4G ile 5G Arasındaki Fark

4G ile 5G Arasındaki Fark

4G teknolojisi tüm dünyada yaygınlaşmaya başlamışken yeni bir teknolojiden konuşulur oldu: 5G! Henüz 4G bile pek çok ülkede kullanımda değilken 5G’nin adından söz ediliyor olması güzel elbette. Hatta Londra valisi Boris Johnson Londra’nın 2020 yılında 5G’ye hazır olacağını duyurdu.

4G ile 5G Arasındaki Fark

Peki 5G nedir ve henüz pek çok ülkede daha 4G bile yokken 5G ile neler yapılabilir? Bu yazıda kısaca 4G ile 5G arasındaki fark nedir onu inceleyeceğiz.

5G Nedir?

5G ileride kullanıma sunulacak 5. nesil mobil ağ teknolojisidir.

Henüz üzerinde anlaşılan ve standartları oluşturulan bir 5G teknolojisi yok fakat benzeri bazı teknolojiler çıkmaya başladı.

Henüz İngiltere gibi ülkelerde bile pek çok kişi internete mobil üzerinden bağlanırken 3G’yi kullanıyor. 4G o kadar yaygın değil. Fakat 4G hizmetinin sunulduğu yerlerde yaşıyorsanız bu hizmeti alabilirsiniz.

4G teknolojisi evinizde kullandığınız süper hızlı internetin sunduğu hızı (yaklaşık 30-40 Mbps) sunabiliyor. 5G ile bu hızın da ötesine ulaşılabilecek.

Peki 5G Ne Kadar Hızlı Olacak?

Aşırı hızlı. Gelecekte iPhone 12 modelinize ya da Samsung Galaxy S16 telefonunuza ortalama boyutta bir filmi 5G teknolojisiyle 1 saniyeden bile kısa sürede indirebileceksiniz.

Çin mobil devi Huawei 5G’nin 4G LTE standartlarından 100 kat daha hızlı olacağını öne sürüyor. O zaman 5G’nin gerçekten süper hızlı bir bağlantı seçeneği sunacağını söyleyebiliriz.

5G’nin Hızdan Başka Bir Avantajı Var mı?

Elbette. 4G hakkındaki en büyük eleştiri ve şikayetlerden biri yeni seviyede bir hız sunmasına rağmen halen bazı veri kısıtlamalarına sahip olmasıdır. Bir benzetme yapmak gerekirse biri size Ferrari veriyor fakat sadece arka sokağınızda sürme imkanınız var. 4G de şu an bu şekilde.

Tahminlere göre 5G teknolojisi 4G’nin kapasitesinden 1000 kat daha yüksek olacak. Böylece herkes için yeterince ağ genişliği olacak ve servis sağlayıcılar herhangi bir veri kısıtlamasına gidemeyecek. Umudumuz o şekilde.

4G ile 5G Arasındaki Fark
5G’nin en erken 2020’de Avrupa’da kullanılabilir hale geleceği öngörülüyor.

5G’nin bir diğer avantajı da gecikme süresi denilen latency süresinin düşecek olması. Veri transferi çok çok daha kısa bir sürede gerçekleşecek ve bu da internet üzerinden örneğin video oynatmak belki de tek tuşa basmak ile mümkün olacak. Günümüzde Periscope gibi mobil üzerinden canlı video yayını yapmaya olanak sağlayan uygulamalar ile daha hızlı ağ erişimlerine olan ihtiyaç da arttmış oldu. Örneğin 5G ile Periscope benzeri bir uygulama ile canlı yayın çok daha hızlı ve kesintisiz olacak.

5G’nin bir diğer avantajı da şu anki ağların ulaşamadığı bölgelere 5G’nin ulaşacak olması. Kullanılan teknolojiden bağımsız olarak küçük antenler sayesinde sinyallerin çift yönlü olarak salgılanacağı ve binaları aşacağı düşünülüyor.

5G Teknolojisinin Arkasında Ne Var?

Henüz üzerinde anlaşılmış ve standartlaşmış bir 5G standardı mevcut değil fakat yakında çıkabilir. Londra 2020‘de 5G’ye hazır olacağını söylüyor.

Huawei 5G teknolojisinin yeni radyo teknolojileri (RAT) ve şu anki kablosuz ağların (LTE, HSPA, GSM, WiFi vs) geliştirilmiş versiyonları üzerine kurulacağına inanıyor.

Samsung ve New York Üniversitesi’ndeki bazı araştırmacılar şimdiden potansiyel 5G standartları üzerinde çalışmalara başladı. Bu araştırmalarda milimetrelik dalga frekanslarını kullanabilir. Bu frekans aralıkları 3 ila 300MHz arasında olacak ki bu şu anki mevcut ağ standartlarının çok üzerinde.

5G Ne Zaman Gelecek?

Londra valisi Londra’nın 5G’ye 2020’de hazır hale geleceğini söyledi. Eğer bu gerçekleşecekse Londra dünyada ilk kez 5G teknolojisini kullanan şehir olacak.

Diğer ülkelerin ne zaman 5G’ye geçeceğini henüz bilemiyoruz fakat 4G geçişi tamamlandıktan kısa bir süre sonra olacağı kesin.

4G ile 5G arasındaki fark özetle bu şekilde. Sizin de eklemek istedikleriniz varsa lütfen yorum bırakın.

Yorum Bırakın