27 Ağustos 2022, Cumartesi
25.9 C
İstanbul

11 Yıl Önce Bugün Bitcoin 1 Dolara Ulaştı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

9 Şubat 2011’de, yani on bir yıl önce bugün, Bitcoin fiyatı, 2009’un başlarında ilk Genesis bloğunun çıkarılmasından iki yıldan biraz fazla bir süre sonra, tam olarak 1 dolarlık bir piyasa değerine ulaştı.

Binance indirim kodu

O zamanlar, bitcoin elde etmenin sadece iki yolu vardı; evinizdeki bilgisayarınızda madencilik yaparak veya Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto’nun kurduğu Bitcointalk veya benzeri forumlarda diğer kişilerle P2P bitcoin transferi yaparak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

O günlerde, işlem yapan taraflar arasında güvene ihtiyaç duyulduğu için eşler arası (P2P) ticaret riskliydi, ancak kaybedecek çok bir şeyiniz de yoktu çünkü Bitcoin bugünkü kadar yüksek değildi ve hatta Bitcoin neredeyse hiçbir değere sahip değildi. İlk bitcoinler başlangıçta sıfır dolardan işlem görüyordu ve 2010’da 39 sentte ulaşarak zirve yapmıştı.

Bedava beş bitcoin

2010 yılına gelindiğinde, Bitcoin’e olan ilgi artmıştı ve BTC elde etmek için yeni yöntemler ortaya çıkmıştı. Bitcoin’in erken dönem geliştiricilerinden Gavin Andresen, Bitcoin adresi olan herkese bedava beş bitcoin veren bir web sitesi kurmuştu. Bu web sitesi üzerinden BTC adresi olan herkes ücretsiz bir şekilde beş adet Bitcoin alabiliyordu.

Sonra ilk bitcoin borsaları ortaya çıkmaya başladı.

blank

İlk “gerçek” bitcoin borsası olan Bitcoin Market, 2010 yılında Bitcointalk forumunda duyuruldu ve aynı yıl bitcoin için dalgalı döviz kuru önerisiyle piyasaya çıktı. Bu tarihten önce, herhangi bir bitcoin piyasası yoktu ve bu nedenle bitcoin için değişken bir piyasa değerlemesi oluşturmanın bir yolu yoktu. Bitcoin Market üzerinden PayPal ile Bitcoin satın alınabiliyordu.

2010’da ortaya çıkan en dikkate değer borsa, şimdilerde kötü bir üne sahip olan Mt. Gox’du. Japonya merkezli borsa 2014 yılında hacklendi ve birçok kullanıcı üzerinde yıkıcı bir etki yarattı ve borsa çok geçmeden de iflas etti.

İlgili Haber:  Bitcoin Analizi: BTC Ocak Ayının İlk Haftasında %7 ila %36 Oranında Artış Yaşayabilir

2011 dönemi

2011 yılında birkaç yeni bitcoin borsası daha ortaya çıktı. Popüler sanal gerçeklik oyunu Second Life’ın para birimi olan Linden doların ticaretinin yapıldığı bir borsa olan VirWoX, Linden Doları ile Bitcoin ticaretini başlattı.

Başka bir borsa olan Tradehill, kullanıcıların limit order’la al-sat yapmak yerine “anında” bitcoin satın almalarına olanak sağladı. Tradehill, kullanıcıların banka havaleleri ve çeşitli ödeme işlemcileri aracılığıyla para yatırmalarını da sağladı.

1 dolara ulaştıktan sonra, bitcoin fiyatı takip eden üç ay içinde hızla arttı ve 7 Haziran’da 29.6 dolara ulaştı. Zirveye ulaştıktan sonra piyasada bir süre keskin bir durgunluk yaşandı ve Bitcoin’in fiyatı Kasım 2011’de 2.05 dolara kadar geri düştü.

Bitcoin’i 1 dolardan satın alan ve elinde tutmayı başaran şanslı veya inatçı yatırımcılar, elbette, o zamandan beri ciddi bir kazançlar elde etti. Bitcoin’in fiyatı 10 Kasım 2021’de ATH yaparak 69.000 dolara kadar çıktı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar