30 Kasım 2022, Çarşamba
12.6 C
İstanbul

184 Milyar Bitcoin Üreten Gizemli Hacker

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Bitcoin’in toplam arzı 21 milyon. Yani sirkülasyonda en fazla 21 milyon adet bitcoin olabilir. Bu limit bitcoin kodlarına Satoshi Nakamoto tarafından enflasyonun önüne geçmek için eklendi.

Binance indirim kodu

Ancak.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Bitcoin’in henüz 0.3 dolar olduğu ilk günlerinde, gizemli bir hacker, bu limiti aştı ve tek seferde toplamda 184 milyar bitcoin üretmeyi başardı.

Başta dediğimiz gibi toplamda en fazla 21 milyon bitcoin olacak. Şu an, yani 26 Ağustos 2020 itibariyle sirkülasyonda yaklaşık 18.4 milyon bitcoin var.

15 Ağustos 2010 yılında, kim olduğu halen bilinmeyen biri, bitcoin ağında bir hata keşfetti ve tek seferde 184 milyar bitcoin üretti.

O zamanlar bitcoin henüz hiç bilinmiyordu. Fiyatı 0.3$ civarındaydı ve bir adet pizza alabilmek için 10.000 adet bitcoin harcamak gerekiyordu (şimdi 10.000 bitcoin yaklaşık 110 milyon dolar ediyor).

“The value overflow incident” Olayı

Her yeni teknoloji gibi bitcoin de kusursuz değildi ve hataları vardı. Bu hatalardan biri birkaç işlemle milyarlarca bitcoin üretilmesine sebep oldu.

Bitcoin tarihine “The value overflow incident” olarak geçen bu kaza 74.638 nolu blokta gerçekleşti. Bu blok 184.467.440.737,09551616 yani yaklaşık 184 milyar BTC üretti. Alıcı hesabı 2 adetti ve her iki hesaba da eşit şekilde 92 milyar bitcoin gönderildi.

Hack işleminin gerçekleştiği blok.
Hack işleminin gerçekleştiği blok.

Ağdaki bu hata o dönem bitcoin geliştiricilerinden Jeff Garzik tarafından tespit edildi ve Bitcoin Talk forumlarında paylaşıldı. Probleme “Overflow bug” adı verildi. Yani bitcoin işlemlerini kontrol eden kod eğer işlemlerin çıktısı çok büyükse hata veriyordu.

Hataya sebep olan kod hızlı bir şekilde düzeltildi. 5 saat içinde yumuşak bir çatal (soft fork) yayınlandı ve bitcoin ağını hatanın gerçekleştiği bloktan önceki durumuna döndürdü.

İlgili Haber:  İnternetin Derinlerinde Gizlenmiş Bir Bitcoin Hazinesi Var

Yumuşak çatal, blok zincir üzerinde gerçekleşen bir güncellemedir. Bitcoin topluluğu, 184 milyar Bitcoin çıkarılmadan önceki blok zincirinin durumunu çatalladığından, bu, daha önce geçerli olan bazı blokların geçersiz bloklara dönüştürüldüğü, blok zincirinden kaldırıldığı ve daha önceki bir duruma geri yüklendiği anlamına gelir.

Satoshi 0.3.10 numaralı bitcoin yamasını yayınladı. Hatalı bloktan sonra çıkarılan tüm bloklar geçersiz hale geldi. Ağ yeni çatal ile hatadan arınmış bir şekilde yoluna devam etti.

Yamanın hızlı bir şekilde uygulanması, Bitcoin’in uygulanabilir bir kripto para birimi olarak kalmasında hayati öneme sahipti. 184 milyar Bitcoin, para birimini tamamen devalüe edecekti. Aynı kaza bugün gerçekleşiyor olsa, piyasadaki tüm bitcoinlerin değeri sıfırlanacaktır. Zira 184 milyar bitcoin “çok” bitcoin’dir ve bir şey ne kadar çoksa değeri o kadar düşük olur. Yani bugün böyle bir olayın gerçekleşmesi tüm piyasayı şoka ve kaosa sürükleyecektir. Ayrıca bitcoine olan güveni tamamen sarsacaktır.

Halen bu hack işlemini gerçekleştiren hackerın kimliği belirsizdir. Blokchain doğası gereği para transferleri üzerinden kişilere ulaşmak imkansızdır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar