Cuma günü süresi dolacak bir çok Bitcoin opsiyon sözleşmesinin fiyatı 11.000 ila 12.000 dolar arasında, yani BTC’nin mevcut fiyatının çok üzerinde.

Haberin Özeti

  • Birçok Bitcoin ve Ethereum opsiyon sözleşmesinin süresi Cuma günü doluyor.
  • Bazı uzmanlar, bu durumun dalgalanmaya neden olabileceğini söylüyor.
  • Aynı şekilde, hiçbir şey de olmayabilir. Opsiyon sözleşmelerinde tüccarlar, sözleşme süresi dolduğunda varlığı satın almak zorunda değildir.

Skew analytics’ten alınan verilere göre, neredeyse bir milyar dolarlık Bitcoin opsiyon sözleşmesinin süresi Cuma günü sona erecek. Ve Ethereum’un da bitcoin’den geri kalır yanı yok. Yaklaşık 450 milyon dolar değerinde ETH opsiyon sözleşmesinin süresi de aynı gün doluyor.

Bu durum potansiyel olarak piyasaya çok fazla kripto para getirebilir. İşte piyasaya muhtemel etkiler.

Opsiyon sözleşmesi nedir?

Vadeli işlem sözleşmesi ya da opsiyon sözleşmesi, bir tüccarın bir varlığı belirli bir zamanda, miktarda ve fiyatta alıp satmasını zorunlu kılan iki tüccar arasındaki bir anlaşmadır. Örneğin, Mart ortasında 30 Ağustos için 4.000$’a bir Bitcoin satın almak için bir anlaşma yapabilirsiniz. Ayrıca, anlaşmanın diğer tarafında olup, sabit bir fiyatla Bitcoin satmayı da kabul edebilirsiniz. Eğer alıcıysanız, bitcoini piyasa değerinin altında satın alabileceğiniz için bitcoinin fiyatının yükselmesini istersiniz, satıcılar ise tam tersini isterler, Bitcoin fiyatı düşerse kâr edeceklerdir.

Bu aynı zamanda bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin dayanak noktasıdır. Ancak ikisinin farklı olduğu nokta, bir Bitcoin vadeli işlem sözleşmesinin, sözleşmenin sona ermesi üzerine Bitcoin’i satın almak için sözleşmeye dayalı bir yükümlülük oluşturmasıdır. Opsiyonlarla, tüccarlar sözleşmeye bağlı olarak Bitcoin’i satın almak zorunda değildir, ancak bunu yapma seçeneğine sahiptir.

Peki konumuza geri dönelim

Bitcoin opsiyon sözleşmeleri büyük bir iştir. Hacim bazında en büyük opsiyon sözleşmeleri platformu olan Derebit’te, tüccarlar her gün yaklaşık 57 milyon dolar değerinde opsiyon sözleşmeleri takas ediyorlar. Ve dün itibariyle, henüz süresi dolmamış yaklaşık 2 milyar dolar değerinde Bitcoin opsiyon sözleşmesi bulunuyor. Bu, Cuma günü yaklaşık yarısının sona ereceği anlamına geliyor. Ethereum için de benzer bir tablo var.

İlgili Haber:  2020 Sonunda Bitcoin'in Fiyatı 36.000 Doları Bulabilir

Peki ne olacak? Coin Metrics’in ETH için hazırladığı bir araştırma raporuna göre, “Bu olay muhtemelen hafta boyunca fiyat hareketine ek oynaklık ekleyecektir, çünkü tüccarlar bu pozisyonlarda riskten korunma veya muhtemelen spot piyasada harekete geçme arayışında olacaklar.” deniliyor.

Kripto araştırma firması Quantum Economics’te araştırmacı olan Charles Bovaird, Bitcoin için de aynı şekilde, şunları söyledi. “Bu sözleşmeler sona erme tarihlerine yaklaştıkça, yatırımcılar satın almayı, satmayı veya sözleşmelerinin süresinin dolmasına izin vermeyi tercih ettikçe oynaklık artabilir.”

Kripto ticaret platformu Hxro’nun CEO’su ve kurucu ortağı Dan Gunsberg, opsiyon sözleşmelerinin önemli bir kısmının Bitcoin’in şu anki fiyatı olan 10.310$’ın çok üzerinde, 11.000 ila 12.000$ arasında olduğunu söyledi.

“Çok sayıda sözleşme sahibi, sözleşmelerin süresi dolmadan bitcoin satın almak için bu yeteneği kullanırsa, bu, kripto para biriminin fiyatı üzerinde yukarı yönlü bir baskı oluşturacaktır. Aynı şekilde, sözleşme sahipleri satış yapmak için seçeneklerini kullanırsa, bu Bitcoin fiyatları üzerinde aşağı yönlü bir baskı oluşturacaktır” diye ekledi.

Ancak, bu durumun aynı zamanda çok az etkisi de olabilir. Opsiyon sözleşmeleri uygulanmadan (kullanılmadan) sona ererse, bitcoin üzerinde yukarı veya aşağı fiyat baskısı oluşturmazlar.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın