1 Ekim 2022, Cumartesi
19.6 C
İstanbul

4 Milyar Dolarlık Hedge Fon, Tether’i Shortladı!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 7 ay önce

Binance indirim kodu

Fir Tree Capital Management, artan düzenleyici incelemeler ve Çin borç piyasasıyla olan bağlarına ilişkin korkulardan ötürü stabilcoin Tether’i shortluyor.

Binance indirim kodu

4 milyar dolarlık bir hedge fonu olan Fir Tree Capital Management, kripto piyasasındaki en büyük stabilcoin Tether’i, yasal soruşturmalarla karşı karşıya olduğu ve Çin borç piyasasıyla bağlantılı olduğu için shortluyor.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Bloomberg’in haberine göre Fir Tree, “asimetrik ticaret” ile Tether’i shortlamanın bir yolunu geliştirdi. Başka bir deyişle, Tether’deki riski en aza indirip, kâr elde etme potansiyelini yüksek tutacak bir yöntem geliştirildi.

Hedge fonunun ayrıca bu shortlama neticesinde 12 ay içinde kâr elde edeceğine dair bahse girdiği bildiriliyor. Firmanın endişeleri, stabilcoin sağlayıcısı Tether Limited şirketinin Çinli gayrimenkul geliştiricileriyle bağlantılı olduğuna inandığı 24 milyar dolarlık yüksek getirili tahvil, bono ve senetlerden kaynaklanıyor.

Çin gayrimenkul piyasası, Aralık ayında borç ödeme son tarihini kaçıran ve borcu 300 milyar doları aşan China Evergrande Group liderliğinde büyük bir borç ile yüz yüze kalmış durumda.

Tether şirketi her ne kadar Evergrande ile bağlantılı herhangi bir tahvil, bono ya da senete sahip olmadığını söylese de Bloomberg, Fir Tree’nin Tether’in sahip olduğu ticari kağıtlardan bazılarının değer kaybetmesini beklediğini bildirdi.

Yatırımcılar, bunun Tether tarafından tutulan rezervlerde olası büyük bir düşüşe neden olabileceğini söylüyor.

Tether rezervleri

Tether’in geçen ay yayınlanan en son üç aylık raporu, son mali çeyrekte ticari kağıt (tahvil, bono, senet vs..) varlıklarında %21’lik bir düşüş göstermişti.

Geçen yıl Mayıs ayında Tether, 2014’ten bu yana ilk kez rezervlerinin bir dökümünü yayınlamıştı. Mart 2021 itibariyle şirket, stablecoin rezervlerinin neredeyse %76’sının nakit veya nakit benzerlerinde tutulduğunu söylemişti.

İlgili Haber:  Pizza Hut Venezuela, Bitcoin'le Yapılan Ödemeleri Kabul Etme Kararı Aldı

Bu kategoride ticari kağıtlar %65’lik çoğunluk payına sahipti.

Tether daha önce rezervlerinin %100 nakit olarak desteklendiğini iddia etmesine rağmen, şirketin o zamanki rezerv dağılımında %3’ünden daha azının aslında nakit olarak tutulduğu ortaya çıkmıştı.

Ağustos 2021’de başka bir rapor, Tether’in toplam 62.7 milyon dolarlık rezerv desteğe sahip olduğunu ortaya koydu. Bunun toplam 30.8 milyon doları ticari kağıtlardan oluşuyordu.

Geçen yıl Ekim ayında, Amerika Birleşik Devletleri Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, dolar rezervleri hakkında yalan söylediği için Tether’i 41 milyon dolar para cezasına çarptırmıştı.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar