15.000 Dolara Ulaşan Bitcoin Artık PayPal, Coca Cola, Netflix ve Disney’den Daha Büyük

Bu yılın eylül ayının başlarında Bitcoin fiyatı 10.000 dolar civarındayken Bitcoin’in piyasa değeri ise yaklaşık 190 milyar dolar civarında seyrediyordu.

Ancak son iki ayda Bitcoin’in fiyatı 15.000 doların üzerine çıktı. Bununla birlikte Bitcoin’in piyasa değeri 190 milyar dolardan yaklaşık 280 milyar dolara yükselmeyi başardı. Bu değerler ise Bitcoin‘in artık çoğu büyük ABD şirketinden daha değerli olduğunu kanıtlamış oldu.

Bitcoin, ABD’deki en büyük 18. ticari şirketle eşdeğer

Bitcoin’in değerlenmesi, ABD’deki halka açık firmalarla karşılaştırıldığında en büyük 18. firma ile eşleşiyor.

ABD’deki en büyük 17. şirket sıfatını, 306 milyar dolarlık piyasa değeri ile Home Depot alırken Verizon ise 242 milyar dolarlık değerlenme ile geride kalıyor ve arada büyük bir boşluk bırakıyor.

Piyasa değeri şu anda yaklaşık 280 milyar dolar olan Bitcoin’in, ABD’deki ilk 17 dışındaki tüm şirketlerden daha büyük olduğu görülüyor. Bitcoin’in son aylarda aştığı şirketler arasında Netflix, PayPal, BofA, Coca-Cola, Salesforce ve Disney gibi bazı büyük isimler yer alıyor.

Bitcoin buna rağmen değerlenme açısından ABD’deki en büyük üç finans kurumunun, yani Visa, Mastercard ve JPMorgan’ın gerisinde kalıyor. Bu en iyi kripto para biriminin gerisinde kaldığı bu üç kurumu da aşması için 23.000 dolara veya 426 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşması gerekiyor.

Bununla birlikte Bitcoin’in, 2 trilyon dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ı yakalayabilmesi için ise BTC’nin fiyatının 120 bin dolar civarında bir yere ulaşması gerekiyor.

Yatırımcılar Bitcoin’in asimetrik risk-ödül potansiyelinin farkında

Öte yandan analistler, BTC’nin 2020 boyunca ve 2021’in başlarında toparlanmasını ve fiyat keşfine girip tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşmasını beklediklerini açıkladı.

  İçerisinde En Az 1 BTC Bulunan Bitcoin Adres Sayısında Rekor Kırıldı

2017’de Bitcoin, 2016 blok ödül yarılanmasından 15 ay sonra yeni bir rekor seviyeye ulaşmıştı. BTC, en son yarılanmasını Mayıs 2020’de gördüğü için 2021’in ortalarında yeni bir zirveye ulaşma şansını, tarihsel döngülere göre yüksek tuttuğunu kanıtlamış oldu.

Uzun vadede kripto para birimi yatırımcıları ve analistleri, dayanıklı bir değer deposu olarak algılanmasının Bitcoin’in değerlenmesini zorlayacağını düşündüklerini açıkladı.

Eski bir Morgan Stanley mezunu olan Tyler Reynolds, sabit Bitcoin arzının onu hükümet harcamalarına karşı bir önlem olarak çekici hale getirdiğini söyledi. Bitcoin’in şu anda şekillenirken bir sonraki boğa koşusunun BTC tarafından yönetileceğini belirten Reynolds, hükümetlerin kısıtlamasız hükümet harcamalarını desteklemek amacıyla itibari para birimlerinin değerini düşürmesinden dolayı Bitcoin’in sabit arz sınırının dayanıklı bir varlık haline geldiğini ifade etti.

Milyarder Wall Street hedge fonu yöneticisi Paul Tudor Jones gibi diğer önemli yatırımcılar ise Bitcoin’i ideal bir enflasyon oyunu olarak nitelendirdi.

Bitcoin’in kurumlar için özellikle cazip olduğu çünkü çeşitlendirilmiş bir portföy içinde bir riskten korunma görevi üstlenebileceği kaydedilirken aynı zamanda yatırımcıların, Bitcoin’in asimetrik risk-ödül potansiyeline maruz kalmalarının da sağlanabileceği belirtildi.

Visa gibi şirketlere ve altın gibi güvenli liman varlıklarına kıyasla Bitcoin’in nispeten düşük seviyede kalan piyasa değeri, önümüzdeki on yılda daha fazla büyüme için önemli bir alana sahip olduğunu gösterdi.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın