1 Ekim 2022, Cumartesi
22.6 C
İstanbul

3 Farklı Uygulamanın Bir Yıldır Kripto Çalmaya Devam Ettiği Ortaya Çıktı

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Siber güvenlik araştırmacıları, bir dizi sahte uygulama oluşturarak bir yıl boyunca devam eden ve kripto para kullanıcılarını hedefleyen bir kötü amaçlı yazılım operasyonu keşfetti.

Binance indirim kodu

Güvenlik firması Intezer Labs, giderek artan kripto fiyatlarının mali kazançlar arayan bilgisayar korsanları ve kötü niyetli kişiler arasında faaliyet artışı yarattığı konusunda uyarıda bulundu. Kötü amaçlı yazılım geçen yıl yayılmaya başlamış olsa da yalnızca Aralık 2020 itibariyle ortaya çıkarılabildi.

Binance indirim kodu

Raporda, ElectroRAT olarak adlandırılan yeni uzaktan erişim truva atının (RAT), binlerce Windows, macOS ve Linux kullanıcısının kripto para cüzdanlarını boşaltmak için kullanıldığı belirtildi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank

Saldırıda dağıtılan kripto para ile ilgili üç uygulama olan Jamm, eTrade/Kintum ve DaoPoker kendi web sitelerinde barındırılıyordu. İlk ikisi sahte kripto alım satım uygulamalarıyken üçüncüsü ise kumar temelli bir uygulamaydı.

Araştırmacılara göre bu uygulamaların içinde gizli olan ElectroRAT kötü amaçlı yazılımı son derece müdahaleciyken Keylogging ise ekran görüntüsü alma, diskten dosya yükleme, dosya indirme ve kurbanın konsolunda komut çalıştırma gibi çeşitli yeteneklere sahipti.

Bir kurbanın bilgisayarında başlatılan uygulamaların, dikkati kötü niyetli arka plan işlemlerinden uzaklaştırmak için tasarlanmış bir ön planda kullanıcı arayüzü gösterdiği kaydedildi. Uygulamaların, Bitcointalk gibi kripto para tabanlı forumlara ek olarak sosyal medya platformları Twitter ve Telegram kullanılarak tanıtıldığı öğrenildi.

Çok nadir görülen bir uygulama

Intezer Labs, kampanyanın halihazırda kripto cüzdanları boşaltılmış “binlerce kurbanı” etkilediği tahmininde bulundu. Uygulamalar tarafından tehlikeye atılan bazı kurbanların MetaMask gibi popüler kripto cüzdanları kullandığına dair kanıt bulunduğu da bildirildi.

Kötü amaçlı yazılımın, Golang adlı çok platformlu bir programlama dilinde yazıldığı ve bunun da tespit edilmesini zorlaştırdığı açıklandı. Güvenlik firması, kripto para kullanıcılarından kişisel bilgileri çalmak için tasarlanmış ve sıfırdan yazılan bir RAT görmenin alışılmadık bir durum olduğunu belirtti.

İlgili Haber:  Kanadalı Emlak Şirketi Condo, Bitcoin’e Yatırım Yaptı

Sahte uygulamalar, web siteleri gibi çeşitli bileşenler, ilgili forumlar ve sosyal medya aracılığıyla pazarlama ve tanıtım çabalarını içeren bu kadar geniş kapsamlı ve hedefli bir kampanya görmenin çok nadir yaşandığı kaydedildi.

2020’de, yasal uygulamaların sahte sürümlerinin ve MetaMask veya Ledger gibi tarayıcı uzantılarının, kurbanların bilgisayarlarına girdiği bir dizi vaka yaşandı. Bu durumun, Ledger’ın aralık ortasındaki büyük veri ihlali ile ilgisi olabileceği belirtildi.

Eylül 2020’de Coinbase kullanıcıları, Google Play Store üzerinden yayılan yeni Android tabanlı kötü amaçlı yazılımın kurbanları arasında yer aldı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar