30 Bin Dolarlık Bitcoin Fiyat Düşüşü Şimdiye Kadarki En Büyük Günlük Toparlanmayla Sona Eriyor

Son güncelleme: 2 hafta önce

Bitcoin (BTC), 30.000 dolarlık desteği test ettikten sonra bugün tarihin en başarılı iyileşmesini gördü ancak piyasa katılımcılarının şüpheleri bu toparlanmayla dinmedi.

Cointelegraph Markets ve TradingView’den gelen veriler, Bitcoin’in dün geç saatlerde 30.250 dolarlık düşük seviyelerden hızla sıçrayıp 12 saatten biraz fazla bir sürede %20 kazanç elde ettiğini ortaya koydu.

Guggenheim, inceleme altında tavsiye satıyor

Hafta sonu yaşadığı düşüşün ardından gelen hızlı geri dönüş, Bitcoin’in hem ABD doları hem de yüzde cinsinden şimdiye kadarki en iyi günlük performansını sergilemesini sağladı. Veriler, günlük grafik kapandığında seviyelerin 36.600 dolara yaklaşan yerel bir zirveye yaklaşarak teyit edileceğini gösterdi.

Ancak toparlanma başlar başlamaz son piyasa hareketlerinin gerçekliği konusunda endişeler ortaya çıkmaya başladı.

Popüler piyasa analisti filbfilb, özellikle takas kesintileri ve varlık yöneticisi Guggenheim’ın daha düşük fiyat seviyelerinde satış yapmak için resmi olmayan tavsiyeleri sayesinde yükselişin gücünün piyasa manipülasyonuna eşdeğer olduğuna inandığını savundu.

Bir dizi tweet paylaşan analist, iki büyük borsa çalışamaz hale geldiğinde ve Guggenheim insanlara dipten satmalarını söylediğinde bir komplo teorisyeni olmamanın zor olduğunu söyledi.

Guggenheim’ın CIO’su Scott Minerd, yatırımcılara “ortadan biraz para alma zamanı” tavsiyesinde bulundu. Şirket, Grayscale Bitcoin Trust aracılığıyla Bitcoin‘e girmek için ABD’nin düzenleyici iznini beklerken Minerd’in sözleri, fiyatı kasıtlı olarak düşürme konusunda hızla eleştiri topladı.

Borsalar oldukça hararetli

Öte yandan büyük borsalar olan Coinbase ve Kraken için tanıtım sorunları devam etti. Bitcoin’in düşüşü 38.000 dolardan daha da aşağı seviyelere doğru hızlandıkça her iki ticaret platformu da artık karakteristik kesintiler görmeye başladı ve bu durum, tüccarların siparişlerin kontrolünü kaybetmesine neden oldu.

  Bitcoin, Günün Birinde Değersiz Hale Gelebilir Mi?

Daha sonra istatistikçi Willy Woo, zincirleme etki konusunda uyarıda bulundu ve bu, tüm pazarı etkileyerek fiyatların daha da kötüye gitmesine neden oldu.

Spot piyasa satışlarının yaklaşık 38.000 dolarda başladığını, sonra Coinbase’in kısmen başarısız olarak alımları kaydetmediğini ve fiyatın diğerlerinden 350 dolar altına düşmesine neden olduğunu belirten Woo, bunun da vadeli işlem borsalarının kaldıraç fonunu hesaplama için kullandığı endeks fiyatını düşürdüğünü ve spekülatif piyasalarda düşüş tahribatına yol açtığını açıkladı.

Tüccar tasfiyesinin yol açtığı aşırı kaldıraçlı piyasaların önderlik ettiği son 2 yıldaki önceki çökmelerden farklı olarak bu durumun spot piyasalarda başlayıp akabinde tek bir borsanın kısmen başarısız olmasıyla büyük ölçüde büyütüldüğünü ifade eden analist, ekosistemin iyiliği için kendini kapatmadığının da altını çizdi.

Woo ayrıca vadeli işlem borsalarının, çöküşü sabitlemek için Coinbase’i listelerinden neden kaldırmadığı meselesini de sorguladı.

Müşteriler oldukça endişeli görünürken yazılım geliştiricisi ve yorumcu Vijay Boyapati, Coinbase hacimlerinin 24 saatten salı gününün başlarına kadar 3.6 milyar değerindeki 101.200 BTC’nin üzerinde olduğunu ve bir tahminin, 175 milyon dolara kadar kâr sağladığını belirtti.

Eşlik eden yorumlarda Boyapati, Coinbase’den ne kadar hoşlanmasa da halka arzların tüm pazar için önemli bir katalizör olacağını ve borsadan gelen büyük miktarda sermayenin, bu şekilde Bitcoin piyasasına akacağını vurguladı.

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın