alırlar. Bu bozukluğa sahip olanlara bulimik denir. Yedikten sonra duyulan pişmanlık kilo alma korkusundan gelir. Hatta bazı bulimikler çok fazla yedikten sonra uzun süre aç kalarak bunu gidermeye çalışırlar.

Bu şekilde yeme ve sonra çıkarma döngüsü vücutta potasyum kaybına yol açar.  Bulimia genelde depresif semptomlarla birlikte kendini gösterir. Bulimia ayrıca tavır bozukluğu, endişe, dürtü kontrolü ve psikolojik rahatsızlıklarla birlikte de kendini gösterir.

Bulimia anoreksiyadan daha az tehlikeli addedilir. Fakat bulimia anoreksiyadan daha çok görülür. Bulimia’nın genetiksel olduğuna dair de makaleler vardır, anneden veya babadan çocuğa geçebilir.

Hem anoreksiya hem bulimia iyileştirilebilir yeme bozukluklarıdır. Genelde terapi ile çözüm bulunur.

Facebook Yorumları

Anoreksiya ve Bulimia Arasındaki Fark” için 3 yorum

 • 1 Nisan 2017 tarihinde, saat 15:45
  Permalink

  Ben aynada kendimi 😔 hep kilolu goruyorm yakinlarim bana oluceksin iskelet kemiklerin cikmis diyo ben hala kilo vermeyi kafamda sabit tutuyorum onlar tedavi ol diyolar ama ben istemiyorum cnki kilo alcm gobegim cikack 56 dan 40 kiloya dustum boyum 163 ama bende bazen oyle bi aclik oluoki yiyorum hemde cok ama tanidiklarim sen cok yemedinki diyo ben azda yesem cok yemis gbi gidiyorum parmk vererk kusuyorum suan su icsem git kus kilo alacksin kusmazsan diyo icmden bi ses resmen curumeye yakin ölü gbiymis vucudum karnimi acnca tanidiklarm korkuyo benden ama ben hala kilo alcm diyw yemiyorm azckta yesm gidip kusuyorum

  Yanıtla
  • 20 Eylül 2017 tarihinde, saat 00:51
   Permalink

   Senin bu durum için acilen tedavi olman lazım. Unutma kilolu da olsan zayıfta olsan kaderini değiştiremezsin. Zayıf olmak sana çok güzel gelebilir ama sağlığından olursan aynaya dahi vakacak mecalin olmayabilir. Bu yazının üzerinden 5 ay geçmiş umarım şimdi her şey yolundadır…

   Yanıtla
 • 11 Şubat 2018 tarihinde, saat 21:04
  Permalink

  Ben de yedikten sonra bazen pişman olup kusuyorum Kilo olmayacağını zannediyorum ama kilo alıyorum. Ne yapmalıyım

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir