1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

2020’nin En İyi Kripto Birleşmeleri ve Satın Almaları

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Blok zinciri endüstrisi, COVID-19’un getirdiği uzaktan çalışma ortamlarında başarılı olan birçok şirket sayesinde 2020 salgınının çılgınlığıyla baş etmeyi başardı.

Binance indirim kodu

2020 yılında gerçekleştirilen 83 işlemde yaklaşık 700 milyon dolarlık birleşme ve satın alma yapıldı. Bu, şimdiye kadarki en büyük sayı ve 2018’deki 69 M&A işlemi ile ilgili rekordan önemli bir artış olurken geçen yılki faaliyetin çoğu sektörün içindeydi ve sektörü dış şirketlerden gelen minimum katılımla sağlamlaştırdı.

Binance indirim kodu

Bildirilen 691 milyon doların %90’ından fazlası Binance’den geldi ve şirket, 400 milyon dolarlık alıma ulaştı. FTX tarafından gerçekleştirilen 150 milyon dolarlık ve Coinbase tarafından gerçekleştirilen 90 milyon dolarlık işlemler de ilk üç satın alımın diğer ikisini oluşturdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Binance’in 2020 Mart sonunda bildirilen 400 milyon dolarlık CoinMarketCap satın alımı, tüm zamanların en büyük blok zinciri satın alımlarına eşitti; yalnızca Circle’ın Poloniex’i satın alması ve NXMH’nin Bitstamp’ı 2018’de 400 milyon dolara satın almasıyla rekabet etti.

“Bu satın alma sektör için olumsuz bir örnek teşkil ediyor”

CoinMarketCap’in Binance de dahil olmak üzere kripto borsaları hakkında karşılaştırmalı veriler sağlayan bir veri ve analiz şirketi olduğu düşünüldüğünde hacim bazında önde gelen borsa, satın alma konusunda sert eleştiriler aldı.

Messari’de bir analist olan Jack Purdy, devralmanın, her iki şirket ne kadar iyi davranırsa davransın sektör için olumsuz bir emsal teşkil ettiğini ve alan için olumsuz dışsallıkları olan temel bir çıkar çatışmasını temsil ettiğini söyledi.

Binance/CMC tamamen iyi niyetli olsa da derecelendirmelerin, içerik oluşturucuların temelindeki önyargılardan etkilenmemesinin imkansız olduğunu belirten analist, Binance’nin duruşunu zedeleyecek bir sisteme nesnel ağırlık verilmemesi durumunda uygulanmamasının daha muhtemel olduğunu ifade etti.

Binance, her iki şirketin de bireysel kuruluşlar olduğunu ve CMC’nin önyargısı olmadığını iddia etti. İlk eleştirilere rağmen, satın alma konusundaki duyarlılığın son aylarda yumuşadığı görüldü.

2021 Binance’nin yılı olacak gibi görünüyor

Ekim 2020’de FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, Binance’in CoinMarketCap için bir cankurtaran olduğuna dair fikrini Twitter’da dile getirerek Binance’nin CMC’yi satın aldığı gün her şeyin daha iyi olmaya başladığını ve yapacak çok şey olsa da ürünün umutsuz bir şekilde terbiyeden rekabete geçtiğini söyledi.

2019 ve 2020 boyunca, kripto banka kartı sağlayıcısı Swipe da dahil olmak üzere açıklanmayan bir meblağ için birden fazla başka şirketi satın alan önde gelen borsa Binance tarafından gerçekleştirilen tek faaliyet bu değildi. CoinMarketCap’e benzer şekilde Swipe baş işletme sorumlusu John Khenneth de anlaşmanın, Swipe’ın şirketi Binance’ten bağımsız olarak yönetebileceği şekilde yapılandırıldığını açıkladı.

Diğer Binance satın almaları arasında Kore merkezli stabilcoin şirketi BxB, merkezi olmayan uygulama bilgi platformu DappReview ve Hindistan kripto borsası WazirX yer aldı.

Yakın tarihli bir basın toplantısında Binance kurucusu ve CEO’su Changpeng Zhou, şirketin 2021’de 20 ile 30 adet başka şirket daha satın alacağını ve kripto sektöründeki konumunu daha da güçlendireceğini ima etti.

İlgili Haber:  USDC'nin "Kara Liste" Fonksiyonunun Kullanıcılara Aylık Maliyeti 3.6 Milyon Dolar

Coinbase 16 anlaşma gerçekleştirdi

Sadece 2019’da piyasaya sürülen kripto borsası FTX, portföy yönetimi uygulaması Blockfolio’nun 150 milyon dolara satın alınmasıyla 2020’de dokuz haneli bir satın alma gerçekleştiren diğer tek şirket oldu.  

Satın almanın, 6 milyon kullanıcıyı borsaya getirme potansiyeline sahip olduğu kaydedildi. BlockfolioCoinMarketCap kadar çok benzersiz kullanıcıya sahip olmasa da aylık 150 milyondan fazla gösterimle kullanıcı katılımı seviyesinin oldukça yüksek olduğu öğrenildi. 

Blockfolio kurucu ortağı ve CEO’su Ed Moncadaşirketin bağımsız bir uygulama olarak çalışmaya devam edeceğini söyledi. 

Amerika Birleşik Devletleri kripto borsası CoinbaseBinance’den 6 adet fazla alımla bugüne kadarki en yüksek satın alma sayısına sahip olan pakete liderlik etti. Şirket, tarihinde en sonuncusu, 90 milyon dolara ana aracılık platformu Tagomi’yi satın almak olan en az 16 anlaşma tamamladı. 

Raporlara göre Tagomi, işlem ücretlerini düşürdükten sonra yıllık 1 milyar dolarlık işlem hacminden 1 milyon dolar kadar düşük bir gelirle boğuşuyordu. 

Halka açık şirketler de alım sürecine katıldı

Halka açık şirketler de duruma dahil oldu; gelişmiş yazılım çözümleri şirketi CleanSpark, kripto madenciliği firması ATL Data Centres’i şirketin hisselerinin sadece 20 milyon doların altında bir değere satın aldı. 

Diğer önemli satın almalar arasında Galaxy Digital’in, dijital varlık yatırımı ve borçlanma platformu DrawBridge Lending’i satın almasının yanı sıra vadeli işlemler piyasası likidite sağlayıcısı Blue Fire Capital de sayıldı. Veriler açıklanmasa da Galaxy Digital, DrawBridge’in sonuç olarak 150 milyon dolardan fazla üçüncü taraf varlığa sahip olacağını söyledi. 

Eylül 2020’de New York merkezli CB Insights, açıklanmayan bir meblağ karşılığında blok zinciri veri sağlayıcısı Blockdata’yı satın almasının bir parçası olarak yakında Amsterdam’da bir ofis açacağını duyurdu. 

Akıllı sözleşme sağlayıcısı TrustSwap de erişimini genişletti ve en büyük rakiplerinden biri olan Team.Finance’i satın aldı. 

PayPal görüşmelerine devam ediyor

Hong Kong merkezli tezgâh üstü ticaret şirketi Genesis Block tarafından ikinci katman Ethereum ölçeklendirme çözümü OMG Network’ün yakın zamanda satın alınmasının, özellikle DeFi’ye odaklanarak ağın gelişimini hızlandırmaya yardımcı olduğu söylendi. 

PayPal, kripto alımlarını ilk kez etkinleştirdikten sonra birleşme ve devralma partisine de katılmak istiyordu ancak kripto saklama sağlayıcısı BitGo’yu satın alma görüşmeleri başarısız oldu. Söylentiler, PayPal’ın diğer kripto şirketleriyle görüştüğünü ortaya koydu. 

Bu yıl merkezi olmayan finansta yaşanan dramatik artışla birlikte gelişen DeFi protokolleri de birleşmeye başladı. Kasım ayında Yearn.finance, piyasa kapsama sağlayıcısı Cover Protocol ve Cream Finance kredi protokolü de dahil olmak üzere bir iş birliği ve birleşme çılgınlığına başladı. 

Satın almalar genellikle gelişen bir endüstrinin işareti olsa da bazı eleştirmenlerin artan merkezileşme konusundaki endişelerini dile getirmelerine yol açtı. Rakiplerin lider şirketler tarafından satın alınmasının, pazar üzerindeki kontrollerini güçlendirerek potansiyel olarak rekabeti azaltacağı kaydedildi. 

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar