8 Ağustos 2022, Pazartesi
24.7 C
İstanbul

2021’de Kripto Vergi Alanını Ne Bekliyor

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto paranın popülaritesi her geçen yıl artıyor. Ancak 2020, çok daha fazla perakende yatırımcının COVID-19 sebepli Bitcoin’e maruz kalması, MicroStrategy, Square ve Grayscale gibi halka açık şirketlerin Bitcoin varlıklarını güçlendirmesi ve PayPal gibi büyük fintech şirketlerinin %2.3 oranında kripto paraya destek sağladığı çok özel bir yıl oldu. Yılı güçlü bir boğa piyasasının ortasında bitirirken, Şimdi, 2021 yılına bakmak ve kripto vergi alanında neler bekleyebileceğimizi tartışmak için harika bir zaman.

Binance indirim kodu

Kripto Vergisi Bilinci

2021’de IRS Form 1040’ın ön sayfasının en üstünde 150 milyon Amerikalı vergi mükellefine sorulacak bir soru var. “2020 boyunca herhangi bir zamanda, herhangi bir sanal para biriminde herhangi bir finansal çıkar aldınız, sattınız, gönderdiniz, takas ettiniz veya başka bir şekilde getiri elde ettiniz mi?” Bu aynı zamanda, bir zamanlar niş bir konu olan kripto para vergilerini, tüm muhasebecilerin bilmesi gereken daha genel bir vergilendirme alanı haline getirecektir.

Binance indirim kodu

IRS’nin Yeni Gelişmeleri Yakalaması Gerekiyor

IRS, 2014 yılında orijinal sanal para vergisi kılavuzunu yayınladığından beri kripto para alanı hızla gelişti. Stake etme, getiri tarımı ve çeşitli DeFi işlemleri gibi yeni kavramlar, mevcut IRS kılavuzunda ele alınmadı. Ethereum ile Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake (PoS) konsensüsüne geçiş yapıldığında, vergi düzenleyicileri mevcut kılavuzu gözden geçirmek ve daha spesifik rehberlik sunmak zorunda kalacak. Özellikle, 2021’de DeFi işlemleri için ek IRS rehberliği görmeyi bekleyebiliriz.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Borsalar, Bilgi Raporlamasını Sıkılaştırmak İçin Baskıyla Karşılaşacak

Şu anda, kripto borsaları arasında vergi bilgisi raporlaması standartlaştırılmamış durumda. Bazı kripto borsaları Form 1099-Ks yayınlarken, bazıları herhangi bir form yayınlamamayı veya 1099-Bs ve 1099-MISC’ler gibi diğer formları yayınlamamayı tercih etti. Form 1099-K, vergi mükellefleri arasında önemli bir kafa karışıklığına neden olmuş ve CP2000 vergi bildirimlerine yol açmıştır. 2021’de, kripto para borsalarının IRS ve diğer denetleyiciler tarafından daha fazla incelenmesini, daha kapsamlı ve tek tip raporlama standartlarına uymak için çok fazla baskı ile karşılaşmasını bekleyebiliriz.

İlgili Haber:  Kripto Tüccarları ve Analistleri Yeni ABD Yönetiminin Tavrını Gözlüyor

Daha Fazla Kripto Vergi Kaçakçılığı Vakası

2020 boyunca, John McAfee ve Amir Bruno’nun iddianamesi de dahil olmak üzere kripto para ile ilgili çok sayıda yüksek profilli vergi kaçırma vakası gördük. Önümüzdeki yıl, IRS’nin kripto parada vergi kaçmaya çalışan veya kripto para gelirini hileli bir şekilde eksik bildiren kişilere karşı daha fazla eylem başlatmasını beklemek doğru bir hareket olur.

Geçtiğimiz on yılda kripto alanının büyümesini izlemek harika bir yolculuk oldu ve bundan bir yıl sonra bu tahminler üzerine düşünmek ilginç olacak.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Harun Karagülle
Harun Karagülle
İstanbul'da yaşıyor, işletme bölümü son sınıf öğrencisi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar