30 Eylül 2022, Cuma
22.9 C
İstanbul

2020 Boğa Koşusu Sırasında Bitcoin Siber Saldırıları %200 Oranında Arttı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Yeni araştırmalar, Bitcoin siber saldırıların geçen Ekim ayında kripto piyasasındaki boğa koşusunun başlamasından bu yana neredeyse dört kat arttığını ortaya koyuyor.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Bitcoin siber saldırıları son sekiz ayda neredeyse %200 oranında arttı.
  • Spear-phishing, haraç talep etme ve Bitcoin cüzdan kimliğini ele geçirme ise bilgisayar korsanları tarafından en çok tercih edilen yöntemler arasında yer aldı.

Bitcoin siber saldırıları, son kripto boğa koşusunun başlamasından bu yana neredeyse %200 oranında arttı. Bu dönem, son sekiz aylık kripto para piyasası yükselişini kapsıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Siber Saldırılardaki Artış Bitcoin Boğa Koşusu ile Aynı Zamana Denk Geldi

Güvenlik firması Barracuda Networks tarafından hazırlanan bir rapora göre, Bitcoin siber saldırılarının hacmi Ekim 2020 ile Mayıs 2021 dönemi arasında %192 oranında arttı.

Analistler, siber saldırılardaki artışın, son kripto boğa koşusunun başladığı döneme denk geldiğini ve aynı dönemde Bitcoin fiyatının da yaklaşık %400 oranında arttığını belirtti.

MicroStrategy ve Tesla gibi büyük kurumsal firmaların, yüklü miktarda Bitcoin satın alması ile başlayan kripto boğa koşusu sırasında Bitcoin başta olmak üzere piyasa genelinde tarihi bir fiyat artışı yaşandı. Öte yandan küresel ölçekte Bitcoin’in manşetlere taşınması ile birlikte lider kripto paraya yönelik siber saldırılar da aynı dönemde arttı.

Siber Saldırganlar Hangi Yöntemleri Kullanıyor?

Barracuda Networks CTO’su Fleming Shi’ye göre, daha önce saldırganlar çoğunlukla finansal kurumları taklit ederek kullanıcıların bankacılık sisteminde kayıtlı olan kimlik bilgilerini ele geçiriyordu. Ancak son aylarda, Bitcoin çalmak için kullanılan yöntemlerde de değişiklik yaşandı.

Analistler, bilgisayar korsanlarının favori taktiklerinden birinin, oturum açma kimlik bilgilerini çalmak için Bitcoin cüzdanlarını veya kripto ile ilgili diğer uygulamaları sahte güvenlik uyarıları ile taklit etmek olduğunu söylüyor.

İlgili Haber:  Bitcoin Boğa Koşusunda Son Durum Ne? Uzmanlar Cevapladı

Siber suçlular için diğer tercih edilen stratejiler ise hedefli kimlik avı (bir kuruluştaki güvenilir bir kaynaktan geliyormuş gibi görünen ve belirli kişileri hedef alan bir yöntem) ve saldırganların tehlikeli bir video veya bilgiye sahip olduklarını iddia ettiği gasp – haraç saldırılarıdır.

Barracuda’ya göre şirketlerin bu tür tehditlere direnmesinin bir yolu, kullanıcıları ve çalışanları bilgisayar korsanları tarafından kullanılan en son yöntemlerin farkında olmaları için eğitmek. Barracuda, bunun yanında, kullanıcıların verilerini yedeklemek ve artan fidye yazılımı saldırılarına karşı kendilerini güvence altına almak konusunda da eğitilmesini öneriyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar