28 Kasım 2022, Pazartesi
9.6 C
İstanbul

3.6 Milyar Dolarlık Bitcoin Opsiyonlarının Süresi Bugün Doluyor: Peki Bu BTC Fiyatına Nasıl Etki Edecek?

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Opsiyon sözleşmelerindeki vade bitimleri, Bitcoin fiyatının yükselmesine yardımcı olabilir.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • 3.6 milyar Dolarlık Bitcoin opsiyon sözleşmesinin süresi bugün doluyor.
  • Bitcoin şu anda opsiyon sahipleri için maksimum fiyat seviyesinde geziniyor.

Yaklaşık 3.6 milyar Dolarlık Bitcoin opsiyon sözleşmelerinin süresi bugün dolacak. Bu, yatırımcılar için varlığı önceden belirlenmiş bir fiyattan satın almak veya satmak adına son şans anlamına geliyor. Birçok yatırımcı ikinci seçeneği uygularsa piyasaya daha fazla Bitcoin girmiş olur ve fiyat düşer. Ancak birinci seçenek çoğunluklu olarak uygulandığı takdirde bu, BTC fiyatını artırabilir.

Binance indirim kodu

Bitcoin Opsiyon Sözleşmesi Nedir?

Arcane Research’ten gelen veriler, dünyanın en büyük kripto türevleri borsası Deribit’te süresi dolan opsiyon sözleşmelerinin sayısını 68.500 BTC olarak belirtiyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Arcane, “maksimum ağrı fiyatının (max pain price)” 54.000 Dolar olduğunu iddia ediyor. Maksimum ağrı, devam eden opsiyon sözleşmelerinin kümülatif değerinin en düşük olduğu fiyatı ifade eder.

Arcane Research analisti Vetle Lunde konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Nisan opsiyonlarının sona ermesi göz önüne alındığında, kısa vadede Bitcoin için ne yükseliş ne de düşüş emareleri görünüyor. Diğer taraftan mevcut fiyat seviyesi, tüm opsiyon satıcıları için uygun bir vade sonu fiyatıdır. Bu nedenle de sözleşme sahipleri, Cuma günü bitene kadar fiyatların bu seviyelerde kalmasını istiyor.” ifadelerini kullandı.

Yatırımcılara önceden belirlenmiş bir fiyat üzerinden BTC satın alma imkanı veren Bitcoin opsiyon sözleşmeleri, genellikle her ayın son Cuma gününe kadar işlem görür. Her opsiyon sözleşmesi, ne zaman satın alındığına bağlı olarak farklı fiyat ve yapılarda hazırlanır.

BTC Fiyatı Artacak mı Düşecek mi?

Bequant araştırma başkanı Denis Vinokourov, Şubat ayında 3.3 milyar Dolarlık opsiyon sözleşmelerinin süresi dolarken yaptığı açıklamada, “Opsiyon akışları henüz piyasayı hareket ettirebilecek büyüklükte değil. Bu noktada alım satımdan daha fazla BTC HODLing var; bu da ticaretin fiyatlar üzerinde nötr bir etkiye sahip olacağı anlamına geliyor.” demişti.

İlgili Haber:  Ethereum'un 10.000 Doları Aşması İçin 10 Neden

Lunde de Bitcoin fiyatının 10 günde 63.000 Dolardan 49.000 Dolara gerilediği Nisan çöküşünün ardından bu eğilimin devam ettiğini söylüyor. Ona göre, Nisan ayının başından bu yana daha fazla BTC HODLing eğilimi ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Ancak kimi analistler de vade bitimlerinin piyasayı hareket ettirme şansı olduğunu söylüyor. Kripto ticaret platformu Hxro’nun kurucu ortağı Rob Levy, “Bitcoin’in 2021’deki tüm aylık opsiyonların sona ermesini takiben güçlü bir şekilde yükseldiğini gördük. Bu nedenle piyasa faaliyeti, büyük vadelerin BTC fiyatı için bir çapa sağladığını gösteriyor.” dedi.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar