20 Mayıs 2022, Cuma
9.3 C
İstanbul

2017’den Beri Sakladığı 16 Milyon Dolarlık Bitcoin’i Dolandırıcılara Kaptırdı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin sahibi birisi, Electrum cüzdanının uzun süredir istismar edilen eski bir versiyonunu indirdikten sonra 2017’den beri elinde tuttuğu 16 milyon dolardan fazla bitcoini (1400 BTC) dolandırıcılara kaptırdı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin sahibi birisi, Electrum cüzdanı kimlik avı dolandırıcılığının kurbanı oldu ve 1.400 Bitcoin (16 milyon $) kaybetti.
  • Bir Electrum geliştiricisi, bunun bilinen bir güvenlik açığı olduğunu doğruladı.
  • Bu güvenlik açığını kullanan saldırganlar bugüne kadar toplamda 2171 BTC (25 milyon dolar) çaldı.

Electrum’un eski versiyonlarından birinde bulunan güvenlik açığı herkesin bildiği bir açık. Hatta bu açıkla ilgili Github üzerinde 1 yıldır açılmış bir konu başlığı da var. Başlıkta uzun zamandır herhangi bir gönderi yoktu. Ta ki düne kadar. Dün bir kullanıcı 1400 bitcoinini yani yaklaşık 16 milyon dolarını bu açıktan dolayı kaybettiğini yazdı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

blank

Bitcoinleri çalınan kişi Github sayfasında şöyle yazdı; “2017’den beri kullanmadığım bir cüzdanda 1400 BTC vardı. Aptalca gidip Electrum cüzdanının eski sürümünü kurdum. Derken hata mesajı aldım. BTC’lerimi transfer etmeye çalıştım, ancak devam edemedim. Bitcoinlerimi transfer etmeden önce uygulamayı güncellemem gerektiğini belirten ekran açıldı. Güncellemeyi yükledikten sonra tüm bitcoinlerim gitti.”

blank

Bilinen eski bir Electrum açığı

Electrum cüzdanındaki bu güvenlik açığı yeni bir şey değil. Bir haber sitesine konuşan Electrum geliştiricisi Thomas Voegtlin, cüzdandaki bu açığı kullanan saldırganların 2018’in sonlarından beri bu hırsızlığı yaptıklarını doğruladı.

Voegtlin, “Bu güvenlik açığı ile ilgili uyarı yaklaşık 18 aydır web sitemizde kullanıcılara gösteriyoruz” dedi. “Kullanıcı, kimlik avına açık eski bir yazılım kullandığı için dolandırıldı” diye ekledi.

Kimlik avı istismarı bir yılı aşkın süredir ortalıkta olsa da, geliştirici, bu son dolandırıcılığın, şimdiye kadar kaybedilen en büyük dolandırıcılık olduğunu belirtti.

İlgili Haber:  Dünyanın İlk Dijital NFT Evi Satışa Çıkıyor

Malwarebytes Labs’ın 2019 araştırmasına göre, güvenlik açığı bulunan eski Electrum yazılımını kullanan kullanıcılar, bilgisayar korsanları tarafından yönetilen farklı node’lara yönlendiriliyorlar. Yönlendirildikten sonra kullanıcılardan sahte bir güvenlik güncellemesi yüklemeleri istenir. Güncellemeden sonra cüzdanın kontrolü korsanların eline geçer ve içindeki paraları istedikleri adrese transfer edebilirler.

Bu son olay dahil olmak üzere, bilgisayar korsanları 2018’deki ilk istismardan bu yana tahmini 2171 Bitcoin’e (25 milyon dolar) el koymayı başardılar.

Haberin Twitter’da yayılması üzerine Binance CEO’su CZ konuyla ilgili bir tweet attı.

“Electrum cüzdan kullanıcıları dikkatli olsun. Biz paranın transfer edildiği adresi kara listeye aldık. Ama..” dedi.

Binance her ne kadar ilgili bitcoin adresini kara listeye alsa bile, çalınan bitcoinlerin kurtarılması pek mümkün değil artık.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar