Georgia’daki bir ilçenin kilit seviyede önemli olan oy kullanma altyapısı, yerel yönetim ağlarını hedef alan bir fidye yazılımı saldırısından etkilendi.

Yerel yetkililer, başlangıçta 7 Ekim saldırısıyla ilgili birkaç ayrıntı yayınlayarak Hall İlçe İdaresi ağlarındaki kritik sistemlerin bu saldırıdan etkilendiğini belirtti. Bugün ise bu olayın, bu siyasi sezonun seçim altyapısını vuran ilk fidye yazılımı saldırısı olabileceği bildirildi.

Hall İlçe sözcüsü Katie Crumley, ilçenin seçmen imza veri tabanının ve seçim bölgesi haritasının saldırıdan büyük ölçüde etkilendiğini ancak harita ve veri tabanı da dahil olmak üzere ilçenin etkilenen tüm sistemlerini tekrar çevrimiçi duruma getirme sürecinde olduklarını açıkladı. Crumley, seçime dair de bilgi vererek vatandaşlar için oy verme sürecinin bu saldırıdan etkilenmediğini söyledi.

Saldırganların özellikle Hall County oylama sistemlerini hedef aldığı ve ilçe hizmetlerinin çoğunun telefon ve e-posta da dahil olmak üzere kesintiye uğradığı kaydedildi.

Emsisoft siber güvenlik firmasından Brett Callow, ABD yerel hükümet kuruluşlarının haftada yaklaşık üç kere fidye yazılımı saldırılarına maruz kaldığını ancak bunun, oylama üzerindeki etkisinin “ikincil hasar” olarak değerlendirilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Yine de seçim günü öncesinde oylama sistemlerini etkileyen daha fazla olay görüleceğine ve etkinin sadece teknik hasar yaratmanın ötesine geçeceğine inanan Callow, güvenin zaten oldukça düşük olduğu bu süreçte bu tür saldırıların, seçmenlerin oyların bütünlüğüne olan güvenini sarsabileceği konusunda çok gerçek bir riskin mevcut olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Saldırganlar için bu seçim süreci en ideal süreç

Fidye yazılımının, ABD başkanlık seçimleri için haftalar boyunca devam edebilecek bir tehdit yaratabileceği yönündeki endişeler artış gösterirken geçtiğimiz ay güvenlik firması NTT, suçluların kilit hükümet ağlarına çoktan girmiş olabileceği ve seçime daha yakın bir tarihte kargaşaya neden olmak üzere pusuda bekleyebilecekleri konusunda uyarıda bulunmuştu.

İlgili Haber:  Bitcoin Fidye Çetesi The Dark Overlord'un Üyelerinden Biri Tutuklandı

Callow, suçluların maksimum baskı gücü elde etmekle ilgilendiğini söyleyerek sistemlerini fidye karşılığında bir hükümetten zorla para almak için kullanmak isteyen bu saldırganların, bu sistemlere en çok ihtiyaç duyulan bu zamandan daha iyi bir zaman bulamayacaklarını söyledi.

12 Ekim’de Microsoft, kurbanları kötü amaçlı yazılım indirmeleri için kandırmak amacıyla Black Lives Matter gibi siyasi hareketleri başlattığı tespit edilen büyük bir fidye yazılımı ağı olan Trickbot’u bozduğunu duyurmuştu. IT Holding de ayrıca sahip olduğu güvenlik ürünlerini bu süreçte seçimle ilgili organizasyonlara serbestçe sunduğunu duyurdu.

Facebook Yorumları

1 YORUM

Bir Cevap Yazın