29 Ocak 2022, Cumartesi
7.6 C
İstanbul

2 Temel Ölçüm, Bitcoin Fiyatının Uzun Süre 33.000 Doların Altına Düşmeyeceğini Gösteriyor

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

Son 48 saat içinde Bitcoin (BTC) fiyatının, rotayı tersine çevirmeden ve elde ettiği kazançların çoğunu düşürmeden önce 31.000 dolardan 34.800 dolara tırmandığı görülüyor. Bu 3.800 dolarlık düşüş önemli görünmese de %12’lik salınım 660 milyon dolar değerinde vadeli işlem sözleşmesini tasfiye ediyor.

Binance indirim kodu

Hareketin arkasında kesin bir cevap olması pek olası olmasa da 25 Ocak’ta Başkan Joe Biden, 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketini düşürme isteğini dile getiriyor. Bunun, BTC’yi “enflasyon koruması” olarak satın alanlar için teşvikleri azalttığı veya önde gelen küresel paralara karşı ABD doları devalüasyonuna karşı bir koruma önlemi almış olabileceği kaydediliyor.

Binance indirim kodu

Daha kısa vadeli grafikler Bitcoin’in yükselişini yansıtmasa da çeşitli türev göstergeleri ve en iyi tüccarların akışı, 30.000 doların altında fiyatlar beklemeye yer bırakmıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Bitcoin 30.800 dolarlık desteği test ederken boğalar bu seviyenin altında agresif satın alma etkinliği gösteriyor. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde hem MicroStrategy’nin hem de Marathon Patent Grubu’nun yakın zamanda büyük çapta satın almalar yaptığı görülüyor.

Veriler, OKEx’teki en iyi tüccarların yoğun bir şekilde dipten satın aldığını ve vadeli işlem sözleşmeleri priminin, alıcıların aşırı kaldıraç oranını yansıtmadığını ortaya koyuyor.

29 Ocak vadeli işlemlerinin sona ermesiyle birlikte 4.9 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmesinin veya toplam 10.5 milyar dolarlık açık pozisyonun %47’sini ortadan kalkacağı kaydediliyor.

Başlangıçta bu durum endişe verici olsa da bu sözleşmelerin büyük bir kısmının genellikle devredildiği belirtilirken bunlar arasında OKEx’te 1.53 milyar dolar, CME’de 875 milyon dolar ve Binance‘de 840 milyon dolar bulunuyor.

Şu anda uzun vadeli tüccarlar, ocak vadeli işlem pozisyonlarını kapatırken aynı zamanda daha uzun vadeli bir sözleşme satın alabildikleri için su altında olup olmadığına bakılmaksızın, yeterli marj yatırıldığı sürece her iki tarafın da bahislerini açık tutabiliyor.

Son tasfiyeler büyük olsa da profesyonel tüccarlar sadece %12’lik bir fiyat dalgalanmasıyla kolayca sarsılmıyor. Bu hipotezin, Bitcoin’in %120’lik yıllık dalgalanması göz önüne alındığında özellikle doğru olduğu görülüyor.

Balinaların ve arbitraj oranlarının bu dönemde kendilerini nasıl konumlandırmış olabileceklerini anlamak için en iyi tüccarların uzun-kısa vade oranını ve vadeli işlem sözleşmelerinin primini analiz etmek gerekiyor.

En iyi tüccarlar dipten satın aldı

Bir tüccarın net pozisyonunu etkili bir şekilde ölçmenin somut bir yolu bulunmuyor çünkü bu tüccarlar, soğuk bir cüzdanda token tutabiliyor veya aynı anda birden fazla borsayı kullanabiliyor.

Ayrıca, opsiyonları vadeli işlem sözleşmeleriyle birleştirirken bir yatırımcının pozisyonunu sadece spot ve vadeli risklere bakarak yorumlamak neredeyse imkansız hale geliyor.

22 Ocak’tan bu yana en iyi Binance tüccarları istikrarlı ve dengeli bir pozisyonda kalıyor olsa da 25 Ocak’ın erken saatlerinde uzun vadeli ürünler eklemeye başlamış bulunuyor. Bu eğilim 26 Ocak’ta da devam ediyor ve gösterge şu anda %13 oranında uzun vadeli ürünleri tercih ediyor. Şu anda,en iyi Binance yatırımcılarının uzun-kısa oranı aylık 1.20 ortalamasının altında kalıyor.

İlgili Haber:  Amazon, Dijital Para Projesi İçin Yetkin Bir Ekip Oluşturuyor

Öte yandan Huobi’deki en iyi tüccarların, son 30 günde ortalama 0.85 uzun-kısa oranıyla %15 net kısa vadeleri tercih ettiği görülüyor. 25 Ocak’ta Bitcoin 34.800 dolarlık yerel zirvesini yaparken bu tüccarlar net kısalarını %25’e çıkarmış bulunuyor. Bu nedenle de hareketi doğru bir şekilde takas ederek bu sözleşmeler daha düşük fiyatlarla geri satın alınabiliyor ve şu anda aylık ortalamalar olan 0.85’te durabiliyor.

Son olarak, en iyi OKEx tüccarlarının 25 Ocak’tan bu yana agresif bir şekilde alım yapması uzun-kısa oranının 30 gün içinde 2.64 ile en yüksek seviyesine ulaşmasına neden oluyor. Bu, uzun vadeli ürünlerin negatif net riske sahip en iyi tüccarlardan %164 daha fazla pozisyon tuttuğu anlamına geliyor. Bunun BTC’nin 34.800 dolardan 31.100 dolara düşmesi sırasında meydana geldiği düşünüldüğünde bu tüccarların, piyasaların düşüşe geçmesi durumunda ciddi tasfiye riskleriyle karşılaşması bekleniyor.

Son üç düşüşte tutulan vadeli işlemler primi 

Vadeli işlem primi söz konusu olduğunda tüccarların, sağlıklı piyasalardaki normal spot borsalara kıyasla temelde %10 ile %20 yıllık prim beklemesi gerekiyor. Bu göstergenin, stabilcoin mevduatlarının getirileri ile karşılaştırılabilir olması bekleniyor. 

Bu gösterge, bu aralığın altındaki seviyelerde kaldığında alarm verici bir sinyal olarak kabul ediliyor. Öte yandan, %20’nin üzerindeki sürdürülebilir bir temel ise alıcıların aşırı kaldıraç oranına işaret ederek büyük likidasyonlar ve nihai piyasa çökmeleri için potansiyel yaratıyor. 

Grafikler, vadeli işlemler priminin %4.5 civarında dalgalandığını ve yıllık bazda %22 yükselişe dönüştüğünü gösteriyor. 20 Ocak BTC fiyat düşüşünden sonra gösterge %3.3‘e ve son zamanlarda BTC’nin 31.000 dolarlık desteğini test etmesiyle %2.2‘ye ölçeklenmiş bulunuyor. Mevcut %12’lik yıllık prim nötr bir konumda duruyor. 

Daha da önemlisi, türev piyasalarda herhangi bir çaresizlik belirtisi görünmüyor. Böyle bir durumda vadeli işlem sözleşmesi priminin olmaması kolaylıkla fark edilebiliyor. 

OKEx’in uzun-kısa pozisyonu aşırı görünse de genel piyasa yapısı fazla kaldıraçlı olmaktan uzak görünüyor. Bu nedenle BTC 4 Ocak’taki 28.000 doların altındaki çarpışma testini tekrarlasa bile alıcıların kısa vadeli düşüş dalgasını tersine çevirmek için cephaneleri kalıyor. 

Kripto yatırımcılarının, şu anda boğaları tercih ettiği gibi 29 Ocak’ta sona eren 4 milyar dolarlık opsiyona odaklanması tavsiye ediliyor. 

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend