Bir kripto para birimi kullanıcısı, toplam 1 milyar dolar değerinde Bitcoin gönderdi ve bu işlem için sadece 3 dolar ücret ödedi.

Binance indirim kodu

Bir Xapo hesabından arka arkaya yapılan işlemler, toplamda 1 milyar doların üzerine çıktı, fakat işlem ücretlerinin kullanıcıya maliyeti sadece 3.54 dolardı…

Binance indirim kodu

Bu sabah arka arkaya yapılan işlemlerde, 45.671 Bitcoin (piyasa değeri ile toplam 602 milyon dolar) ve 43,185 Bitcoin (piyasa değeri toplam 570 milyon dolar), bir Xapo hesabından, diğer cüzdanlara transfer edildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bu gönderim işlemleri, Bitcoin’de toplam 1.1 milyar doların üzerinde bir miktar demekti ve hepsi toplam 3.54 dolarlık işlem ücreti kesintisi ile yapıldı.

Bu Bitcoin tutarı, aynı hesap aracılığı ile, iki farklı bilinmeyen cüzdana gönderildi.

Aslında Xapo cüzdanlarının büyük miktarda Bitcoin göndermesi pek de alışılmadık bir şey değil, fakat sadece bu kadar yüksek miktar gönderimi sık olmuyor. Örnek verecek olursak geçtiğimiz hafta, 4,000 BTC ve 1,000 BTC, Xapo cüzdanlarından diğer cüzdanlara transfer edildi. Ancak, bugün yapılan işlemin büyüklüğüne kıyasla, bu geçen haftaki işlemlerin miktarı karşılaştırılamayacak kadar ufak kalıyor.

Aynı işlemin herhangi bir bankada yapılması ise, en azından tek bir birey için pek mümkün olmayacaktı. Hemen hemen her bankada, bireysel müşteriler günlük ve/veya aylık gönderim limitleriyle karşı karşıya kalıyor.

Örneğin bankalar arasında en cömert politikaya sahip olduğu bilinen Chase Bank bile, kullanıcılarını günde 25.000 dolardan fazla para transferi yapmamakla sınırlandırıyor. Bu mantıkla bir hesaba 1.172 milyar dolar göndermek, Chase’in hafta sonları da açık kaldığını varsayarsak, en az 128 yıl sürer.

Bilindiği üzere banka havalesi yapma seçeceği iki avantaja sahip. İlk olarak, banka içi transferler, yani havale işlemleri genellikle aynı gün, kısa süre içinde parayı diğer hesaba aktarabilir. İkincisi, müşteriler daha fazla para da gönderebilir. Chase Bank, bireysel hesaplar için, her gün 250.000 dolar gönderimine kadar izin veriyor, bu mantıkla gidecek olursak, tüm bu parayı göndermenin sadece 13 yıl süreceği sonucuna varırız ki yine hafta sonları veya tatil günleri bankanın kapalı olmadığını varsayarak bu sonuca ulaşıyoruz. Ayrıca, yurtiçinde online gönderimleri kapsayan indirimli ücretler sayesinde, bu gönderim eğer bir bankada yapılsaydı, en az 117.200 dolara mal olacaktı…

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?