2020 Sonunda Bitcoin’in Fiyatı 36.000 Doları Bulabilir

Önemli Gelişmeler
blank
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bütün olanaksızlıklara rağmen, bazı Bitcoin alıcıları yıl sonu hedefi olarak 36 bin doları görüyor. Bunun önünde duran en büyük engel ise 11 bin dolar seviyesindeki psikolojik sınır.

blank

Deribit adlı kripto türevleri borsası, 2020’nin sonunda 36.000 dolara kadar çıkması beklenen bitcoin fiyatından kâr sağlayacak olan bitcoin opsiyonlarına yatırımcı ilgisinin arttığını görüyor.

blank

Pazar günü itibariyle, 25 Aralık’ta sona erecek olan 36 bin dolarlık alım opsiyonları ve 32 bin dolarlık işlem fiyatları en çok açılan günlük pozisyonlar olduğu görüldü.

Deribit’in CCO’su Luuk Strijers, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada; “Aralık ayındaki 36.000 dolarlık satın alma opsiyonlarında olağan dışı bazı faaliyetler görüyoruz. Boğa piyasasına dair beklentileri yüksek olan az sayıda alıcı bu işlemleri gerçekleştirdi.” dedi.

Alım opsiyonu, sahibine söz konusu dayanak varlığı belirli bir tarihte veya öncesinde önceden belirlenmiş bir fiyattan satın alma hakkı verir. Adı üstünde bu bir opsiyondur, yükümlülük değildir. Satış opsiyonu ise satış hakkını temsil eder.

Açığa satış talebi, alınıp satılan sözleşmelerin sayısını temsil eder. Ancak ters işlem pozisyonuyla yapılan günlük al-satlar buna dahil değildir.

En yeni açık pozisyonlar, 752 adet sözleşmeyle 36.000 dolarlık Aralık alımında görüldü.

32.000 dolar değerindeki satın alımda, açık pozisyon sayısı 462 kontratla artış gösterdi.

Aralıkta 28.000 dolarlık vade sonu alımında ve bu ay sona eren 9.750 dolar ve 9.000 dolarlık satışlarda nispeten küçük ilaveler gözlendi.

Pazar günü gerçekleşen likiditenin düşük olduğu Avrupa işlem saatlerinde, 36.000 dolarda asli değersiz opsiyon (out of the money) ve 32.000 dolarda alım pozisyonları satın alındı. Alım satım fiyatları arasında daha yüksek marjlar görüldü.

Bu nedenle, bu işlemleri gerçekleştirenler hafta içi herhangi bir günkü maliyetten çok daha fazla maliyet ile karşılaştılar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Opsiyon piyasası Aralık ayı sonunda 20.000 doların üzerinde yeni bir rekor seviyeye ulaşma olasılığını çok düşük görüyor. Bu nedenle hafta sonu gerçekleşen agresif alım satım işlemleri biraz kafa karıştırıcı.

Piyasada İhtimaller Ne?

Veriler, yıl sonuna kadar 20.000 doların üzerinde tutunma olasılığının sadece %5 olduğunu, fiyatların 28.000 doları geçme olasılığının ise %2 olduğunu gösteriyor.

Dahası, piyasa 2021 yılının ilk çeyreğinin sonunda bitcoin fiyatının 20.000 doların üzerine çıkma şansının ise yalnızca %9 olduğunu görüyor.

Beklentiler bitcoin’in 36.000 dolara yükselmesi için oldukça düşük olsa da, söz konusu asli değersiz opsiyonlar pahalı görünmüyor.

Başka bir deyişle, bu işlemdeki maksimum zarar, opsiyonu satın almak için ödenen fiyatın ölçüsüyle sınırlı.

Bu, hafta sonu yatırımcılarını yeni bir rekor (ATH) üzerine uzun vadeli bir pozisyon almaya motive etmiş olabilir.

Bu yazı yazıldığı esnada, Bitcoin 10.420 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Bitcoin, 4 Eylül’den bu yana çoğunlukla 10.500 ila 10.000 dolar arasında gidip geliyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatı, 15 Haziran’dan Bu Yana İlk Kez 40.000 Dolar Seviyesini Gördü

BTC, 15 Haziran'dan bu yana ilk kez 40.000 Doların üzerine çıktı. Haberin Özeti Bitcoin fiyatı, 15 Haziran'dan bu yana ilk...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend