11 Milyon Dolarlık Satoshi Dönemi Bitcoin’inin Taşındığı Tespit Edildi

2010’dan bu yana bir cüzdanda bekleyen 11,4 milyon dolar değerindeki Bitcoin taşındı. Peki neden şimdi?

Haberin Özeti

  • 2010’dan bu yana bir cüzdanda bekleyen 1.000 Bitcoin taşındı.
  • 11 milyon dolar değerini aşan Bitcoin, Satoshi Nakamoto hala kripto topluluğunda aktifken çıkarılmıştı.
  • Söz konusu cüzdanın ve Bitcoin’in kime ait olduğu veya neden taşındığı ise henüz bilinmiyor.

Bir cüzdan sahibi, 2010’da çıkarılmasından bu yana cüzdanlarda boşta duran 11 milyon dolar değerindeki Bitcoin’ini taşıdı.

Bugün itibariyle 11.425.000 dolar değerindeki 1.000 adet Bitcoin tek bir adrese taşındı. Hareket, LinkedIn’deki profesyonel bir kripto para birimi tüccarı olan Kirill K tarafından belirlendi.

Söz konusu taşınan miktar, Bitcoin’in henüz iki yaşında bile olmadığı ve token başına 10 centten daha düşük bir değere sahip olduğu Eylül 2010’da çıkarılmıştı. O zamanlar, kripto para birimi neredeyse hiç duyulmamıştı ve satın alan için ise bir hayli ucuzdu. Bugün itibariyle taşınan 11 milyon dolar değerinin üzerindeki tüm Bitcoin, 2010 yılında 100 doların altındaydı.

“Satoshi Dönemi” Tam Olarak Neyi İfade Ediyor?

“Satoshi dönemi”nde alınan kripto paraların gizemli sahibi, söz konusu miktarı bugün satsa adetya bir piyango gibi çılgınca kâr elde ederdi.

“Satoshi dönemi” Bitcoinleri, Bitcoin’in yaratıcılarından Satoshi Nakamoto hala kripto dünyası ile iletişim halindeyken çıkarılan tokenleri ifade eder. Ancak 2010 yılından bu yana kimse Nakamoto’dan haber alamadı ve kimliği de hala daha tam bir muamma olmaya devam ediyor. Bazıları ise – komplo teorisi olarak – tokenleri taşıyan kişinin Nakamoto’nun yakın çevresinden kişiler olduğuna inanıyor.

Piyasalar, 11 Milyon Dolarlık Hareket Nedeniyle Korkuya Kapılabilir mi?

Ama neden birisi bu Bitcoin’i şimdi hareket ettirsin? Kripto şirketi Ikigai Asset Management’ın nicelik stratejisi başkanı Hans Hauge, LinkedIn’de “eski token sahiplerinin piyasayı korkutmamak adına hareket ederken ne denli dikkatli olmaları gerektiği” hakkında detaylı bir yazı yazdı.

  Ünlü YouTuber, Bitcoin ve Ethereum'a 100.000 Dolarlık Yatırım Yaptı

Ancak, her gün milyarlarca Bitcoin cüzdanlar boyunca dolaşırken 11 milyon dolarlık bir miktarın piyasaları zedeleyici bir etki yaratmayacağını da sözlerine ekledi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın