Kâr amacı gütmeyen Çinli blok zinciri birliği FISCO BCOS, blok zinciri tabanlı sağlık kayıtları sayesinde Çinlilerin Makao’ya anakara turizmine devam etmelerini başarıyla sağladıklarını bildirdi.

Makao’nun blok zinciri destekli tıbbi veri sistemi, mayıs ayından itibaren anakaradaki Guangdong sağlık sisteminin kimlik kodlarını tanıdı ve anakara, Çinli turistlerin bu özerk bölgeye girerken DLT (dağıtılmış defter teknolojisi) destekli sistemi kullanarak sağlık durumlarını doğrulamalarına izin verdi.

Bugüne kadar 17 milyondan fazla turist, Makao ile Çin anakarası arasındaki gümrük işlemlerini Makao’nun blok zinciri sağlık kodunu kullanarak gerçekleştirdi. Yapılan duyuruda, Çin anakarası için ilk defa bir Guangdong sağlık kodu oluşturmanın sadece 100 saniye sürdüğü belirtildi. Gümrükten geçerken gelecekteki sağlık doğrulaması için de yalnızca üç saniye ayrılması gerektiği kaydedilirken Makao’nun blok zinciri sağlık kodunu oluşturmasının ve Guangdong sağlık kodu ile karşılıklı tanıma mekanizması kurmasının, sınırlar boyunca bilgi doğrulamanın verimliliğini ve doğruluğunu büyük ölçüde arttırdığı ifade edildi. Bu yöntemin, Çin ana karası ile Makao arasındaki seyahati normale döndürmek için etkili bir çözüm olduğunu kanıtlandı.

Dijital sağlık pasaportu olarak sunulan bu sistem için mayıs ayından beri çalışılıyor

Kurulan bu özel sistem sayesinde tıbbi veriler, düzenleyici otoriteler tarafından değişmez bir şekilde imzalanan FISCO BCOS birliği blok zincirine şifreleniyor. Çinli yazılım firması WeChat’in WeIdentity çözümü ise Makao’nun veri koruma düzenlemelerine uygun olarak Makao ile Guangdong arasında veri aktarımı için kullanılıyor.

Makao’nun sunduğu bu sağlık kodu sistemi, bölgenin ocak ayında koronavirüs salgını nedeniyle Çin anakarasından yapılan seyahatleri askıya alması üzerine tanıtıldı.

Blok zinciri destekli “dijital sağlık pasaportu” olarak anılabilecek olan bu yöntem, Singapurlu hükümete ait bir yatırım şirketi olan SGInnovate ile yerel girişim Accredify tarafından geliştirildi. Firmalar, salgınla mücadele eden sağlık çalışanları arasındaki iş akışlarının verimliliğini artırmak için mayıs ayında sistem üzerinde çalışmaya başladı.

İlgili Haber:  Beş Hackathon Galibi COVID-19 Salgınını Yenmeye Yeter mi?

Eylül ayı sonunda sistemin koronavirüs taburcu kayıtlarını doğrulamak için 1.5 milyondan fazla kez kullanıldığı açıklandı.

Geçen hafta yerel medya, Çin ekonomisi yeniden canlanmaya başlamışken Çin’in Hainan eyaletinin de turizmi arttırmak için blok zinciri destekli bir ödül programını denemek istediğini ortaya çıkardı. Hainan, geçen yıl blok zinciri yeniliği için düzenleyici bir sanal alana ev sahipliği yapmak üzere seçilmişti.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın