25 Mayıs 2022, Çarşamba
24.5 C
İstanbul

1.5 Milyar Dolarlık Bitcoin Opsiyon Sözleşmesi Bugün Sona Eriyor: Piyasa Nasıl Etkilenecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 10 ay önce

Binance indirim kodu

Bitcoin boğaları, bu ay bir indirim alabilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin opsiyon sözleşmeleri 30 Temmuz Cuma günü sona erecek.
  • Peki, bunun piyasaya nasıl bir etkisi olabilir?

1.5 milyar Dolarlık Bitcoin opsiyon sözleşmeleri, bugün, düzenlenmemiş türev borsası Deribit’te sona erecek. Bitcoin fiyatının geçen ay %10 oranında artmasıyla birlikte, yükseliş eğiliminde olan tüccarlar büyük bir indirim alabilirler.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bitcoin Opsiyon Sözleşmesi Nedir?

Bitcoin opsiyon sözleşmeleri, tüccarlara belirli bir fiyattan BTC satın alma imkanı sağlar. Sözleşmeler ay boyunca, genellikle de son Cuma gününe kadar alınıp satılabilir; yani sözleşme satın alan kişiler, fiyatın nasıl dalgalanacağını görmek için son dakikaya kadar bekleyebilirler. Tüccarlar, herhangi bir noktada bu opsiyonu kullanabilir veya başkasına satabilirler. Hiçbirini yapmazlarsa, opsiyon sona erer.

Deribit, bu dönem için “maksimum acı (max pain)” fiyatını 35.000 ABD Doları olarak açıkladı. “Maksimum acı”, tüccarların paralarının karşılığını en az aldığı noktayı ifade eder.

Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkilenecek?

Kripto veri sağlayıcısı Nomics’e göre, Bitcoin şu anda 39.700 Dolardan işlem görüyor; bu bir ay önce işlem gördüğü 35.000 Dolar seviyesine göre %10’un üzerinde bir artış anlamına geliyor. Sonuç olarak, kripto fiyatları uçarken opsiyon satın alan birçok tüccar, piyasalar kısmen düzeldiği için opsiyonlarını kullanırlarsa indirim almaya hazırlar.

Arcane Research analisti Vetle Lunde, Nisan ayının sonunda 3.6 milyar Dolarlık Bitcoin opsiyonunun süresinin dolduğunu hatırlatarak, opsiyonların sona ermesinin, insanların BTC’lerini giderek daha fazla elinde tuttuğu bir zamanda bile piyasayı hareket ettirebileceğini belirtti.

Lunde, konu ile ilgili, “2021’de aylık opsiyonların sona erdiği her noktada Bitcoin’in güçlendiğini gördük.” ifadelerini kullandı. Bitcoin boğaları ve küresel çapta tüm BTC kullanıcıları da bu opsiyon bitişinin, olumlu sonuçlar getirmesini umuyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar