Çeşitli sektörlerden önde gelen şirketler, nakit paradan uzaklaşmak için üretilecek olan Japonya’nın yaklaşan dijital para biriminin testini gerçekleştirecek.

Reuters’ın bugünkü haberine göre, Japonya’nın en büyük üç bankası, aracı kurumları ve perakendecilerinden oluşan bir grup, geniş çapta kabul gören bir dijital Yen çıkarmak için pilot uygulama başlatacak. Projenin tam anlamıyla 2021’de başlatılması planlanıyor.

Tarihsel olarak nakite bağımlı bir ülke olan Japonya’da nakitsiz bir gelecek inşa etme çabaları devam ediyor. Tüm bu çabalar, koronavirüs salgınının etkisiyle ve küresel ölçekte gittikçe artan devlet destekleri ile itici bir güç kazandı.

Oluşturulan Grubun Lideri Japonya Merkez Bankası

Ancak hükümet girişimleri bir yana, şirketler ortak bir dijital para birimi platformu oluşturmayı da çok istiyor. Yeni grubun başkanı olan Japonya Bankası (Bank of Japan) eski yöneticisi Hiromi Yamaoka, “Japonya’da hiçbiri nakit ödemeleri geçemeyecek pek çok sayıda dijital platform var.” dedi.

Yamaoka, her biri birbirinden bağımsız pek çok dijital platformu çeşitli yöntemlerle erişilebilen tek bir platform haline getirmeyi amaçladıklarını belirtti.

Yamaoka, ayrıca, Japonya’nın en büyük bankalarının söz konusu test sürecinde dijital para birimini çıkarmakla sorumlu olduğunu; grubun bir parçası olmayan diğer Japon kuruluşlarının ise kendi dijital Yen’lerini çıkarmak için bağımsız çalışmalar yürütebileceklerini dile getirdi.

Dijital Para Birimi Çalışmaları Küresel Ölçekte Hız Kazanıyor

Ülkenin merkez bankası olan Japonya Bankası, geçtiğimiz haftalarda, mevcut finansal sistemle sorunsuz çalışan bir dijital Yen’in çıkarılması ve kapsamı ile ilgili pilot deneyler yapılacağını açıklamıştı. 30 firmanın bu süreci test etmek için işbirliği yapacağı haberi de bu açıklamanın ardından geldi.

Merkez bankası, ayrıca, çabayı hızlandırmak için on üyeli bir dijital Yen bölümü kurdu. Komşusu Çin, kendi dijital Yuanını tam teşekküllü bir şekilde piyasaya sürmeye yaklaşırken; Japonya’da da bu konunun acil bir durum olduğu öne sürülmeye başlandı.

İlgili Haber:  Merkez Bankası Dijital Paraları (CBDC), Bitcoin'i Tehdit Edebilir

Japonya dijital para birimi arayışında çalışmalar yürüten tek ülke değil. Küresel ölçekte bir düzenleyici kurum olan Uluslararası Ödemeler Bankası’nın bir raporuna göre; dünyadaki merkez bankalarının %80’i kendi itibari para birimlerinin dijital karşılıklarını yaratmak adına araştırmalar gerçekleştiriyor.

Facebook Yorumları

Bir Cevap Yazın