Sarılmış Bitcoin (Wrapped Bitcoin) saklama sorumlusu BitGo, DeFi protokolleri için tokenize edilmiş varlığın şeffaflığını ve denetlenebilirliğini artırmak için Chainlink’in Rezerv Kanıtı mekanizmasını benimsedi.

Şu anda testnet’te canlı olan işlevsellik, Ethereum tabanlı dApp’lerin wBTC’yi denetleme yükünü tamamen otomatikleştirmesini sağlıyor. Hareket, Ethereum’daki Sarılmış Bitcoin miktarının 1 milyar dolara veya 92.500 BTC’ye eşdeğer bir değere yaklaşmasıyla ortaya çıkıyor.

Mekanizma, denetim raporları gibi manuel zincir dışı süreçlere güvenme ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Süreci güvenilir ve sansüre dirençli bir şekilde kolaylaştırarak Bitcoin’in tokenleştirilmiş sürümüne daha fazla güvenilirlik ve güvenlik sağlıyor.

Sarılmış Bitcoin sorumlusu BitGo, 1 Ekim’de Chainlink işbirliğini duyurdu ve bu, DeFi uygulamalarının artık wBTC’nin tamamen desteklenmiş teminatlandırmasıyla ilgili kesin zincir üzerinde kanıt alabileceği anlamına geldiğini ekledi.

Rezerv Kanıtı sözleşmesi, BTC blokları arasındaki ortalama süre olan her on dakikada bir WBTC için BitGo saklama cüzdanlarının bakiyelerini kontrol etmek için merkezi olmayan bir Chainlink oracle’a erişecek. Belirlenen eşikten sapma varsa oracle yeni dengeyi referans almak için zincir üzerinde bir güncelleme yayınlayacaktır.

Zincir bağlantı düğümleri, sürekli olarak zincir dışı sözleşmeyi izler, ancak yalnızca wBTC’nin basılması veya yakılması gibi olaylar dengeyi değiştirdiğinde bunu zincir üzerinde günceller. Kullanıcı fonları da korunabilir. Örneğin, bir para piyasası bir borç verme veya borç alma eylemi gerçekleştirmeden önce wBTC teminatlandırmasını kontrol edebilir. Duyuru şu şekilde devam etti;

“Bu özellik, diğer dijital varlıkları korumak için teminat olarak wBTC kullanan merkezi olmayan uygulamalar için özellikle faydalı olabilir.”

Chainlink Kurucusu Ne Düşünüyor

Bu, varlığa olan kullanıcı güvenini artırma ve merkezi olmayan finans piyasalarında beklenmedik olaylara karşı koruma gibi genel etkiye sahiptir. Chainlink protokolünün kurucu ortağı Sergey Nazarov Forbes’e yaptığı açıklamada;

İlgili Haber:  DeFi Ekosistemi Çok Hızlı Büyüyor ve Bu Durum Endişe Verici

“Rezerv Kanıtı kavramının genel olarak gerçekten bir yerde temel bir varlığın belirli bir durumda olduğunu kanıtlamakla ilgili olduğunu düşünüyorum. Ve bu kanıt aslında finansal sistemlerin nasıl çalıştığı konusunda çok temeldir. ”

Nazarov, 2008 mali krizini, bir varlığın gerçek temel değeri ile piyasa arasında nasıl bir kopukluk olduğuna bir örnek olarak kullandı.

Doğal haliyle Bitcoin, büyük ölçüde Ethereum tabanlı olan DeFi ile iyi çalışmaz. Ürünü paketlemek veya ERC-20 biçiminde belirtmek, bu yıl verim çiftliği fırsatları neredeyse her gün ortaya çıktığı için son derece popüler hale geldi.

Btconethereum.com’a göre, şu anda Ethereum’da kullanılmak üzere tokenize edilmiş 125.300 BTC veya 1.33 milyar dolar değerinde. Son üç ayda %970 artan bu toplamın %76’sını wBTC oluşturuyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın