29 Kasım 2022, Salı
12.6 C
İstanbul

2020 ABD Seçimlerinde İlk Fidye Yazılımı Saldırısı Georgia’yı Vurdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Georgia’daki bir ilçenin kilit seviyede önemli olan oy kullanma altyapısı, yerel yönetim ağlarını hedef alan bir fidye yazılımı saldırısından etkilendi.

Binance indirim kodu

Yerel yetkililer, başlangıçta 7 Ekim saldırısıyla ilgili birkaç ayrıntı yayınlayarak Hall İlçe İdaresi ağlarındaki kritik sistemlerin bu saldırıdan etkilendiğini belirtti. Bugün ise bu olayın, bu siyasi sezonun seçim altyapısını vuran ilk fidye yazılımı saldırısı olabileceği bildirildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Hall İlçe sözcüsü Katie Crumley, ilçenin seçmen imza veri tabanının ve seçim bölgesi haritasının saldırıdan büyük ölçüde etkilendiğini ancak harita ve veri tabanı da dahil olmak üzere ilçenin etkilenen tüm sistemlerini tekrar çevrimiçi duruma getirme sürecinde olduklarını açıkladı. Crumley, seçime dair de bilgi vererek vatandaşlar için oy verme sürecinin bu saldırıdan etkilenmediğini söyledi.

Saldırganların özellikle Hall County oylama sistemlerini hedef aldığı ve ilçe hizmetlerinin çoğunun telefon ve e-posta da dahil olmak üzere kesintiye uğradığı kaydedildi.

Emsisoft siber güvenlik firmasından Brett Callow, ABD yerel hükümet kuruluşlarının haftada yaklaşık üç kere fidye yazılımı saldırılarına maruz kaldığını ancak bunun, oylama üzerindeki etkisinin “ikincil hasar” olarak değerlendirilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Yine de seçim günü öncesinde oylama sistemlerini etkileyen daha fazla olay görüleceğine ve etkinin sadece teknik hasar yaratmanın ötesine geçeceğine inanan Callow, güvenin zaten oldukça düşük olduğu bu süreçte bu tür saldırıların, seçmenlerin oyların bütünlüğüne olan güvenini sarsabileceği konusunda çok gerçek bir riskin mevcut olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Saldırganlar için bu seçim süreci en ideal süreç

Fidye yazılımının, ABD başkanlık seçimleri için haftalar boyunca devam edebilecek bir tehdit yaratabileceği yönündeki endişeler artış gösterirken geçtiğimiz ay güvenlik firması NTT, suçluların kilit hükümet ağlarına çoktan girmiş olabileceği ve seçime daha yakın bir tarihte kargaşaya neden olmak üzere pusuda bekleyebilecekleri konusunda uyarıda bulunmuştu.

İlgili Haber:  Bulgar Dolandırıcı Kripto Borsası Dolandırıcılığından Mahkum Edildi

Callow, suçluların maksimum baskı gücü elde etmekle ilgilendiğini söyleyerek sistemlerini fidye karşılığında bir hükümetten zorla para almak için kullanmak isteyen bu saldırganların, bu sistemlere en çok ihtiyaç duyulan bu zamandan daha iyi bir zaman bulamayacaklarını söyledi.

12 Ekim’de Microsoft, kurbanları kötü amaçlı yazılım indirmeleri için kandırmak amacıyla Black Lives Matter gibi siyasi hareketleri başlattığı tespit edilen büyük bir fidye yazılımı ağı olan Trickbot’u bozduğunu duyurmuştu. IT Holding de ayrıca sahip olduğu güvenlik ürünlerini bu süreçte seçimle ilgili organizasyonlara serbestçe sunduğunu duyurdu.

1 Yorum

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
%d blogcu bunu beğendi: