2.1 Milyar Dolar Değerinde Bitcoin Opsiyon Sözleşmesinin Süresi Bugün Doldu: Piyasa Nasıl Etkilenecek?

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Kripto para, bu yılki en kötü ayını geride bıraktı. Öte yandan 2.1 milyar Dolar değerinde Bitcoin opsiyon sözleşmesinin süresi de bugün itibariyle doldu.

blank

Haberin Özeti

  • 2.1 milyar Dolarlık Bitcoin opsiyon sözleşmesinin süresi bugün itibariyle doldu.
  • Peki, piyasa bu durumdan nasıl etkilenecek?

Bugün yaklaşık 2.1 milyar Dolarlık Bitcoin opsiyon sözleşmesinin süresi doldu. Opsiyon sözleşmelerinin son kullanma tarihleri ​​genellikle her ayın son Cuma gününe denk gelir.

blank

Bitcoin Opsiyon Sözleşmesi Nedir?

Bitcoin opsiyonları, alıcılara gelecekte belirli bir fiyattan Bitcoin satın alma hakkı veren ancak bu konuda bir yükümlülük getirmeyen türev sözleşmeleridir.

Bu ayın opsiyon sözleşmeleri için “maksimum acı” (en fazla sayıda sözleşmenin kârsız olarak sona erdiği kullanım fiyatı) 50.000 ABD Doları olarak belirlendi. Geçen ay, 3.6 milyar Dolarlık Bitcoin opsiyonu, 54.000 Dolarlık maksimum acı fiyatıyla sonlanmıştı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Bitcoin Fiyatındaki Düşüş, Opsiyon Sözleşmeleri ile İlgili Olabilir

Ayrıca Bitcoin fiyatından bugün yaşanan düşüş, opsiyon sözleşmelerinin fiyatları düşürdüğü teorisini de destekliyor. Ancak kripto saklama şirketi Copper’ın araştırma başkanı Fadi Aboualfa, kapsamlı ekonomik verilerin, opsiyon sözleşmelerinin toplu olarak sona ermesinin Bitcoin fiyatını etkilemediğini gösterdiğini dile getirdi. Copper, kripto para fiyatının önümüzdeki haftalarda yükselebileceğini ve bugünkü düşüşün geçici olabileceğini de ekledi.

Dijital varlık fonu Two Prime’ın Baş Yatırım Sorumlusu Nathan Cox ise bu ayın başlarında Bitcoin fiyatını geçen ayki 64.000 Dolar seviyesinin neredeyse yarısına düşüren büyük fiyat çöküşünün öncesinde bir dizi Bitcoin alım satımı yapıldığını söyledi. Örneğin; bir kullanıcı, 46.000 Dolarlık bir kullanım fiyatıyla büyük miktarlarda opsiyon sözleşmesi satın aldı. Cox, bu örneklerden hareketle, bazı tüccarların kripto parada ne olacağını bildiğini ve piyasada bir geri çekilme beklediklerini belirtti.

“Kripto Piyasası Yıl Sonuna Kadar Yükselecek”

Önümüzdeki birkaç ay için ise Cox, tüccarların bireysel olarak gergin olmalarına rağmen fiyat tahminleri açısında uyumlu olduklarının altını çizdi. Cox, bazı tüccarların Eylül ve Aralık aylarında bir toparlanma beklediğini dile getirdi. Konu ile ilgili Cox, “Şu anda boğanın öldüğüne inansanız da inanmasanız da, türev piyasaları hâlâ kripto piyasasının yıl sonuna kadar yükselebileceğine dair bir inanç taşıyor.” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Dogecoin (DOGE) Furyası Nihayet Sona mı Erdi?

Heyecan verici yükselişlerin ardından sonunda düşüş gerçekleşti. Dogecoin furyasının sonunun mutlu bir şekilde olmayacağı aslında pek çok kişi tarafından...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend