KuCoin’de 200 milyon dolar değerinde tokenden daha fazla bir kayba neden olan güvenlik ihlali haberinin ardından pek çok proje, kullanıcıların varlıklarını diğer borsalara taşımalarının önüne geçebilmek amacıyla hızlı bir şekilde aksiyon aldı.

İhlalden etkilenen tokenlerin en az 129 milyon dolar değerinde olduğunu belirten KuCoin Global CEO’su Johnny Lyu; etkilenen Bitcoin (BTC), Ether (ETH) ve ERC20 sıcak cüzdanlarının “güvenli” veya kurtarılabilecek bir konumda olduğunu açıkladı. Raporların başlangıçta bilgisayar korsanlarının 150 milyon dolarlık token ile kaçtığını belirtmesine rağmen yeni tahminlerin, toplamı 200 milyon dolara yaklaştırdığı öğrenildi.

Bilgisayar korsanları, hırsızlığın bir parçası olarak bir dizi ERC20 tokenini çalsa da birçok proje bu güvenlik ihlaline hızlı bir şekilde aksiyon aldı.

Hacker’ın adresi kara listeye alındı

Ocean Protocol ekibinin üyelerinin, yaklaşık 7.8 milyon dolar değerinde olan 21 milyondan fazla OCEAN yardımcı yazılım tokenini dondurduğu bildirildi. Proje, o zamandan beri “sözleşmenin yeni sürümünü benimsemeyi seçen herkes için hacklemenin yol açtığı kötü etkileri tersine çevirebilmek” amacıyla sözleşmede daha önce geçersiz olan blokları veya işlemleri geçerli kılan bir protokol değişikliği başlattığını duyurdu.

Bitfinex ve Tether’in (USDT) kripto para borsasında 33 milyon dolarlık token dondurduğu bildirilirken, KuCoin’den Lyu ise OMNI ve TRON’da USDT cinsinden ek 2 milyon varlığın durdurulduğunu açıkladı. CEO, KuCoin’in çalınan 14.49 milyon VIDT tokenini dondurmak ve kurtarmak için VIDT_Datalink ile koordine halinde olduğunu belirterek 560.000 dolar COV tokenini dondurmak ve kurtarmak amacıyla ise Covesting ile birlikte çalıştıklarını söyledi. Akropolis’in ayrıca tüm AKRO işlemlerini durdurduğu ve hacker’ın bilinen adresini kara listeye aldığı öğrenildi.

Diğer projeler, ihlalin ardından kullanıcıların fonlarını korumak için takas dahil farklı çözümlere ihtiyaç duymaya başladı.

Lyu, KuCoin’in SNTR sözleşmelerini iyileştirmek ve çalınan tokenlerin 78.9 milyarını veya kabaca 100.000 doları geri alabilmek için Silent Noter ile çalıştığını söyledi. KuCoin ayrıca, yaklaşık 8.8 milyon dolar değerindeki 3.81 milyon ORN token takasını tamamlayabilmek için Orion Protokolü’yle ve hacker’ın adresine aktarılan yaklaşık 70.8 milyon dolar değerindeki 120 milyon VELO tokenini geri alabilmek için Velo Labs’la çalışmaya başladı. Kardiachain’in, token takasının akabinde 2.976 cüzdandan çalınan 524.948.751 KAI’nin 9 milyon dolarını geri aldığı bildirildi.

İlgili Haber:  Çalıntı Kripto Paralar Nasıl Takip Edilir? Kripto Para Karıştırma Nedir?

Aleph, ihlalde yaklaşık 1.2 milyon dolar değerindeki 8.5 milyon ALEPH’in tehlikeye atıldığını belirten ve projenin blogu üzerinden bildirilen uyarının ardından sert önlemler almak zorunda kaldı. Proje, tokenleri yeni bir akıllı sözleşmeyle yeniden ihraç ettiğini ve önceki adres ve tokenlerin “eski hallerine çevrildiğini” belirtti.

Bazı önlemler işe yaramadı

Bazı önlemler işe yaramış olsa da tüm önlemler bu kadar etkili olmadı. 27 Eylül’de gönderdiği bir tweet zincirinde bu konuya değinen kripto takipçisi Whale Alert, KuCoin korsanlarının birkaç işlemde yaklaşık 2.7 milyon dolar değerindeki 540.000 Synthetix Network tokenini (SNX) bilinmeyen cüzdanlara taşıdığını bildirdi.

Bir yandan ihlalin kapsamına ilişkin raporlar yayımlanmaya devam etse de Lyu, KuCoin’in sigortası aracılığıyla saldırıdan etkilenen tüm kullanıcı fonlarını tamamen karşılamaya hazır olduklarını belirtti. CEO, borsanın “tüm operasyonları bir hafta içinde tamamıyla yeniden başlatacağını” söyledi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın