2 Aralık 2022, Cuma
11.7 C
İstanbul

2021 Şimdiden Polkadot Yılı Oldu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 2 sene önce

Binance indirim kodu

2021, birinci katman blok zinciri ağlarının ve özellikle de Polkadot’un (DOT) yılı oldu. Ekosistemin büyümesinin merkezinde, DOT ekosistemini desteklemek için inşa edilen temel altyapıyı destekleyen erken aşama risk sermayesi fonları yer aldı.

Binance indirim kodu

Ortaklar olan Alex Smith, Simon Dedic ve Jonathan Habicht tarafından kurulan Moonrock Capital, fonu 2019’da beş haneli başlangıç sermayesiyle başlattı.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

İki yıl içinde fonun yönetim altındaki varlıkları, Polkadot’a dair gerçekleşen erken bahisler üzerine 5 hanelerden 8 hanelere yükseldi.

Bir röportajda Dedic, Moonrock Capital’in pasif yatırımlardan daha ziyade girişimlere odaklandığını vurgulayarak zamanla fonun, projelerle yakın çalışan doğal bir tasarlanma sürecine girdiğini açıkladı.

Bu projelerle iş geliştirme, pazarlama ve piyasaya açılma stratejilerine yardımcı olma gibi alanlarda aktif olarak çalışmanın risk yönetimi açısından yatırımlarına çok daha rahatlık sağladığını belirten Dedic, yatırım yaptıkları girişimlerin tasarlanma ve aktif büyüme süreçlerinin hızlanmasına odaklanma kararını bu yüzden verdiklerini açıkladı.

Fonu uçuran en başarılı yatırımlardan biri Polkastarter oldu.

Girişimcilerin başarıya ulaşmaları için gereken araçlara erişimleri sağlandı

Polkadot, 2020’nin sonlarından bu yana ilk aşama proje sayısında büyük bir artış görürken bu projelerin çoğu, Polkastarter’daki Angelist konseptine benzeyen Polkastarter aracılığıyla fon sağladı.

Bunun en iyi örneği olan Polkastarter’ın, ilk tartışmalara başladıklarında çok ümit verici olsa da esasen sadece bir kavram olduğunu belirten Dedic, ilk fikirden MVP lansmanına kadar token metriklerini ve ekonomiyi tasarlamak için birlikte çalışıp piyasaya girme stratejisi konusunda tavsiyelerde bulunarak yatırımcı ağına ve başarıya ulaşmak için gereken diğer birçok araca erişmelerini sağladıklarını ifade etti.

Dedic ayrıca, fonun muazzam büyüme hızını, yeni başlayanlarla son derece yakın bir şekilde yatırım yapmalarına ve proaktif olarak çalışmalarına bağladığını söyledi.

İlgili Haber:  Merkez Bankası Dijital Para Birimleri (CBDC) ve ABD-Çin Rekabeti

Polkadot‘un hem küçük yatırımcılardan gelen ilgide hem de kurumsal ilgide bir artış görmesinin birçok nedeninden birinin Goldman Sachs’ın, JPMorgan ve UBS’nin DOT etrafında dönen bir borsa yatırım fonu (ETP) ile ticaret yapması olduğu kaydedildi.

Bu eğilimin birkaç yıl sonra ortaya çıktığını ve Polkadot’un nihayet geleneksel kurumların dikkatini çekmeye başladığını belirten yatırımcı, Goldman, JPMorgan ve UPS’in DOT’la ilgilenmelerinin, Moonrock Capital’de beklenilen ve planlanan eğilimi teyit ettiğini vurguladı. Dedic, birkaç yıllık söylentiden sonra nihayet büyük geleneksel kurumsal oyuncuların dikkatini çekebildiklerini de sözlerine ekledi.

DeFi akımından faydalanmaya çalışan projeler kalabalık yaratıyor

Ethereum DeFi ekosistemi, pasif yatırımlara kıyasla projeleri aktif olarak planlayan ve destekleyen hem küçük hem de büyük ölçekli fonların sayısında da artış gördü.

Öngörülebilir gelecekte Dedic, DeFi’de önemli bir potansiyel gördüğünü ancak DeFi akımından yararlanmaya çalışan projelerin ortaya çıkmasıyla alanın kalabalıklaştığını kaydetti.

DeFi’nin yanı sıra, fonun 2021’de konumlandırdığı son derece güçlü iki pazar olarak yeni birinci katman çözümlerini ve NFTleri belirleyen yatırımcı, DeFi’ye ek olarak araştırmakta oldukları güncel bir anlatının, ağın sürekli olarak yavaş, sıkışık ve pahalı olmasına rağmen Ethereum 2.0’ın ertelenmesi gerçeğini göz ardı etmek isteyen yeni Katman 1 çözümlerinin ortaya çıkışı olduğunu belirtti.

Bu nedenle, son birkaç ayda etkileyici bir büyüme gören Polkadot’un, Cosmos ve Solana ekosistemlerine büyük ilgi gördüğünü açıklayan Dedic, ayrıca NFT teknolojisi ile büyüme potansiyelinin katlanarak arttığına inandıkları için NFT pazarına da yoğun bir şekilde yatırım yaptıklarını ve bir dönüm noktasında olduklarını söyledi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar