2021 Yılında NFT Piyasası %1785 Büyüdü

NFT’lere karşı olan talep giderek artıyor ve NFT piyasasında herhangi bir yavaşlama emaresi de yakın gelecek gözükmüyor.

Yılın başından beri, yani 3 aydan kısa bir sürede, büyük NFT projelerinin toplam piyasa değeri %1785’in üzerinde artış gösterdi.

Beeple’ın çoğu NFT’si anında satılırken geçtiğimiz günlerde eserlerinden biri 69 milyon dolarlık bir satış yaparak NFT ile satılan en pahalı eser ünvanını almıştı. Bundan sonra da ünlü isimler kendi NFT’lerini satabilmek için bu NFT çılgınlığına dahil olmuştu.

Oyun Odaklı Blockchain’ler Yükseliş Gösteriyor

NFT’ler üzerindeki bu büyük trend NFT satışı yapan borsaların satış hacimlerinin arşa çıkmasına ve bununla birlikte NFT’ler ile ilgli olan token’ların da değerlerinde dalgalanmalara yol açmıştı.

Theta Network’ün THETA’sı, Enjin’in ENJ’si, Sandbox’ın SAND’i ve Axie Infinity’in AXS’si NFT ya da oyun blockchain’leri son aylarda tekrar bir değerlendirme yaşayan projelerden bazıları olmuştu.

Sonuç olarak, Rarible ya da Opensea gibi büyük NFT pazarları son üç ayda satışlarında 50 ila 100 kata kadar artış yaşadı.

Opensea projesi 2021 yılının ilk haftasında 5 milyon dolarlık bir toplam satışı anca yapabilmişti.

O zamandan beri ise sadece üç ay geçti ve Opensea’nin toplam satışı 100 milyon dolara fırladı.

Yeni NFT Satış Platformları Yolda

NFT piyasası ayrıca hem kripto para hem teknoloji sektörlerinden şirketler, fonlar, borsalar ve geleneksel girişim sermayelerinden büyük yatırımlar aldı.

Önümüzdeki ayda da çıkış yapması beklenen birkaç yüksek profilli NFT platformu bulunuyor.

NFT sigorta ve fraksiyonelleşme platformları da DeFi temelli fonlardan büyük yatırımlar aldı. Bu yatırımlarla birlikte NFT altyapısının önümüzdeki aylarda iyileşmesi bekleniyor.

NFT pazarları, sigorta sektörü, fraksiyonelleşme, ticaret ve endeksleri piyasada en çok yatırım gören alanlar olarak düşünülüyor.

  İklim Değişikliği ile Mücadelede Yeni Yöntem: Kripto Paralar

Bu trend devam ederse üç NFT sektörünün bu yükselişten en fazla fayda göreceği tahmin ediliyor. Bunlar NFT pazarları, blockchain oyun stüdyoları ve NFT’leri hedefleyen diğer ilk katman blockchain’ler olarak sıralandı.

Enjin’in Efinity’si ise oyun blockchain’leri ve NFT’leri hedefleyen en son blockchain olarak çıkış yaptı. Sandbox, Axie Infinity ve diğer oyun odaklı blockchain teknolojileri de 2021 yılının ilk çeyreğinde değer olarak büyük artış görmüştü.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın