12 Ağustos 2022, Cuma
22.6 C
İstanbul

2020’nin En Kötü Bitcoin Fiyat Tahminleri

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

Uzmanlar ve kripto analistleri, varlık sınıfının ne kadar değişken olduğuna bakılmaksızın Bitcoin (BTC) fiyatına dair tahminler yayınlamayı seviyor.

Binance indirim kodu

2017’de, BTC’nin fiyatının 35.000 ile 50.000 dolara ulaşması için çağrılar yapıldığı ve birkaç cesur kişinin, fiyatın düzeltmeden önce 1 milyon doları aşacağı tahmininde bulunduğu biliniyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

BTC’nin fiyatının 2020’ye kadar 1 milyon dolara ulaşmaması durumunda John McAfee’nin organlarını parçalama sözü verdiğini kimse unutmuyor.

Bu yüksek tahminlerin bazıları temellere dayansa da diğerleri tamamen temelsiz kalıyor. Analistin mantığına bakılmaksızın bu tahminlerin gerçeklikten uzak kısımları internet mizahına konu oluyor.

Geçtiğimiz senenin en yanlış Bitcoin fiyat tahminleri hangileri?

Kripto paraların gelecekteki fiyatını tahmin etmenin, topluluğun içinde o kadar yerleşik bir hale geldiği görülüyor ki birçok analist, etkinliklerini değerlendirmeyi bile düşünmüyor. Bloglar, podcastler, Twitter ve YouTube’da yayınlanan sonsuz tahmin akışına ayak uydurmak neredeyse imkansız hale gelmiş bulunuyor. Bir kişinin tüm bu rastgele tahminleri takip etmesi için gereken zorluk ve enerji hayal edilemez bir seviyede yer alıyor.

Konuları daha da karmaşık hale getirmek için, bu tahminlerden bazıları ünlü Peter Schiff ve New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesi profesörü Nouriel Roubini gibi tanınmış Bitcoin avcılarından geliyor. Bu nedenle bazı durumlarda kişisel kimlik bilgileri bazen analitik modellerde çalışmaktan daha az önemli hale geliyor.

Bitcoin’in fiyatının %50 düşerek 3.750 dolara düştüğü 12 Mart çöküşünden bir ay önce, stoktan akışa modelinin yaratıcısı PlanB’nin, Bitcoin’in 8.200 doların altına geri dönmeyeceğini belirttiği biliniyor. O zamanlar, Dow Jones hisse senedi endeksinin 1987’den bu yana en önemli düşüşünü yaşaması beklenmezken WTI petrol vadeli kontratının negatif 40 dolara düştüğü hatırlanıyor.

Tuhaf iddialarına rağmen PlanB, hiç kimse koronavirüs salgınının piyasaları mutlak hasara neden olacak şekilde etkilemesini beklemediği için 2020’nin daha kötü tahminlerine aday gösterilmiyor. Dahası, ünlü grafikçi Peter Brandt’in, BTC’nin ocak ayında 6.000 doların altındaki seviyeyi asla tekrar ziyaret etmeyeceğini söylerken de aynı hatayı yaptığı görülüyor.

CryptoWhale’in kuantum modeli, 2022’nin ortalarında 24.000 dolarlık BTC fiyatını gerektiriyor

2 Haziran 2020’de Twitter analisti CryptoWhale, Bitcoin fiyatını tahmin edecek yeni bir “kuantum” modeli açıkladı ve model, 2018’den bu yana her büyük hareketi etkili bir şekilde tahmin etmişti.

Model “2020’de 2.000 dolarlık bir dip ve sadece 2022’nin ortasında 24.000 dolara doğru düzgün bir boğa koşusu” öngördüğü için işler daha da kötüye gidemezdi.

“Kuantum modeli”nden çıkarılabilecek iki ders vardı: Çok sayıda sosyal ağ takipçisine sahip olmak, daha iyi fiyat tahminlerine dönüşmek zorunda değildir ve karmaşık modeller, insanlarla aynı hatalara eğilimlidir. Merkez bankasının parasal genişlemesinin çaresiz olduğu bir dönemde yeni bir varlık sınıfını değerlendirmek kolay olmaktan son derece uzaktır.

Ross Ulbricht, Kara Perşembe’den sonra dokuz aylık dezavantaj öngördü

Nisan ayında, şu anda feshedilmiş olan Silk Road darknet pazarının kurucusu Ross Ulbricht, Bitcoin’in dalgalanmasının ve özellikle de 12 Mart faciasının büyük olasılıkla üç ile dokuz ay sürebilecek bir ayı piyasasına yol açacağını yazmıştı. O sırada Bitcoin 7.000 dolar civarında seyrediyordu ve son günlerde yapılan %50’lik gün içi düzeltmeden hâlâ açıkça etkileniyordu.

İlgili Haber:  Bitcoin Madenciliğinde Son Durum Ne? Çin Etkisi Gittikçe Azalıyor mu?

Bu blog gönderisinden tam olarak 17 gün sonra, BTC %30’un üzerinde bir artışla 9.000 dolara yükseldi ve böylece Ulbricht’in analizini tamamen geçersiz kıldı. Ulbricht, bu analizin ne kadar uzakta olduğunu göstermek için 14.000 dolarlık bir boğa koşusunun “pek olası olmadığını” sözlerine eklemişti.

Ulbricht’in sözde ayı piyasası döneminde, Bitcoin’in fiyatı Aralık 2018’den Haziran 2019’a kadar %300’den fazla yükseldi. Ayrıca, bu kadar uzun bir düzeltme çağrısı Bitcoin’in tarihsel verileriyle uyuşmuyordu çünkü Aralık 2019’un en karanlık döneminde bile Bitcoin’in fiyatı önceki yılın en düşük seviyelerinin %100 üzerinde kalmıştı.

Gavin Smith, Bitcoin’in 2020’yi 7.000 dolardan kapatacağını söyledi

27 Temmuz’da Forbes ile yaptığı röportajda Panxora CEO’su Gavin Smith, yıl sonuna kadar 7.000 dolarlık Bitcoin fiyatı beklediğini söyledi. Gavin ayrıca, “gerçek yükseliş gerçekleşmeden önce bu yıl kısa süreli bir arınma” yaşanacağını da sözlerine ekledi.

Panxora’nın CEO’su, enflasyon riskinden korunmanın neden olduğu değerlenme eğilimine rağmen talep şokunun ekonomi üzerindeki daha geniş etkisinin BTC’yi potansiyel olarak düşüreceğini açıkladı.

Bu tahmin, Bitcoin’in 80 günlük fiyatının 9.500 dolar civarında sağlamlaşmasından sonra gerçekleşti. O zamanlar, mart ortasındaki düşük seviyelerden %100 artmasına rağmen BTC’nin 10.000 dolarlık direnci kırma kabiliyeti konusunda hâlâ bazı şüpheler mevcuttu.

Antoni Trenchev 2020’de 50.000 dolarlık Bitcoin fiyatı bekliyordu

Nexo’nun kurucu ortağı Antoni Trenchev 3 Ocak 2020’de BTC’nin 2020’de kolayca 50.000 dolara ulaşabileceğini belirtmişti.

Aşırı iyimser bu tahminin yanı sıra arkasındaki mantık da uygun görünmedi. Trenchev, Bitcoin’in “yeni altın” haline geldiğini belirterek potansiyel bir katalizör olarak geleneksel pazarlarla korelasyon eksikliğine işaret etti.

Altın 2020’nin büyük bölümünde geleneksel piyasalarla birlikte işlem görmüş olsa da bu varlık sınıflarının farklı dalgalanmalara sahip olduğunu unutmamak gerekti. Bu nedenle, hisse senetlerindeki salınımlar çok daha güçlü olma eğilimi sergiledi. Yine de kasım ayına kadar her iki piyasanın genel yönü birbirine çok benzer ilerledi.

Bu fiyat hareketi, BTC’nin “yeni altın” olarak hareket ederken eşzamanlı olarak bir korelasyon eksikliğini ortaya koymasının beklendiği imkansız görevi yarattı. Bu tahmin, yıl sonu hedefini geniş bir farkla kaçırdığı ve aynı zamanda altının geleneksel pazarlarla ilişkisini doğru bir şekilde tahmin edemediği için iki kat yanlış gelişmiş oldu.

Bitcoin’in fiyatı 30.000 dolardan sadece %7.4’lük bir uzaklıkta olduğuna göre 2021 için ne denli abartılı yükseliş ve düşüş fiyat tahminlerinin yayınlandığını görmenin daha da ilginç olacağı kaydedildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar