2020’de Bitcoin Altından 10 Kat Daha İyi Performans Gösterdi

Önemli Gelişmeler

Bitcoin, 2020’de fiyatı yaklaşık %300 artarak altın ve Dow Jones borsasının toplam kazançlarından 10 kat daha iyi performans gösterdi.

blank

Mart ayında 5.000 dolar civarında işlem gören Bitcoin, 2020’yi 30.000 dolar gibi rekor seviyelerde kapattı.

blank

Bitcoin’in performansı, bitcoin’in spekülatif bir yatırım veya nakit alternatifi değil de, yatırımcılar tarafından giderek artan bir şekilde “dijital altın” olarak kabul edilen bir değer deposu olarak görülmeye başlanması şeklinde yorumlandı.

Altın, petrol ve Dow Jones’a kıyasla Bitcoin nasıl performans gösterdi?

Bitcoin, 2017 yılının sonlarında 20.000$ civarında zirveye ulaştıktan sonra, bu yıl Mart ayında yeniden canlanmadan önce iki yılın büyük bir bölümünü istikrarlı serbest düşüşle geçirdi.

Bitcoin’in toparlanması, Covid-19 salgınının tüm boyutlarının anlaşılmaya başlamasıyla birlikte, dünya çapında sokağa çıkma yasaklarının uygulanmasıyla aynı zamana denk geldi. Ekonomiler dururken, fonlar borsalardan, altına ve kripto paraya aktı.

ABD borsalarında listelenen 30 büyük şirketin performansını izleyen Dow Jones Industrial Average 900 milyar dolarlık Covid yardım paketinin imzalanmasıyla 29 Aralık’ta toparlandı ve rekor seviyelere ulaştı.

Teşvik paketi, Dow’un yılın başından bu yana %6.8 arttığı, petrolün ise Nisan’daki büyük çöküşten henüz toparlanmadığı ve Ocak ayından bu yana yüzde 20’den fazla düştüğü anlamına geliyor.

Bitcoin’deki büyük fiyat artışına ne sebep oldu?

Bitcoin, hükümetlere veya finans kuruluşlarına bağlı olmayan yenilikçi bir “eşler arası elektronik nakit” biçimi olarak 2008 Finansal Krizi ile doğdu. Bitcoin’in finansal değer deposu rolünün anlaşılmasını sağlayan ikinci büyük bir ekonomik kriz (İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en kötü) yaşanıyor şu an.

Bitcoin’in ana akım benimsenmesi için halen gidecek uzun bir yol var, ancak yatırımcılar giderek kötü şöhretli ve oynak bu kripto parayı güvenli bir liman olarak görmeye başlıyor ve bazı analistler buna “dijital altın” diyecek kadar ileri gidiyor.

Dünya genelinde borsaların çöküşüne sebep olan Koronavirüs salgınının getirdiği jeopolitik belirsizlik, tipik olarak yatırımcıların nakit veya altın gibi istikrarlı varlıklara yönelmesini gerektiriyordu.

Altının Mart ayından bu yana yükselen yörüngesi bunu kanıtlasa da, Bitcoin’in boğa koşusu büyük ölçüde kripto para birimine doğru hareket eden devasa kurumsal yatırımların sonucudur.

Bunun bir nedeni, bitcoin’in sınırlı arzıdır -sadece 21 milyon– yani nicel genişleme gibi yapay enflasyon tekniklerine duyarlı değildir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Kurumsal firmalar piyasaya girdi ve dolaşımdaki sınırlı sayıda bitcoinleri satın alarak büyük oyuncular haline gelmeye başladılar. Bunların arasında, Ekim ayında 2021’in başlarında dünya çapında yaklaşık 350 milyon kullanıcısına kripto paraları açacağını duyuran PayPal da var.

Online yatırım platformu eToro analisti Simon Peters, The Independent’a verdiği demeçte, “Talep, arzı geride bırakmaya devam ediyor ve kurumsal yatırımcılar bitcoin’i güvenli bir liman olarak görmeye başlıyor” dedi.

“Yatırımcılar, son zamanlarda yaşanan hızlı fiyat artışına rağmen, Bitcoin’in aylarca ve hatta belki de yıllarca tutulacak uzun vadeli bir yatırım olduğunu kabul ediyor.”

Bitcoin 2021’de yükselmeye devam edecek mi?

Geçmiş trendlere bakıldığında, bazı piyasa analistleri, çökmeden önce büyük büyümenin devam edeceğini söylüyor.

Üst düzey Wall Street analisti Tom Fitzpatrick’in Kasım ayında sızdırdığı bir rapor, Bitcoin’in 2021’de 318.000 dolara ulaşabileceğini ve ardından “acı verici bir düzeltme” yapacağına işaret ediyor.

Bazıları ise, Covid-19 aşısıyla birlikte ekonomik ve jeopolitik istikrarın düzeleceğini ve yatırımcıların kripto para yatırımından uzaklaşıp geleneksel pazarlara geri döneceğine inanıyor.

20 Ocak’ta görevi devralacak olan Biden yönetimi, kısa vadede bitcoin’in büyümesini kısıtlayabilecek bir dizi düzenleyici zorluğu da beraberinde getirebilir.

Investing.com’da kıdemli bir analist olan Jesse Cohen, The Independent’a verdiği demeçte, “Pek çok insan bitcoin rallisinin 2021’de devam edeceğini düşünürken, ben daha çok Biden yönetiminin kripto için ne anlama gelebileceğiyle ilgileniyorum” diyor.

Gelecek Hazine Bakanı Janet Yellen, daha önce Fed Başkanı olduğu süre boyunca yatırımcıları bitcoin konusunda uyarmıştı ve bunu istikrarlı bir değer deposu değil, oldukça spekülatif bir varlık olarak nitelendirmişti.

Daha fazla inceleme ve daha sıkı düzenleme potansiyeli göz önüne alındığında, bitcoin’in yeni yılda olumsuz yönde oldukça değişken kalması olası. Bu yüzden, fiyatı rekor seviyelerden geri bir çöküş yaşayabilir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

Ripple (XRP), Amerikan Borsalarında Tekrar Listelenebilir Mi? Coinbase CEO’sundan Ripple’a Büyük Destek Geldi!

Coinbase CEO’su Armstrong, SEC ile olan savaşında Ripple’a destek verdiğini açıkladı ve XRP’nin Coinbase üzerinde tekrardan listelenebileceğine dair spekülasyonları...
Send this to a friend