2018’de Alım Yapan Balinalar Ellerindeki Bitcoin’leri Satmaya Başladı

Son güncelleme: 4 ay önce

2018’in sonlarında ve 2019’un ortalarında BTC satın alan bazı Bitcoin balinaları, zincir üzerindeki verilere göre satışa başladı. Ancak bu, mutlaka dik bir düzeltmenin geleceği anlamına gelmiyor.

Balinalar, önemli miktarda BTC tutan bireysel yatırımcılardır. Balinalar genellikle varlıklarını satmak için yüksek likiditeye sahip alanlar seçme eğilimindedir. Bu nedenle, balinalar genellikle Bitcoin’in kısa vadeli üst veya alt kısmını işaretler.

Whalemap’in verilerine göre, 2018 ve 2019’da 4.000$ ve 6.000$’dan satın alan balinalar kısa süre önce BTC’lerini transfer ettiler.

Satış baskısı olabilir

Özel bir röportajda Whalemap yetkilileri, balinalar tarafından fonların hareket ettirilmesinin tipik olarak satış baskısını temsil ettiğini açıkladılar.

Aşağıdaki grafikte de gösterildiği gibi balinalar paralarını hareket ettirdiklerinde balina çizelgesindeki kırmızı baloncuklar belirir. Trende dayanarak, araştırmacılar balinaların veya “akıllı paranın” hareket ettiğini belirtiyor.

“Kırmızı baloncuklar, hodlers’ın işlem yapmadan önce BTC’lerini başlangıçta tuttukları yerleri gösteriyor. Araştırmacılar, balonlara baktığımızda, onları yorumlamanın en mantıklı yolunun “paraların hareketi” olduğunu belirtti.

Mülklerini hareket ettiren balinalar genellikle satma niyeti gösterse de, potansiyel değişkenler de mevcut.

Örneğin Whalemap araştırmacıları, balinaların tezgah üstü (OTC) anlaşmalara veya soğuk cüzdan düzenlemelerine dahil olabileceğini açıkladı.

Soğuk cüzdan, hem balinaların hem de normal bireysel yatırımcıların BTC’yi güvenle sakladıkları çevrimdışı bir Bitcoin adresidir. Balina verileri, balinaların fonlarını aktardığını gösteriyor, ancak borsalara geçip geçmedikleri belli değil.

Genellikle, bu tür HODLer işlemleri HODLer —> borsadır. Yine de bazen, OTC anlaşmaları veya soğuk cüzdan düzenlemeleri de olabilir. Sonuç olarak, paranın hareket etmesi genellikle fiyat için kötüdür diyebiliriz.

Balinalar, çeşitli nedenlerle mevcut fiyat aralığında satış yapma iştahına sahip olabilir.

Birincisi, 4.000 – 6.500$ aralığında satın alan balinalar büyük ölçüde kârlıdır. Son haftalarda BTC dalgalanmasının olmaması göz önüne alındığında, bazı balinalar kâr toplamaya zorlanabilir.

  Kurumlar Neden Birdenbire Bitcoin'i Umursamaya Başladı?

İkincisi, Bitcoin son iki ayda aynı direnç seviyesini sürekli olarak reddetti. Bir konsolidasyon aşamasına işaret eden 11.000 ila 12.500 ABD doları direnç aralığından çıkmak için mücadele etti.

Bitcoin, 2018 ve 2019’da son iki çeyrekte düşük performans gösterdi ve bu eğilim de dikkate alınmaya değer. Ancak, BTC şu anda yarılanma sonrası bir döngüde ve 2016’da BTC, yarılanmadan 15 ay sonra rekor seviyeye ulaştı.

Bazı balinalar ellerindeki bitcoinleri sattıysa, yıllarca BTC’lerini ellerinde tuttuktan sonra kâr elde etmeye çalışmış olabilirler. Yok eğer balinalar satış yapmadıysa, bu hareketliliğin sebebi OTC anlaşmaları veya soğuk cüzdan düzenlemeleri olabilir.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın