17 Ağustos 2022, Çarşamba
23.6 C
İstanbul

Bitfinex’ten 2016’da Çalınan Bitcoinler Bulundu! ABD’li Yetkililer 2 Kişiyi Tutukladı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 6 ay önce

Binance indirim kodu

Okurlarımız hatırlayacaktır, geçtiğimiz günlerde 2016 Bitfinex hack’inde çalınan 3.6 milyar dolarlık Bitcoin’in uzun zaman sonra ilk kez hareket ettiğiniz haber yapmıştık. Meğer o zaman bu Bitcoin’leri hareket ettiren ABD’li yetkililermiş!

Binance indirim kodu

ABD Adalet Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada 2016 yılında Bitfinex’ten çalınan Bitcoin’leri ele geçirdiğini ve olayla ilişkili iki kişiyi tutukladığını duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Yapılan açıklamada Rusya ve ABD vatandaşı ILYA “DUTCH” LICHTENSTEIN ve ABD’li eşi HEATHER MORGAN’ın tutuklandığı belirtildi.

Ilya’nın Twitter hesabı halen aktif gözükürken en bundan 1 ay önce 4 Ocak’ta tweet attığı görülüyor. Ilya’nın Twitter profilinde “melek yatırımcı, web3 geliştiricisi ve girişimci” yazıyor.

ABD Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada, ilgili kişilerin 2016 yılında Bitfinex adlı borsadan 2000 işlem yaparak 119.754 adet Bitcoin’i kendi cüzdanlarına transfer ettikleri belirtildi. O dönem bu Bitcoinler yaklaşık 71 milyon dolar değerindeyken, Şubat 2022 itibariyle 4.5 milyar doların üzerinde bir değer ulaşmış durumdalar.

Açıklamada, ABD’li yetkililerin Ocak 2017 itibariyle çalıntı Bitcoin’leri takip etmeye başladığı ve bu coinlerin kompleks işlemlerle farklı cüzdanlara transfer edilerek takibinin zorlaştırılmaya çalışıldığı ifade edildi. Hackerlar her ne kadar çalıntı coinlerin takibini zorlaştırsa da ABD’li yetkililer Bitcoin’leri ele geçirmeyi başardı.

31 Ocak 2022’de ABD’li yetkililer Ilya’nın bulut hesabını ele geçirerek burada saklı olan private key’leri ve cüzdan adreslerini içeren bir dosya buldu. Çıkarılan arama kararıyla bu dosyadaki private key’ler yetkililerce kullanılarak çalıntı Bitcoin’lere ulaşıldı ve daha sonra bu Bitcoin’ler Adalet Bakanlığı’nın cüzdanlarına transfer edildi. Biz de bu haber tam olarak o tarihte yapmış ve bu şüpheli hareketliliğe dikkat çekmiştik.

Adalet Bakanlığı’nın yayınladığı 20 sayfalık raporda bu Bitcoin’lerin nasıl kompleks işlemler sonucu yıkandığı detaylı bir şekilde açıklanıyor. Aşağıdaki görsel Bakanlığın yayınladığı yıkama yöntemlerinden bir tanesi. Görünüşe göre hackerlar çaldıkları koinleri dark markette aklamaya çalışmış.

İlgili Haber:  Coinbase, Piyasa Değeri 50 Milyar Doları Bulan Tether'ı (USDT) Listeleyecek

blank

ABD’li yetkililerin bu çalıntı Bitcoin’leri ne yapacağı henüz bilinmiyor. Bunlar Bitfinex borsasına geri mi iade edilecek? Bitfinex’in o zamanki kaybının 71 milyon dolar, bitcoinlerin şu anki değerinin 3.6 milyar dolar olduğunu düşünecek olursak, Bitfinex’e iadesi durumunda borsanın kazançlı çıkacağını söyleyebiliriz.

Ek olarak sosyal medya kullanıcıları bu kadar büyük miktarda bitcoin’in tutulduğu cüzdanların private key’lerini internette saklayan hackerları da ti’ye aldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar