15 Ağustos 2022, Pazartesi
17.9 C
İstanbul

2021’de 7.7 Milyar Dolarlık Kripto Para Dolandırıcılığı Gerçekleşti: Önceki Yıla Göre %81’lik Artış!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Blockchain veri platformu Chainalysis’e göre DeFi dolandırıcılıkları, 2021’de tüm kripto para dolandırıcılık maliyetinin %37’sini oluşturdu.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Chainalysis’in “Kripto Suç Raporuna” göre, 2021’de kripto dolandırıcılıklarının toplam maliyeti bir önceki yıla göre %81 oranında artarak 7.7 milyar Dolara ulaştı.
  • DeFi dolandırıcılıkları, 2021’de tüm kripto para dolandırıcılık maliyetinin %37’sini oluşturdu.

Blockchain veri firması Chainalysis’e göre, merkezi olmayan finans (DeFi) ekosistemindeki dolandırıcılık faaliyetlerinde yaşanan patlama, 2021’de kripto para dolandırıcılığı maliyetinin 7.7 milyar Dolara çıkmasına neden oldu.

Binance indirim kodu
2017-2021 yılları arasında dolandırıcıların ele geçirdiği toplam kripto para değeri
2017-2021 yılları arasında dolandırıcıların ele geçirdiği toplam kripto para değeri

Kripto Para Dolandırıcılığının Maliyeti Bu Yıl %81 Oranında Arttı!

Chainalysis’in “Kripto Suç Raporuna” göre, 2021’de kripto para dolandırıcılığının toplam maliyeti bir önceki yıla göre %81 oranında artarak 7.7 milyar Dolara ulaştı. DeFi’deki (rug pull – halı çekme) dolandırıcılıkları ise 2020’de %1’lik bir paya sahipken; bu oran 2021’de %37’ye kadar yükseldi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Geliştiricilerin “görünüşte” meşru bir kripto projesi inşa ettiği ve ardından yatırımcıların parasını ele geçirerek kayıplara karıştığı dolandırıcılık faaliyetlerini tanımlamak için kullanılan “halı çekme” işlemlerinde, 2021’de 2.8 milyar Dolardan fazla fon kaybedildi.

Dolandırıcılık Faaliyetlerine Daha Az Bireysel Kurban Verildi

Öte yandan yatırım dolandırıcılığı adreslerine yatırılan mevduat sayısı 2020’deki 10.7 milyon seviyesinden 2021’de 4.1 milyon seviyesine geriledi. Bu düşüş, en azından bu yıl daha az “bireysel dolandırıcılık kurbanı” olduğunu gösteriyor.

Buna ek olarak kripto sektörünün olgunlaştığına dair de bazı kanıtlar var: Coin fiyatları ve dolandırıcılık faaliyetleri arasındaki ilişki büyük oranda kopmuş gibi görünüyor.

2017 ve 2020’deki önceki boğa koşuları sırasında kripto ekosistemine yeni (ve saf) bir kullanıcı akışına paralel olarak dolandırıcılık aktivitesinde bir artış görülmüştü. 2021’de ise önde gelen kripto paralar Bitcoin ve Ethereum’un fiyatı yükselirken bile dolandırıcılık faaliyetlerinin büyük oranda düz bir çizgide seyrettiği kaydedildi.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar