27 Mayıs 2022, Cuma
20 C
İstanbul

2020 Yılında Avustralya’da 20.5 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılık Faaliyeti Tespit Edildi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

2020 yılında Avustralya’da 20.5 milyon Dolarlık kripto para dolandırıcılık faaliyeti gerçekleştirildiği tespit edildi. Kurbanların, genellikle, hızlı zengin olma vaatleri ve ünlü kişilerin destek verdiği yönündeki sahte haberlerle kandırıldığı belirlendi.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • 2020 yılında Avustralya’da 20.5 milyon Dolarlık kripto para dolandırıcılığı tespit edildi.
  • Ülkedeki toplam dolandırıcılık faaliyetinin ise 659 milyon Dolar seviyesinde olduğu kaydedildi.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) tarafından bu ayın başlarında yayınlanan bir rapora göre, 2020 yılında ülkedeki Bitcoin ve diğer kripto para dolandırıcılık faaliyetlerinde toplam 26.5 milyon Avustralya Doları (20.5 milyon ABD Doları) kaybedildi.

Binance indirim kodu

Kripto Para, Dolandırıcıların En Çok Başvurduğu Yöntemlerden Biri

ACCC, Avustralya hükümetinin düzenleyici bir kurumudur; görevi ise tüketici haklarını korumak, endüstriyi izlemek ve Avustralya’nın adil rekabet yasalarını etkin şekilde uygulamaktır.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

2020 yılında Avustralya’da ayrıca 75.1 milyon Dolarlık dolandırıcılık faaliyetinin ise bankacılık faaliyetleri alanında gerçekleştiği tespit edildi. 2020 yılı boyunca ülkede toplam 659 milyon Dolarlık dolandırıcılık faaliyeti kaydedildi.

ACCC raporunda konu ile ilgili, “Bitcoin ve diğer kripto ödeme yöntemleri artık dolandırıcıların en çok başvurduğu araçlar haline geldi. Bunun, önümüzdeki yıllarda daha da artacağını görmek muhtemel.” ifadeleri kullanıldı.

Avustralyalıların dolandırıcılık faaliyetlerini bildirdiği web sitesi Scamwatch’daki girişlerde de 2019 yılına göre %23’lük bir artış tespit edildi.

Kripto Parada Farklı Dolandırıcılık Yöntemlerine Dikkat

Rapora göre, kripto paradaki dolandırıcılık yöntemleri büyük ölçüde farklılık gösteriyor.

Raporda açıklanan stratejilerden biri, dolandırıcıların kurbanlarla romantik bir ilgi temelinde temas kurduğu “aşk tuzağı”dır. Bu yöntem, genellikle Tinder gibi popüler uygulamalarda kullanılıyor.

Öte yandan dolandırıcılar, hızlı zengin olma vaatleri sunarak da kurbanlarını etkileyebilir. Bu tip durumlarda dolandırıcı, parasını katlama vaadi ile kurbandan bir miktar kripto transferi talep ediyor ve dolandırıcılık faaliyeti, kurbanın verecek parası kalmayana kadar devam ediyor.

İlgili Haber:  Koronavirüs Dijital Paraya Geçiş İçin Dönüm Noktası mı?

Raporda ayrıca Avustralya’da popüler bir yöntem olarak ünlülerin kullanıldığı dolandırıcılık faaliyetlerine de yer veriliyor. Bu tip örnekler de büyük oranda, ünlünün haberi bile olmadan ismi veya fotoğrafı kullanılıyor ve kurbanların, dolandırıcılık faaliyeti yürüten kişi veya kuruma güven duyması sağlanıyor.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar