11 Milyar Dolarlık “Sahte” Uniswap Hacmi, DeFi Projesi ile Borsanın Çatışmasına Neden Oluyor

Uniswap borsası yeni bir tartışmanın merkezinde yer alıyor.

Haberin Özeti

  • Uniswap işlem hacimleri normalden daha yüksek seviyede.
  • Bir geliştirici, Uniswap ticaret hacimlerini özel tokenlerle şişirmenin bir yöntemini buldu.

Uniswap’in günlük işlem hacmi için kısa ömürlü ve şüpheli olsa da yeni bir rekor kırmasını sağladıktan sonra bir gün sonra Delta.financial aynı şeyi yeniden yaptı.

Sahte Hacim Nasıl Oluşturuldu?

Delta, likiditeyi dengeleyerek opsiyon ticaretindeki oynaklığı ortadan kaldırmak için kullanılan bir DeFi protokolüdür. Delta’yı kuran CORE ekibindeki anonim bir geliştirici, son 24 saat içinde Uniswap’ta tek bir token için yaklaşık 11 milyar Dolarlık işlem hacmine izin veren akıllı bir sözleşme yayınladı. Bu yeni bir rekor olacak, ancak sürdürülebilir olması pek mümkün değil. Bir analiz sitesi olan Uniswap Info, dün Delta hacmini geçersiz olduğunu açıkladı.

DeFi, insanların bir banka, komisyoncu veya aracı olmadan varlık ticareti yapmasına, faiz kazanmasına, fon ödünç almasına ve yatırım yapmasına izin veren merkezi olmayan finans protokollerini ifade eder. Ethereum’un DeFi ekosistemindeki önemli bir dişli olan Uniswap, ticareti yapılabilir kripto paralar biçiminde protokole kilitlenmiş 4 milyar Dolardan fazla değeri ile dünyanın en büyük merkezi olmayan borsalarından biridir. Kişilerin, tokenlerini Coinbase ve Binance gibi merkezi kripto borsalarının gözetimine koymadan, varlıklarını doğrudan başkalarıyla takas etmelerine olanak tanır.

Delta’nın Ethereum blok zincirini piyasaya sürdüğü iki gün öncesine kadar Uniswap, bir günde resmi olarak 2.22 milyar Dolardan fazla hacim bildirmemişti. Dün ise borsa 7.17 milyar Dolar hacim bildirdi ve bunun 6.13 milyar Doları DELTA tokeninden geldi. Ancak DEX istatistiklerini izleyen Uniswap Info, DELTA hacmini izlenemeyecek hale getirdi; bu da artık küresel hacim istatistiklerinde DELTA’nın sayılmayacağı anlamına geliyordu. Bu şekilde Uniswap’in hacmi dün için 1.26 milyar Dolar olarak kaydedildi.

  Uniswap İşlem Hacmi 100 Milyar Dolara Ulaştı

Uniswap Kurucusuna Göre Bu Gerçek Hacim Değil

Şişirilmiş hacim değeri, Delta’nın likidite yeniden finansman sistemi ile ilgilidir. Delta token basımının zaman içinde daha pahalı hale gelmesine yardımcı olan algoritma, Uniswap’in likidite havuzuyla doğrudan etkileşime girerek, çok sayıda alım satım gerçekleşiyormuş gibi görünmesini sağlar.

Uniswap kurucusu Hayden Adams’a göre, bu bir “wash trading değil” ama gerçek hacim de değil.

Delta ticaretini filtrelemeye yönelik hareket, Delta’nın arkasındaki isimsiz proje olan CORE’daki bir geliştiricinin sistemi hacklemesine ve herhangi birinin Uniswap.info’nun istatistiklerini değiştirmesine neden oldu.

0xRevert adlı hesap, “DELTA ticaret geçmişi eski haline getirilene kadar saldırı devam edecek ve merkezi gücü kötüye kullandığı için Uniswap’tan bir özür bekliyoruz.” diye yazdı. Ayrıca “Ian Laphan fan tokenı” etiketli bir tokenin, gerçek likiditede 1 sentten daha az olmasına rağmen işlem hacminde 10.96 milyar Dolarlık bir paya sahip olduğu bildirildi. Ian Laphan isminin Uniswap mühendisi olan Ian Lapham’a bir gönderme olabileceği düşünülüyor.

Adams ise 0xRevert’in açıklamalarını “şimdiye kadar gördüğüm en aptalca şeylerden biri” olarak tanımladı ve Uniswap.info’nun yaklaşımını savundu.

Bakalım bu sahte hacim tartışması nereye kadar devam edecek…

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın