27 Mayıs 2022, Cuma
27.6 C
İstanbul

2019’dan Bu Yana Suça Karışan Milyarlarca Dolar Değerinde Kripto Para, Çin’e Aktı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

2019’dan bu yana yasadışı faaliyetler ile ilgili milyarlarca Dolar değerinde kripto para Çin’e akmasına rağmen kripto para ile ilgili genel suç oranları düşüyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Chainalysis, yasa dışı faaliyetlerle ilişkili Çin merkezli kripto para adreslerinin milyarlarca Dolar gönderip aldığını tespit etti.
  • Bu kirli para, dolandırıcılık ve uyuşturucu kaçakçılığı gibi alanlarda kullanılıyor.
  • Yüksek sayılara rağmen suçla ilişkili kripto para adreslerinin hacmi düşüyor.

Çin, dünyanın en büyük kripto para kullanıcı tabanlarından birine sahip. Ülke, ABD’den sonra ikinci sırada yer alıyor; ancak yeni bir rapora göre, ülkedeki milyarlarca Dolarlık kripto para, çeşitli yasadışı faaliyetler için kullanılıyor.

Binance indirim kodu

Kripto Para ve Çin

Blockchain veri şirketi Chainalysis Salı günü yayınladığı “Kripto Para ve Çin” raporunda, Nisan 2019 ile Haziran 2021 döneminde Çin menşeli adreslerin yasa dışı faaliyetlerle ilişkili adreslere 2.2 milyar Doların üzerinde kripto para gönderdiğini ortaya koydu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Chainalysis’e göre, bu süre zarfında Çin menşeli kripto adresleri de 2 milyar Doların üzerinde kirli kripto para aldı. Raporda, yasadışı faaliyetlerin genel olarak dolandırıcılık, uyuşturucu, fentanil kaçakçılığı gibi “darknet piyasa operasyonlarını” içerdiği belirtildi.

Kripto Para ile İlgili Suç Oranlarında Düşüş Yaşanıyor

Yukarıda belirtilen devasa meblağlara rağmen Çin’in yasadışı kripto para adreslerindeki işlem hacmi, iki yıllık dönemde mutlak değer açısından düşüş bildirdi.

Bunun en büyük sebeplerinden biri, 2019’daki PlusToken dolandırıcılığı gibi büyük Ponzi şemalarının artık ölü durumda olması. Çin merkezli PlusToken, kripto para dolandırıcılığı tarihindeki en büyük Ponzi sistemlerinden biriydi; ve iddiaya göre yatırımcılarını 3 milyar Doları aşkın bir değerde dolandırdı.

Chainalysis raporunda ayrıca, kripto yoluyla kara para aklamanın “Çin’de orantısız bir şekilde gerçekleştirildiği” belirtildi. Çinli yetkililer, bunu engellemek için Haziran ayında kriptoda kara para aklamaya çalışan 1100 kişiyi tutukladı.

İlgili Haber:  Yeni Dogecoin mi? Ethereum Classic Fiyatı Rekor Seviyeye Yükseldi

Çin hükümetinin yasa dışı kripto para işlemleri üzerindeki baskısı ve Bitcoin madenciliği ile ilgili yasakları arasında, Çin’in kripto para piyasası üzerindeki hakimiyetinin azalabileceği belirtildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar