440 Milyon Dolar Yatırım Alan Stablecoin USDC, Kripto Tarihindeki En Başarılı Yatırım Turuna İmza Attı

Önemli Gelişmeler
blank
Furkan Uyanık
Ekonomi ve kripto paralara karşı ilgili, bilimi ve okumayı sever

Kripto para ve blockchain alanında en büyük yatırım turları listesinde yeni bir lider var. Dünyanın en büyük ikinci stablecoin’i olan USDC’nin yaratıcısı Circle; özel sermaye, kurumsal ve stratejik yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen 440 milyon dolarlık bir yatırıma ulaşmayı başardı. En büyük 12 kripto para yatırımının 5’inin 2021 yılında olması, bu yıl daha geleneksel yatırım metotlarından kripto para dünyasına yatırımlara doğru bir geçiş olduğuna işaret ediyor olabilir.

blank

Circle: 440 Milyon Dolar

blank

Anlaşma Günü: 28 Mayıs 2021

Dikkat Çeken Yatırımcılar: Fidelity Management and Research Company, Marshall Wace, Digital Currency Group, FTX, Breyer Capital

Yatırım Sonrası Değer: Belirlenmedi

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Önceki Değer: 3 Milyar Dolar

En bilinen şekilde 22 milyar dolarlık stablecoin USDC’nin ana geliştiricilerinden olan ödeme ve finans altyapısı şirketi Circle, büyük bir kurumsal ve stratejik yatırımcı grubu tarafından 440 milyon dolarlık bir yatırım toplamayı başardı. Açıklamalara göre Circle platformu, 10 milyondan fazla bireysel müşteri ve 1.000’den fazla kurumsal müşterinin gerçekleştirdiği 100 milyon işleme sahne oldu. Circle ayrıca kısa bir süre önce Visa’nın iş ortağı haline gelmiş ve USDC coinleri Visa’nın kendi ağındaki işlemleri gerçekleştirmek için kullanılmaya başlanmıştı. Son bir yıldır USDC 615 milyardan fazla işlemi destekleyerek 12 ay içerisinde %28.000’den fazla büyüme göstermişti.

USDC, Tether’ın Tahtını Ele Geçirmeye Çalışıyor

USDT’nin (Tether) varlıklarının yalnızca %3’ünün nakit olduğu anlaşıldıktan sonra USDC, finansal ve operasyonel şeffallık konularına daha fazla ağırlık vermeye başladı. Şirket, her bir USDC coininin 1 dolar karşılığında takas edilebileceğini göstermek için aylık olarak belirli raporlar yayınlıyor. En son Mart ayında yayınlanan bu raporlarda, dolaşımdaki USDC miktarının Mart ayında yalnızca 11 milyar dolar olduğu görülüyor. 28 Mayıs itibari ile ise dolaşımdaki USDC sayısı 22 milyar doları aştı. Bu, yalnızca iki ay gibi bir sürede USDC’nin dolaşımdaki arzının iki katına çıktığı anlamına geliyor.

Circle’ın kendi açıklamalarına göre, USDC, denetime tabii olan finansal kuruluşlar tarafından piyasaya sürülüyor ve rezervde olan varlıklar ile de destekleniyor. Circle, USDC’nin üyelik tabanlı bir konsorsiyum tarafından yönetildiğini, bu yönetimin USDC için teknik, politik ve finansal standartlar için karar aldığını belirtiyor.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güncel Haberler

Bitcoin Fiyatında “Ölüm Kesişimi” Görüntüsü Oluştu! – Coinbase Kurucusundan Önemli Açıklama Geldi

Bitcoin ve diğer kripto para fiyatları bu hafta epey zorlu bir süreçten geçti. Mayıs ayında 2.5 trilyon dolara ulaşan...

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Send this to a friend