27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

100 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı Yapan Kişi, 7 Yıl Hapis Cezası Aldı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 8 ay önce

Binance indirim kodu

100 milyon Dolarlık kripto para dolandırıcılığı yapan Avustralyalı Stefan He Qin, 7 yıl hapis cezasının yanında 55 milyon Dolarlık para cezası aldı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • 24 yaşındaki Avustralya vatandaşı Stefan He Qin, yüzden fazla kişiyi yaklaşık 100 milyon Dolar değerinde dolandırdı.
  • Qin, toplam 90 ay hapis cezasına ve 55 milyon Dolarlık para cezasına çarptırıldı.

24 yaşındaki Avustralya vatandaşı Stefan He Qin, yüzden fazla kişiyi yaklaşık 100 milyon Dolar değerinde dolandırmaktan 90 ay hapis cezasına ve yaklaşık 55 milyon Dolar para cezasına çarptırıldı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

100 Milyon Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı

Qin, 2017 yılında Virgil Sigma Fund Ltd adlı bir hedge fonu başlattı. Fon, yatırımcılara, farklı borsalarda kripto para alıp satma fırsatlarından yararlandığını iddia eden Qin’in “Tenjin” adlı bir algoritması aracılığıyla, kullanıcılarına %500 oranında getiri sözü verdi.

Virgil, bir yıl içinde, yönetimi altındaki varlıklardan 23.5 milyon Dolar kazanarak Wall Street Journal’da bir profile bile sahip oldu. 2020 yılına kadar bu sayı 90 milyon Dolara yükseldi.

Şubat 2020’de ise Qin, ikinci bir fon başlattı: Yönetim altındaki varlıklarda yaklaşık 24 milyon Dolar toplayan VQR fonu.

Qin, kısa süre sonra ise kontrolünü kaybetti. Virgil Sigma’dan çalınan yatırımcı sermayesini New York’ta bir ev satın almak ve kendisine oldukça şatafatlı bir yaşam tarzı kurmak için kullandı.

Çöküş Aralık 2020’de Başladı

Aralık 2020’de ise her şey çökmeye başladı. Virgil yatırımcılarından geri ödeme talepleri gelmeye başladığında Qin, VQR’daki yöneticisine, fonları Virgil müşterilerinin taleplerini karşılamak için kullanabilmesi adına ticaret pozisyonlarını toplamasını söyledi.

Qin, bu süreçte ABD’ye döndü ve bu yıl Şubat ayında da yetkililere teslim oldu. 20 yıla kadar hapis cezası istemi ile yargılanan Qin, temiz sicili ve gönüllü olarak teslim olması nedeniyle sadece 7 yıllık bir hapis cezasına çarptırıldı.

İlgili Haber:  XRP Yatırımcıları Apple'a Dava Açmaya Hazırlanıyor! İşte Nedeni

Bu nitelikteki dolandırıcılıklar kripto para endüstrisinde sıklıkla görülebilir. Birçok dolandırıcı, kurbanlarını karmaşık ticaret algoritmaları ve önemli kâr vaadiyle cezbeder.

Bu yılın Temmuz ayında, anne/oğul ikilisi Joy ve Brent Kovar, bir “süper bilgisayar” aracılığıyla %20-30 arasında sabit yıllık getiri sözü vererek 277 yatırımcıyı toplam 12 milyon Dolar seviyesinde dolandırdı.

Eski atasözlerinde bilgelik vardır: “Gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, muhtemelen gerçek değildir.”

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar