MR ile Tomografi Arasındaki Fark

Anahtar Fark: MR (emar) vücudun yapısal anormalliklerini tespit etmede kullanılan manyetik alanlı ve radyo dalgalı bir görüntüleme cihazıdır. Tomografi (CT) ise bu görüntüleme metodunun tomografi tekniğini kullanmasına verilen addır. Tomografi ile görüntülemede radyasyon kullanılırken, MR (emar) ile manyetik alan kullanılır.

MR (Emar) ile Tomografi Arasındaki Fark

MR ile Tomografi Arasındaki Fark
MR (Emar) ve tomografi cihazları

Emar kelimesi Manyetik rezonansın baş harfleri olan MR’nin okunuşu ile türetilmiş bir kelimedir. Emar çekme şeklinde dilimize yerleşmiştir. Manyetik Rezonans Görüntüleme (MR), canlıların iç yapısını görüntüleme amacıyla daha çok tıpta kullanılan bir yöntemdir. Yüksek düzeyde manyetizmayla canlı doku, yansıtma yöntemiyle görüntülenir. Farklı özelliklerinden dolayı hastalıkların tespitinde bilgisayarlı tomografiden de destek alınabilir.

Günümüzde MR özellikle yumuşak dokuları görüntülemede kullanılır. Merkezi sinir sistemi (beyin ve omurilik) hastalıklarının teşhisinde, sporcu yaralanmalarında, kas iskelet sistemi, özellikle menisküs, bel fıtığı gibi rahatsızlıkların tespitinin yanı sıra her türlü nörolojik hastalıkların değerlendirmesinde sıkça kullanılmaktadır.

Bilgisayarlı tomografi ise, 1963 yılında Cormak tarafından teorize edilmiş ve radyolojide yeni bir çığır açmış kesitsel görüntüleme yöntemidir. Temeli röntgen cihazına dayanmaktadır. Bir nesnenin değişik açılardan çok sayıda iki boyutlu X ışını görüntüleri alınarak o nesnenin iç yapısının üç boyutlu görüntüsü elde edilmeye çalışılır.

MR ile Tomografi Arasındaki Fark

Bilgisayarlı tomografi daha çok kemik yaralanmalarında, ciğer ve göğüs problemlerinde ve kanser teşhisinde kullanılır. MR (emar) ise daha çok tendon yaralanmalarında, omurilik problemlerinde, beyin tümorlerinde ve yumuşak bağ doku tespitlerinde kullanılır. Tomografi daha çok acil servislerde kullanılır çünkü tomografi işlemi yaklaşık 5 dakika sürer. MR (emar) işlemi ise yarım saat kadar sürebilir.

MR (emar) cihazı tomografi cihazından daha pahalıdır. MR (emar)’ın bir avantajı da radyasyon kullanmamasıdır, fakat tomografi cihazları radyasyon kullanır. MR ise x-ray ışınları kullanmaz.

MR (emar) ile tomografi arasındaki fark özetle bu şekilde. Elbette teknik olarak bazı farklılıkları da olabilir ama o kadar detaya girmek istemedik. Ana hatlarıyla en temel farklılıkları belirttik. Sizin de eklemek veya düzeltmek istediğiniz noktalar var ise yorum bırakabilirsiniz.

Facebook Yorumları

MR ile Tomografi Arasındaki Fark” için 3 yorum

 • 28 Nisan 2017 tarihinde, saat 16:09
  Permalink

  Yukarıda uzman doktor 12 martta uyarmış olmasına ve 1 ay geçmesine rağmen düzeltmemişsiniz…! Sondan 2. Paragrafın son cümlesinde CT yazmak yerine MR yazarak yanlış ifade kullanmışsınız

  Yanıtla
  • 28 Nisan 2017 tarihinde, saat 16:54
   Permalink

   Hatırlatma için teşekkürler. Düzeltme yapıldı.

   Yanıtla
 • 6 Mayıs 2017 tarihinde, saat 18:44
  Permalink

  tomografi kanser teşhisinde kullanılır ama mr beyin tümorlerinde diyorsunuz. Beyindeki tümör kanser olamıyor mu yani?ifade yanlışlıgı var gibi sanki. Ayrıca MR daha hassas detaylandırma gerektiği zaman ,tomografinin kullanıldığı bölgelerde kullanılabilir.
  Tomografi aslında beyni de görüntüler ancak beyin hücreleri kendini yenilemediği için, radyasyondan dolayı ölen hücreler sorun teşkil eder, diye bilmekteyim.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir