2 Milyon Dolarlık IEO Bilibili Taklitçisini Kurtarmaya Yetmedi

Çinli bir video sitesi taklitçisi, Ağustos 2019’da ilk takas teklifi yoluyla 2,1 milyon dolar topladı. Ancak görünen o ki, bu son çare, şirketi parçalanmaktan kurtarmak için yeterli olmadı.

24 Eylül’de Şangay Yangpu Bölge Mahkemesi, 31 Ağustos’ta video yayınlama şirketi Dilidili’nin Nasdaq’ta listelenen Bilibili’nin ticari markasını ihlal ettiğine ve yaklaşık 500.000 dolar para cezası ödemesi gerektiğine karar verdi.

Karar, Şangay Minhang Bölge Savcısının Temmuz ayında Dilidili’nin kurucusunun telif hakkı ihlali nedeniyle tutuklanmasına karar veren ayrı bir bildirisinin ardından geldi.

Yıllardır süren dava, Dilidili’nin, lisanslı Japon anime içeriklerini yayınlamak için Çin’in popüler video sitesi olan Bilibili’den doğrudan kopyala-ve-yapıştır’ı olduğu düşünüldüğünde, Çin ana akım medyası arasında büyük ilgi gördü.

Bu durum aynı zamanda Çinli şirketlerin kripto para birimi ve blokchain ademi merkeziyetçilik kavramlarını, işletmelerini yeniden canlandırmak için kullanma konusundaki başarısız girişimlerinin bir örneği olarak görülebilir.

2010 yılında kurulan Bilibili.com, Çin’deki en iyi video sitelerinden biri haline geldi. Çin’in Z Kuşağı nüfusunu hedefleyen lisanslı Japon animasyon akışında uzmanlaşan Bilibili’nin aylık 170 milyon aktif kullanıcısı olduğu bildiriliyor.

Bilibili, Mart 2018’de 483 milyon dolarlık artışla Nasdaq’ta halka arz oldu. Bu yılın başlarında Sony, Bilibili’ye 400 milyon dolar daha yatırım yaptı ve hisselerinin %4’ünden fazlasını satın aldı.

Çekişmenin Öncesi

Bilibili ile Dilidili arasındaki tartışma, 2015 yılında Dilidili’nin görevdeki şirkete benzeyen bir isimle yaratılmasıyla başladı.

Şangay savcısının tutuklama emrine göre, yaratılmasından kısa bir süre sonra, Dilidili’nin Bilibili’den 3.000’den fazla Japonca animasyon bölümü indirdiği ve daha sonra ücretsiz görüntüleme için kendi platformuna yüklediği, böylece Şangay savcısının tutuklama emrine göre trafikten para kazanabileceği iddia edildi.

  17 Milyon Çinli Turist, Sağlıklı Olduğunu Doğrulamak İçin Blok Zinciri Kullandı

Ocak 2019’da Bilibili, Dilidili’ye karşı bir dava açtı ve Dilidili’nin iddia edilen ticari markası ve telif hakkı ihlali nedeniyle yaklaşık 4,3 milyon dolar tazminat talep etti.

Kayda değer bir özet olarak Dilidili, blockchain tabanlı bir topluluk yönetişim ekosistemi oluşturmak için 2019 yılında IEO çılgınlığına dahil oldu.

Dilidili, tokeni DILI’yi ethereum platformunda başlattı ve IEO’yu Ağustos 2019’da Çin borsası Gate.io’da gerçekleştirdi.

Gate.io’nun 28 Ağustos’ta yaptığı açıklamaya göre, Dilidili, Gate.io kullanıcılarından aldığı toplam abonelik siparişlerinin değeri 70 milyon doları aşsa da, 1,5 milyar DILI satarak 2,1 milyon ABD doları artırma hedefine ulaştı. Token, aynı tarihte DILI başına 0,00143 $’lık bir başlangıç ​​fiyatı ile başladı.

Ancak alım satım işlemlerinin başlamasından kısa bir süre sonra, Çin’in token tabanlı para toplama faaliyetlerini yasaklaması nedeniyle Dilidili’nin yasadışı bir bağış toplama faaliyetinde bulunduğu suçlamalarıyla ilgili birkaç haber çıktı.

Gate.io’daki DILI’nin fiyatı o zamandan beri %90’ın üzerinde değer kaybederek 0.000253 dolara kadar düştü.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın