2020 Yılında Avustralya’da 20.5 Milyon Dolarlık Kripto Dolandırıcılık Faaliyeti Tespit Edildi

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

2020 yılında Avustralya’da 20.5 milyon Dolarlık kripto para dolandırıcılık faaliyeti gerçekleştirildiği tespit edildi. Kurbanların, genellikle, hızlı zengin olma vaatleri ve ünlü kişilerin destek verdiği yönündeki sahte haberlerle kandırıldığı belirlendi.

blank

Haberin Özeti

  • 2020 yılında Avustralya’da 20.5 milyon Dolarlık kripto para dolandırıcılığı tespit edildi.
  • Ülkedeki toplam dolandırıcılık faaliyetinin ise 659 milyon Dolar seviyesinde olduğu kaydedildi.

Avustralya Rekabet ve Tüketici Komisyonu (ACCC) tarafından bu ayın başlarında yayınlanan bir rapora göre, 2020 yılında ülkedeki Bitcoin ve diğer kripto para dolandırıcılık faaliyetlerinde toplam 26.5 milyon Avustralya Doları (20.5 milyon ABD Doları) kaybedildi.

blank

Kripto Para, Dolandırıcıların En Çok Başvurduğu Yöntemlerden Biri

ACCC, Avustralya hükümetinin düzenleyici bir kurumudur; görevi ise tüketici haklarını korumak, endüstriyi izlemek ve Avustralya’nın adil rekabet yasalarını etkin şekilde uygulamaktır.

2020 yılında Avustralya’da ayrıca 75.1 milyon Dolarlık dolandırıcılık faaliyetinin ise bankacılık faaliyetleri alanında gerçekleştiği tespit edildi. 2020 yılı boyunca ülkede toplam 659 milyon Dolarlık dolandırıcılık faaliyeti kaydedildi.

ACCC raporunda konu ile ilgili, “Bitcoin ve diğer kripto ödeme yöntemleri artık dolandırıcıların en çok başvurduğu araçlar haline geldi. Bunun, önümüzdeki yıllarda daha da artacağını görmek muhtemel.” ifadeleri kullanıldı.

Avustralyalıların dolandırıcılık faaliyetlerini bildirdiği web sitesi Scamwatch’daki girişlerde de 2019 yılına göre %23’lük bir artış tespit edildi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kripto Parada Farklı Dolandırıcılık Yöntemlerine Dikkat

Rapora göre, kripto paradaki dolandırıcılık yöntemleri büyük ölçüde farklılık gösteriyor.

Raporda açıklanan stratejilerden biri, dolandırıcıların kurbanlarla romantik bir ilgi temelinde temas kurduğu “aşk tuzağı”dır. Bu yöntem, genellikle Tinder gibi popüler uygulamalarda kullanılıyor.

Öte yandan dolandırıcılar, hızlı zengin olma vaatleri sunarak da kurbanlarını etkileyebilir. Bu tip durumlarda dolandırıcı, parasını katlama vaadi ile kurbandan bir miktar kripto transferi talep ediyor ve dolandırıcılık faaliyeti, kurbanın verecek parası kalmayana kadar devam ediyor.

Raporda ayrıca Avustralya’da popüler bir yöntem olarak ünlülerin kullanıldığı dolandırıcılık faaliyetlerine de yer veriliyor. Bu tip örnekler de büyük oranda, ünlünün haberi bile olmadan ismi veya fotoğrafı kullanılıyor ve kurbanların, dolandırıcılık faaliyeti yürüten kişi veya kuruma güven duyması sağlanıyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend