27 Ocak 2022, Perşembe
-0.9 C
İstanbul

2022 Yılı Bitcoin ve Altcoinler İçin Nasıl Geçecek? İşte 4 Olası Senaryo!

Yorum

2022’ye Dair Bir Takım Öngörüler

2022'ye kripto para piyasası kötü bir başlangıç yaptı. Her sene bir önceki yıl kendini yenileyemeyen, uzun vadede kullanıcıları ekosisteminde...

Hiperenflasyon ve Bitcoin

Twitter CEO'su Jack Dorsey Ekim 2021'de ilginç bir tweet atmış ve dünya geneli hiperenflasyonun her şeyi değiştireceğini ve kısa...

Arbitrum Faciası

Yazmasam olmazdı. Geçtiğimiz günlerde Ethereum'un katman 2 çözümü Arbitrum tam tamına 19 saatlik bir kesinti yaşadı. Bu 19 saat...

Kim Bu Web 3.0’ın Sahibi?

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim; sahibi sen, ben ve halk değil. Yani en azından şimdilik. Web 3.0 ile ilgili Twitter başta...

İnişli çıkışlı geçen 2021 yılının sonuna yavaş yavaş yaklaşıyoruz. Bu yüzden kripto para takipçileri, önümüzdeki yıl bizi neler bekleyebileceğine dair merak içerisindeler. Bu yüzden yıl sonunda, bazıları çok iddialı, bazıları muhtemel olmak üzere 5 olası senaryoyu sıraladık.

Binance indirim kodu

2021 yılında özellikle NFT patlaması, Çin’de yaşanan kripto para yasağı, El Salvador’un Bitcoin’i resmi para birimi haline getirmesi ve özellikle de Metaverse kelimesini konuşmuştuk.

Binance indirim kodu

1)Diğer Ülkelerin El Salvador’un Bitcoin Hamlesini Takip Etmesi

Her ne kadar riskli bir hamle olsa da, faydaların zararlarına göre fazla olduğu durumlarda buna göre davranılabiliyor. Ekonomik olarak zayıf olan, stabil bir para birimi ve gelişmiş bir finans altyapısına sahip olmayan ülkeler Bitcoin ve diğer kripto paralardan daha fazla yarar görüyor. El Salvador’a benzer şekilde, aynı ekonomik ve finansal zorluklar ile mücadele eden diğer Latin Amerika ülkeleri de bir tür Bitcoin adaptasyonunu masaya yatırabilir. 2022 yılında diğer ülkelerden bu tür Bitcoin hamleleri bekleyebiliriz. Bitcoin adaptasyonu için en olası adaylar arasında ise Paraguay, Panama ve Arjantin yer alıyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

2) Çin’in Nihayet Dijital Yuan’ı Piyasaya Sürmesi

Çin, uzun bir süredir dijital Yuan çalışmaları yapıyor. Ülkenin belirli bölgelerinde halihazırda bu para birimi standart bir ödeme şekline dönüştü. Çinli yetkililer şu anda, dijital Yuan’ı, 2022 yılının Şubat ayında gerçekleşecek olan Olimpiyat Oyunları’na tamamen hazır olacak şekilde hayata geçirmeyi planlıyor. Dijital Yuan her ne kadar çalkantılı bir kullanıma geçme süreci geçirse de, uzmanlara göre önümüzdeki yıl, dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, ödeme yapmak için tokenize edilmiş bir itibari para birimini kullanmaya başlayacaktır.

3) Paypal ve Meta’nın Kendi Stablecoin’lerini Piyasaya Sürmesi

Daha önce Facebook olarak adlandırılan Meta şirketi, 2019 yılından bu yana resmi olarak kendi Stablecoin’leri üzerinde çalışıyor ancak şimdiye kadar bu alanda başarılı bir hamle yapılamadı. Şirketin kendi adını değiştirmesine benzer bir şekilde, bağımsız olduğu iddia edilen Stablecoin organizasyonu Libra da adını Diem olarak değiştirmişti. Bununla birlikte Meta, kendi cüzdanı olan Novi’yi kullanacak. Bu cüzdan kısa bir süre önce Whatsapp üzerinde de test edilmeye başlanmıştı. Test aşamalarında, Whatsapp üzerinden bir tür Stablecoin olan USDP transferleri yapılabiliyordu. Bu yüzden uzmanlara göre, bir sonraki aşama olarak Meta’nın kendi Stablecoin’ini piyasaya sürmesi daha olası hale geldi. Özellikle de bu coinlerin Meta’nın hayata geçireceği Metaverse’de kullanılacağı düşünülüyor.

İlgili Haber:  Litecoin (LTC), Tezos (XTZ) ve Uniswap (UNI) Fiyat Analizi - 13 Mayıs

Her ne kadar medyada çok yer bulmasa da, Stablecoin’ler için diğer bir aday ise PayPal olabilir. Stablecoin kavramı, dünya çağında ödemeler ile ilgilenen bir şirketin mutlaka ilgisini çekmiştir. Şirketin halihazırda da çok sayada kripto para hizmeti bulunuyor. Uzmanlara göre bu şirketin bir Stablecoin piyasaya sürmesi ile birlikte hem var olan hizmetlerine bir tamamlayıcı oluşacak hem de kendi piyasa payını güvenceye alacak.

4) Nike ve Adidas’ın NFT’lerinin Ana Akım Haline Gelmesi

Nike’ın uzun bir süredir NFT’ler ile haşır neşir olduğu bilinen bir gerçekti. Ancak resmi olarak bu konudaki açıklamalar oldukça kısıtlıydı. Şirketin bu alanda, “Cryptokicks” adını verdiği girişimi hakkındaki patent başvurusu 2019 yılında yapılmıştı. Bu yılın Kasım ayında ise, sanal kıyafetlere odaklanan birkaç patent başvurusu da gerçekleştirildi. NFT’lerin bu yıl bir patlama yaşaması ile birlikte uzmanlara göre Nike’ın da bu alanda geri kalmama olasılığı bulunuyor.

Nike’ın rakibi Adidas da, Sandbox aracılığı ile Metaverse dünyasında adım atmış, kendi NFT koleksiyonunu yayınlamış ve Coinbase ile kripto para sektöründe yeni bir işbirliğine imza atmıştı.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar
Send this to a friend