Çin teknoloji merkezi Shenzhen’de yaşayan 50.000 kişiye, halka açık denemelerin bir parçası olarak dijital yuan’dan 1.5 milyon dolarlık dağıtım gerçekleştirilecek.

Haberin Özeti

  • Çin’in Shenzhen şehrinde, yaklaşan dijital para testi kapsamında 10 milyon yuan’ın üzerinde dijital para dağıtımı yapılacak.
  • Alıcılar, 3.000’den fazla noktada ödeme yapmak için bu para birimini kullanabilir.
  • Hareket, Çin’in dijital para birimini günlük hayata dahil etmeye yönelik girişimin bir parçası olarak tanımlanıyor.

Yerel haber kaynağı CGTN’nin Perşembe günü yaptığı açıklamalara göre, Çin teknoloji merkezi Shenzhen’de, ulusal dijital para birimi için kapsamlı bir pilot testin parçası olarak vatandaşlara 10 milyon yuan (1.5 milyon dolar) dağıtılacağı duyuruldu.

Hareket, kamu tüketimini canlandırmaya ve resmi olarak da Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) olarak adlandırılan Çin dijital para birimi için talebi test etmeye yardımcı olacak.

DCEP’nin 50.000 alıcıya bir “piyango” sistemi aracılığıyla dağıtılacağı testin finansmanı ise Shenzhen’in Luohu Bölgesi tarafından sağlandı. Daha sonrasında ise dijital para birimi, restoranlar, süpermarketler, benzin istasyonları, metro istasyonları, büyük mağazalar ve diğer günlük işler gibi belirlenmiş olan 3.389 noktada kullanılabilir.

Yalnızca DCEP Cüzdanı İndirmek Yeterli Olacak

Alıcılar, ülkenin merkez bankası olan Çin Halk Bankası da dahil olmak üzere yerel bankalar tarafından geliştirilen cüzdanlar sayesinde piyangoya katılabilir. HashKey Hub kripto cüzdan uygulaması pazarlama müdürü Mo Li konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Sadece bir DCEP cüzdanı indirmeniz gerekiyor, dört ticari banka tarafından geliştirilen dört farklı cüzdan var” dedi.

DCEP’nin benzer pilot çalışmaları, Shenzhen’in bir parçası olduğu Guangdong-Hong Kong-Makao Büyük Körfez Bölgesi’nde gerçekleştirilmişti.

Bu arada, yerel araç paylaşım devi DiDi gibi Çinli işletmeler, Temmuz ayında taksi ödemeleri için DCEP testlerine başladı. Ancak Shenzhen sakinlerine yapılacak olan geniş ölçekli dağıtım en kapsamlı test olmuş olacak.

İlgili Haber:  Çin'den CBDC'ye Yeşil Işık

Testler, Çin’in dijital para birimini ekonomi stratejilerine dahil etme planlarının önemli bir parçası olarak görülüyor. Dijital para biriminin ise Çin’in ABD dolarına olan bağımlılığını azaltmasına kesin gözüyle bakılıyor. Raporlar, ülkenin DCEP’i Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları’nın başlamasından önce tam olarak kullanıma sunmayı planladığını gösteriyor. Ve görünüşe göre şu ana kadar her şey yolunda gidiyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın