2 Aralık 2022, Cuma
11 C
İstanbul

17 Milyon Çinli Turist, Sağlıklı Olduğunu Doğrulamak İçin Blok Zinciri Kullandı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kâr amacı gütmeyen Çinli blok zinciri birliği FISCO BCOS, blok zinciri tabanlı sağlık kayıtları sayesinde Çinlilerin Makao’ya anakara turizmine devam etmelerini başarıyla sağladıklarını bildirdi.

Binance indirim kodu

Makao’nun blok zinciri destekli tıbbi veri sistemi, mayıs ayından itibaren anakaradaki Guangdong sağlık sisteminin kimlik kodlarını tanıdı ve anakara, Çinli turistlerin bu özerk bölgeye girerken DLT (dağıtılmış defter teknolojisi) destekli sistemi kullanarak sağlık durumlarını doğrulamalarına izin verdi.

Binance indirim kodu

Bugüne kadar 17 milyondan fazla turist, Makao ile Çin anakarası arasındaki gümrük işlemlerini Makao’nun blok zinciri sağlık kodunu kullanarak gerçekleştirdi. Yapılan duyuruda, Çin anakarası için ilk defa bir Guangdong sağlık kodu oluşturmanın sadece 100 saniye sürdüğü belirtildi. Gümrükten geçerken gelecekteki sağlık doğrulaması için de yalnızca üç saniye ayrılması gerektiği kaydedilirken Makao’nun blok zinciri sağlık kodunu oluşturmasının ve Guangdong sağlık kodu ile karşılıklı tanıma mekanizması kurmasının, sınırlar boyunca bilgi doğrulamanın verimliliğini ve doğruluğunu büyük ölçüde arttırdığı ifade edildi. Bu yöntemin, Çin ana karası ile Makao arasındaki seyahati normale döndürmek için etkili bir çözüm olduğunu kanıtlandı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Dijital sağlık pasaportu olarak sunulan bu sistem için mayıs ayından beri çalışılıyor

Kurulan bu özel sistem sayesinde tıbbi veriler, düzenleyici otoriteler tarafından değişmez bir şekilde imzalanan FISCO BCOS birliği blok zincirine şifreleniyor. Çinli yazılım firması WeChat’in WeIdentity çözümü ise Makao’nun veri koruma düzenlemelerine uygun olarak Makao ile Guangdong arasında veri aktarımı için kullanılıyor.

Makao’nun sunduğu bu sağlık kodu sistemi, bölgenin ocak ayında koronavirüs salgını nedeniyle Çin anakarasından yapılan seyahatleri askıya alması üzerine tanıtıldı.

Blok zinciri destekli “dijital sağlık pasaportu” olarak anılabilecek olan bu yöntem, Singapurlu hükümete ait bir yatırım şirketi olan SGInnovate ile yerel girişim Accredify tarafından geliştirildi. Firmalar, salgınla mücadele eden sağlık çalışanları arasındaki iş akışlarının verimliliğini artırmak için mayıs ayında sistem üzerinde çalışmaya başladı.

İlgili Haber:  Ocak Ayında %100 Kazanç Elde Eden ETH'nin Sıradaki Hamlesi Ne Olacak?

Eylül ayı sonunda sistemin koronavirüs taburcu kayıtlarını doğrulamak için 1.5 milyondan fazla kez kullanıldığı açıklandı.

Geçen hafta yerel medya, Çin ekonomisi yeniden canlanmaya başlamışken Çin’in Hainan eyaletinin de turizmi arttırmak için blok zinciri destekli bir ödül programını denemek istediğini ortaya çıkardı. Hainan, geçen yıl blok zinciri yeniliği için düzenleyici bir sanal alana ev sahipliği yapmak üzere seçilmişti.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar