11 Ekim Pazar itibariyle Ethereum’da kilitli 131.455 Bitcoin veya diğer bir deyişle yaklaşık 1.5 milyar dolar bulunuyor. Metrik sitesi Dune Analytics’teki bir gösterge panosuna göre bu rakam, Ethereum’un piyasa değerinin %3.6’sına eşdeğer.

Daha açık ifade etmek gerekirse, Ethereum’da kilitli bitcoin derken; bitcoin’i temsil eden Ethereum tabanlı tokenlere dönüştürülen sentetik Bitcoin’lerden bahsediyoruz. En popüler olanı, pazar payının %73’ünü elinde tutan Wrapped Bitcoin (Sarılmış Bitcoin) veya wBTC’dir. Ondan sonra, pazar payının %20’sini elinde tutan renBTC geliyor.

Pek çok kişi, 2020 yazının merkezi olmayan finans (DeFi) patlamasından en iyi şekilde yararlanmak için çok fazla Bitcoin’i Ethereum’a taşıyor. Merkezi olmayan borç verme protokolleri, denetimsiz borsalar ve sentetik türevler gibi ürünler -wBTC gibi- bu yaz çok popülerdi. Ancak bunları kullanmak için Ethereum tabanlı tokenları kullanmanız gerekir.

Yaz çılgınlığı geçmesine ve boğa koşusu yavaşlamaya başlamasına rağmen hala çok popülerler. Yatırımcılar bugün itibariyle toplam 10.82 milyar doları DeFi akıllı sözleşmelerine yatırmış durumdular. Bu, Haziran ayının başından bu yana on katlık bir artış demek.

İlginç bir şekilde 1.5 milyar dolar değeriyle Ethereum’a kilitlenen Bitcoin miktarı, işlemleri hızlandırmak için tasarlanmış Bitcoin blok zincirinin üzerine inşa edilmiş bir protokol olan Bitcoin Lightning Network’te kilitlenen Bitcoin miktarının yaklaşık 130 katı. Lightning Network, tüm önemli protokolleri listeleyen DeFi Pulse’da listelenen tek Bitcoin tabanlı DeFi protokolüdür. Diğer tüm protokoller Ethereum tabanlıdır.

Bu, Bitcoin sahiplerinin genellikle Bitcoin’lerini kendi Bitcoin blok zincirlerinden ziyade Ethereum protokolleri üzerinde çalıştırmaya daha fazla ilgi duyduklarını gösteriyor.

Bazı DeFi tokenlerinin değeri rüzgârla birlikte dalgalanırken, Bitcoin’in fiyatı oldukça iyi gidiyor. Son 24 saatte %0.4 veya geçen hafta %7.23 artarak şu anki fiyatı 11.385$’a yükseldi.

Facebook Yorumları
İlgili Haber:  Yeni Rekor: 1.2 Milyar Dolarlık Bitcoin Ethereum'a Taşındı

Bir Cevap Yazın