2010 Yılında 10.000 Bitcoin Karşılığında Satın Alınan İki Pizzanın Değeri Şu Anda 384 Milyon Dolar

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bugün, Floridalı bir adamın iki pizza için 10.000 Bitcoin ödemesinin 11. yıl dönümü.

blank

Haberin Özeti

  • Floridalı Laszlo Hanyecz, 2010 yılında 10.000 Bitcoin karşılığında iki pizza satın aldı.
  • Bu pizzalar bugün 384 milyon Dolar değerinde.

Bugün, HODLing’in erdeminin ciddi bir kanıtı olan Bitcoin Pizza Günü’nün 11. yıldönümü…

blank

384 Milyon Dolarlık Pizza

22 Mayıs 2010 tarihinde Floridalı bir yazılım programcısı olan Laszlo Hanyecz, 10.000 Bitcoin karşılığında iki Papa John’s pizzası satın aldı. Bu, Bitcoin ile satın alınan ilk ürünlerden biri olarak tarihe geçti.

22 Mayıs 2010’da Hanyecz, iki Papa John’s pizzası ile yayınladığı fotoğrafa, “10.000 Bitcoin karşılığında başarılı bir şekilde iki pizza satın aldığımı bildirmek istiyorum.” notunu düştü.

O iki pizza o gün toplam 41 Dolar değerinde idi. O gün 41 Dolarlık ücreti karşılamak için ödenen 10.000 Bitcoin’in bugünkü değeri ise tam olarak 384 milyon Dolara yükseldi

Şubat ayında yaptığı bir röportajda ise Hanyecz, söz konusu satın alma işleminden hiçbir pişmanlık duymadığını dile getirdi. Sonuç olarak, bundan 11 yıl önce, her bir Bitcoin yalnızca birkaç Cent değerinde iken BTC’yi elde tutma fikri, onun için, çok mantıklı gelmiyordu.

Voyager Digital’in CEO’su ve kurucusu Steve Ehrlich konu ile ilgili, “O zamanlar Bitcoin’in somut değeri düşünülemez görünüyordu ve geleceği belirsizdi. Bu nedenle biri bunun eğlenceli bir sosyal deney olduğunu savunabilirdi.” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Ancak Hanyecz’in o iki pizzayı satın almasından bu yana çok şey değişti…

Sınırlı bir arz, pahalı bir madencilik sistemi ve artan talebin birleşimi, Bitcoin fiyatının ve işlem ücretlerinin artmaya devam edeceği anlamına geliyor. Bu durum da BTC’yi yararlı bir değişim aracı olmaktan ziyade “dijital altın” olarak daha değerli kılıyor. Yani Bitcoin pizza satın almak için çok iyi bir tercih değil…

Bitcoin Pizza Günü

Bitcoin pizza günü, 2017’de Bitcoin ile ödeme yapmak için oluşturulan kripto para Bitcoin Cash’in destekçileri için farklı bir anlam ifade ediyor. 2010’da Laszlo Hanyecz’in yaptığı gibi küçük bir BCH destekçi grubu, pizza geleneğini hâlâ yaşatıyor.

Bir BCH yatırımcısı olan Hayden Otto, bu yılki Bitcoin pizza gününü Avustralya’nın Kuzey Queensland kentinde BCH kabul eden bir restoran olan Mama Teresa Pizzacısı’nda 30 kişiyle birlikte kutladıklarını açıkladı. Otto, “Bizim için her gün Bitcoin pizza günü.” dedi.

Acıktıysanız, pizzalarınızı nakit olarak ödemek daha kolay…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend