Bu yıl şimdiye kadar en az 75 kripto borsası; hackler, dolandırıcılıklar ya da bilinmeyen nedenlerden dolayı ortadan kayboldu.

Crypto Wisser Exchange Graveyard’a göre bu borsalardan beşi “dolandırıcı” olarak etiketlenirken Altsbit ve Nerae de dahil olmak üzere dördünün ise hacklendiği kaydedildi.

Borsaların toplamda 31’i gönüllü olarak kapatılırken 34’ü de açıklama yapılmadan ortadan kaybolduğu için “MIA” olarak etiketlendi. Hollanda borsalarından NLexch ile Şili Chilebit, 2020’de kendi hükümetleri tarafından kapatılmış olarak işaretlenen yalnızca iki şirketti.

Bu kadar çok küçük borsanın neden başarısızlığa uğradığını açıklamaya yardımcı olan bazı makro eğilimler oluştu. DeFi‘nin büyümesi ve merkezi olmayan borsaların 2020’de yükselişe geçmesi, daha küçük birçok operasyona darbeyi vuran son nokta oldu.

Sektörün ilk günlerinden bu yana borsaya yönelik düzenlemelerin baskısı da her geçen dün artmaya devam etti ve pek çok borsa, bu gereksinimleri karşılayamadı. Hackler ve dolandırıcılıklar da borsalar için büyüyen sorunlar olarak baş gösterdi.

Bitmex ve KuCoin vakaları

Vadeli işlemleri üzerinde bir bulut ağına sahip olan iki yüksek profilli borsa en son BitMEX ve KuCoin’di.

Geçen hafta BitMEX yöneticilerine bankacılık düzenleme ihlalleri nedeniyle suç duyurusunda bulunulmasının ardından kripto güvenlik firması Chainalysis, bu borsayı “yüksek riskli” olarak nitelendirdi.

Güvenlik şirketi; devlet kurumlarının, bankaların ve borsaların yanı sıra bu borsanın yüksek profilli müşterilerinin bir kısmına yönelik uyarıda bulunarak kendilerine karşı cezai suçlamalar getirilen herhangi bir borsanın yüksek risk olarak kabul edilmesi gerektiğini bildirdi.

Coin Metrics’e göre bazı kripto tüccarları, 30 Eylül ile 3 Ekim tarihleri arasında borsadan 500 milyon dolardan fazla BTC çekildiği için BitMEX’in gelecekteki uygulanabilirliği konusunda temkinli görünüyor.

Singapur merkezli KuCoin borsası ise eylül ayı sonlarında 200 milyon dolarlık bir saldırıya uğradı ancak bunun üzerine şeffaflık sağlamak için olayı araştıran bir dizi güvenlik güncellemesi yayınlayarak kullanıcılarını güvence altına almak için bir hayli çabaladı. Şirket, etkilenen çeşitli varlıkları denetlemeye devam ederken en son duyuru 6 Ekim’de güncellendi.

İlgili Haber:  Bitcoin'in Fiyatı Geçtiğimiz Haftaki Büyük Düşüşün Ardından Yeniden Sabitlendi

Ancak kaybolan kripto borsalarının yanı sıra artık var olmayan neredeyse 2.000 altcoin ve token de kaydedildi.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın