4G ile LTE Arasındaki Fark

4G ile LTE Arasındaki Fark

4G Standardı

2008 yılında Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU-R) yeni 4G standardı için bir takım düzenlemeler yaptı. Uluslararası Telekomünikasyon Birliği bilgi ve iletişim teknolojilerinin Birleşmiş Milletler’i gibi bir yapıdır. Uluslararası iletişimi standart hale getirmeyi hedefler.

Bu kuruluş gelecek nesil 4G ağlar için bant genişliği, küresel verimlilik ve başka teknik alanlarda bazı düzenlemelere karar verdi. Fakat son kullanıcı için karar verilen en önemli nokta en yüksek indirme hızıydı ve bu hız mobil cihazlar için örneğin aracınızda hareket halindeyken 100 Mbit/s olarak, düşük mobilite durumlarında ise yerel kablosuz ağ üzerinden 1 Gbit/s olarak belirlendi. Kıyaslama yapmak gerekirse şu an tipik bir indirme hızı genelde 10Mbit/s aralığında iken 4G ile bunun 100 katı bir hıza erişmiş olacağız.

4G ile LTE Arasındaki Fark3

Kulağa şahane geliyor fakat ITU-R bu teknolojinin uygulanması noktasında herhangi bir kontrole sahip değil. Örneğin ilk nesil 4G teknolojilerinden LTE veya Mobile WiMAX full spesifikasyonu karşılamadığı için çok eleştirildi.

Gerçek 4G: LTE-Advanced!

Ekim 2010’da ITU-R 6 aday üzerinde değerlendirmelerini tamamlayarak gerçek 4G teknolojisini yani 4G’yi belirlenen dfull spesifikasyonlarla kullananları açıkladı. LTE-Advanced ve WirelessMAN-Advanced en iyi ve en uyumlu 4G teknolojisi seçildi ve gerçek 4G çağı başladı. LTE-Advanced yakında ve hatta şimdiden batı pazarında göreceğimiz 4G teknolojisi olacak. Peki LTE-Advanced (LTE-A) özel yapan şeyler neler?

İlk olarak LTE-A sadece indirme hızıyla alakalı değil, yüksek hıza erişebilmek için genel yapı üzerinde de büyük geliştirmeler sözkonusu. LTE-A geleneksel makro hücreler ve geliştirilmiş küçük hücreler kullanarak veri transfer hızını arttırmayı hedefler. Amaç daha fazla bant genişliği ve daha fazla hızdır fakat vericiler farklı bant frekanslarında bir diğeriyle karışmadan çalışabilme yeteneğine de sahip olmalıdır.

Piyasadaki pek çok telefon operatörü 4G hizmet sunduğunu söylese de ITU-R’nin gerçek 4G standartlarını full uygulayan firma sayısı çok azdır. Aşağıda 4G teknolojisi diye sunulan fakat ITU-R’nin standartlarına uymayan bazı teknolojilere bakalım.

4G ile LTE Arasındaki Fark2

Bugünlerde Türkiye’de de Ulaşım Bakanlığı’nın 4G antlaşmasından sonra pek çok telefon operatörü 4G teknolojisini müşterilerine vaad etmeye başladı. Teoride bu saniyede 100Mbit demek ama gerçekte en fazla hız limiti kaç aralığında olacak kullanıp göreceğiz.

Peki ne zaman gerçek anlamıyla 4G’yi kullanacağız? Açıkcası hiçbir firma henüz gerçek anlamda 4G teknolojisini piyasaya sunmuş değil fakat LTE-A ve WM-A gerçeğe en yakın olanlar. Özetle telefon operatörlerinin sunacağı 4G asla gerçek 4G olmayacaktır ama en azından 3G’nin üzerinde olacağını söyleyebiliriz.

Unutmayın eğer telefon operatörünüz LTE’yi kullanmadan sadece 4G sunduğunu söylüyorsa büyük ihtimal HSPA+ teknolojisi sunuyordur. Çünkü gerçek 4G teknolojisine en yakın teknoloji LTE’dir ve eğer bu yoksa o teknoloji 4G değildir.

4G ile LTE Arasındaki Fark

Bütün telefon modelleri LTE teknolojisini desteklemiyor. iPhone 6 Plus, iPhone 6, iPhone 5S ve iPhone 5c LTE teknolojisini destekleyen iPhone modelleri. iPhone 4S ise HSPA teknolojisini destekliyor. Telefon alacağınız zaman telefonun özellikle LTE teknolojisini destekleyip desteklemediğini öğrenin.

Yorum Bırakın