8 Ağustos 2022, Pazartesi
30.6 C
İstanbul

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 3 ay önce

2022’ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde tutamayan tokenlerin bir yıldız gibi kaydığını görüyoruz.

Geçen sene kripto para piyasasındaki ilk 100 kripto paranın pek çoğunun yerinde yeller esiyor. Örneğin Bitcoin SV, Litecoin, DASH, Monero, Bitcoin Cash gibi eski ve geleneksel projeler yavaş yavaş ilk 100 listesinde aşağılara doğru gidiyor. Bu projelerin DeFi ekosistemine sunacağı ekstra bir şey olmadığından ve kullanım alanları kısıtlı olduğundan popülaritelerini kaybediyorlar. Onların yerini lending, borrowing, staking gibi finansal seçenekler sunan projeler alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

2022’nin stabil koinlerin yılı olacağını düşünüyorum. Özellikle de algoritmik stabil koinlerin. Bunların başında da Terra platformu geliyor. Terra’nın ve onun stabil koini UST’nin büyük yükseliş göstereceğini düşünüyorum.

2022’nin sonunda ilk 10 kripto para tahminim aşağıdaki şekilde;

  1. Bitcoin – Bitcoin yerini koruyacak. Kripto piyasasının “külçe altını” görevini devam ettirecek. Bitcoin’den 2022’de ve sonrasında çok bir inovasyon ya da değişiklik beklemek boşuna olur.
  2. Ethereum – Ethereum’un da ikinciliğini koruyacağını düşünüyorum. Bitcoin’i geçeceğine dair öngörülere katılmıyorum. Ölçeklenme noktasında daha gidecek çok yolu var.
  3. Terra LUNA – 2022’inin parlayan projesinin Terra olacağına dair öngörüm var. Dev finansal ekosistemi, kullanıcı tabanı ve algoritmik stabil koinleriyle Ethereum’dan sonra üçüncü sıraya yerleşeceğini düşünüyorum.
  4. USDC – 2022’nin bir diğer parlayan yıldızı USDC olacak gibi. Madencilik Batı’ya kaydı. Batı’lı kurumsal firmalar fonlar kurmaya, Bitcoin almaya başladı. Piyasanın en büyük stabil koininin de Batı kökenli olması muhtemel. USDC Tether’i tahtından edecek.
  5. Solana – Her ne kadar şahsen pek sevmediğim bir proje olsa da Solana’nın 2022’de yükselişine devam edeceğini düşünüyorum. Sürekli çöken bir blok zincirin buralara kadar gelmesi beni çok şaşırtıyor. Ama Solana’nın 2-3 yıl sonra DASH ve benzerleri gibi silinip gideceğini düşünüyorum.
  6. Tether – Ah Tether ah! Bir şeffaflık raporu yayınlamadın! PowerPoint’te hazırlanmış basit bir Pie Chart’ı rapor diye sundun. Sen bittin oğlum! Bu piyasası senin gibi gölgeli ve şüpheli bir şirkete bırakırlar mı? Bence 3-5 yıl içinde Tether’in yerinde yeller esecek. 2022 Tether’in çöküşünün başladığı yıl olacak.
  7. Cardano – Cardano her nasılsa her sene ilk 10 içinde olmayı başarıyor. Ancak Cardano’da da yine DASH ve benzerleri gibi bir son görüyorum. En son bir kaç takas platformu duyuruldu ancak bunlar Cardano’yu kurtarmaya yetecek mi emin değilim.
  8. XRP – Başı SEC ile dertten kurtulmayan koin. Nedense MyNet Haber gibisin. Kimin takip ettiğini bilmiyorum ama halen oldukça popüler.
  9. Avalanche – As bayrakları. Avalanche umarım doğru noktalara (ölçeklenme gibi) odaklanır. Oldukça sağlam bir proje ama bakalım her geçen gün yenilenen piyasaya ayak uydurabilecek mi.
  10. TerraUSD – Namı diğer UST. Algoritmik stabil koin. Tether ve USDC gibi merkezi bir yerden yönetilmiyor ve kara listesi yok. Ademi merkezi stabil koin olarak ilk 10’a gireceğini düşünüyorum.

2022’ye dair öngörülerim bu şekilde. Gelecek sene (halen yaşarsak) bu liste üzerinden değerlendirmemi yapacağım.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Evrim Dönmez
Evrim Dönmez
Evrim kripto para dünyasına ilgilidir. Okur, araştırır, öğrenir, paylaşır.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar