49 Milyar Dolarlık Fon Yöneticisi Avrupa’da Bitcoin ETN’yi Başlattı

VanEck’in Bitcoin ETN ürünü, yatırımcıların hisse senetleri gibi kolay bir şekilde Bitcoin satın almalarına ve ticaretinini yapmalarına yardımcı olacak.

Amerikan yatırım yönetimi firması VanEck bugün, Avrupa pazarı için Bitcoin borsasında işlem gören banknot (ETN) ürününün piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Ürün, finansal hizmetler firması MV Index Solutions’dan alınan fiyatlandırma verilerini kullanacak.

Bitcoin ETN Nedir?

Bitcoin ETN, düzenlenmemiş kripto borsalarında “spot” Bitcoin satın almak ve güvenlik, düzenleme, depolama gibi sorunlarla uğraşmak yerine, yatırımcıların Bitcoin’in fiyat hareketlerini takip edebilmesine ve bahis oynamasına olanak tanıyacak.

Bu nedenle ETN, Bitcoin fiyatlarını, VWAP (saatlik hacim ağırlıklı hareketli ortalama) fiyatlarına göre ölçen MVIS CryptoCompare Bitcoin VWAP Close Index’e dayandıracağını açıkladı. MVIS CryptoCompare Bitcoin VWAP Close Index ise kurumsal tüccarlar tarafından hem hacmine hem de fiyatına göre bir menkul kıymetin ortalama fiyatını hesaplamak için kullanılan popüler bir göstergedir. Bu endeks sayesinde menkul kıymetin değerinin daha doğru bir resmi ortaya çıkarılabilir.

Alman Borsası Xetra’da İşlem Görmeye Başlayacak

Ürün, Almanya’daki toplam hisse senedi hacminin %70.65’ini elinde bulundurduğu belirlenen Alman borsası Deutsche Börse Xetra’da işlem görmeye başlayacak.

VanEck, ETN ürününün Avrupalı ​​yatırımcılara bazı avantajlar sağlayacağını belirtti. Bu avantajların başında Bitcoin’in dalgalanması ve altına karşı popüler bir alternatif olarak artan kullanımı yer alıyor. VanEck Europe başkanı Martijn Rozemuller yaptığı açıklamada, “Bitcoin’in diğer varlık sınıflarıyla tarihsel olarak nispeten düşük korelasyonu, bir portföyün çeşitlendirilmesine katkıda bulunmanın mükemmel bir yolu olmasını sağlıyor.” dedi.

Bu lansman, halihazırda piyasada bulunan ve karmaşık tepkiler alan VanEck Bitcoin ürün tekliflerini daha da geliştirecek gibi görünüyor. Geçen yıl, firma, nitelikli kurumsal yatırımcılar için bir yatırım firması olan SolidX ile ortaklaşa bir “Limited Bitcoin ETF” başlatmıştı. Bununla birlikte, VanEck’in ABD’de tam teşekküllü bir Bitcoin ETF’si yapma çabası da defalarca engellenmiş ve ürün fazla ilgi görmeyi başaramamıştı.

  Ünlü YouTuber, Bitcoin ve Ethereum'a 100.000 Dolarlık Yatırım Yaptı

Bu arada, Bitcoin’in pozitif yönlü hareketi de devam ediyor. Öncü kripto para birimi, bugün itibariyle 19.000 Dolar seviyesinde işlem görüyor.

 

Bu haberle ilgili siz ne düşünüyorsunuz?

Bir Cevap Yazın