27 Mayıs 2022, Cuma
21.5 C
İstanbul

5 Milyon Robinhood Kullanıcısının E-posta Bilgileri Çalındı: Şirket, Finansal Verilerin Risk Altında Olmadığını Duyurdu

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Robinhood, bir bilgisayar korsanının 5 milyon kullanıcı e-postasını ele geçirdiğini duyurdu. Ticaret platformu, finansal olarak herhangi bir kayba uğramadığını da belirtti.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • 5 milyon Robinhood kullanıcısının e-posta bilgileri, bir bilgisayar korsanı tarafından çalındı.
  • Bilgisayar korsanı, şirkete şantaj yapmaya çalıştı; ancak Robinhood, kolluk kuvvetleriyle temasa geçtiğini duyurdu.
  • Şirket, ayrıca finansal olarak herhangi bir kayba uğramadığının da altını çizdi.

Robinhood geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada, bir bilgisayar korsanının 5 milyon kullanıcı e-posta bilgisini ve bazı kişisel bilgileri ele geçirdiğini duyurdu.

Binance indirim kodu

Robinhood, Hacker Saldırısına Maruz Kaldı

Söz konusu bilgisayar korsanı, şirketteki müşteri destek çalışanlarından birini “kandırarak” tüm bu bilgilere erişti. Firma, saldırıyı ilk olarak 3 Kasım’da tespit ettiğini duyurdu.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Şirketin açıklamasına göre bilgisayar korsanı, müşterilerin “büyük çoğunluğunun” Sosyal Güvenlik numaraları veya bankacılık bilgileri gibi “hassas” kişisel bilgilerini ele geçiremedi. Ancak şirket aynı zamanda yaklaşık 310 müşterisinin doğum tarihi ve ev adresi; 10 müşterisinin de çok daha “kapsamlı hesap ayrıntılarının” ele geçirildiğini doğruladı.

Ticaret platformu, ayrıca bilgisayar korsanının “şantaj” yapmak için kendileriyle iletişime geçtiğini; ancak bu girişime cevap vermeyerek kolluk kuvvetleri ile birlikte çalışmaya başladıklarını duyurdu.

“İronik” Bir Saldırı

Şirket, söz konusu veri hırsızlığının daha çok kripto para bölümünde mi yoksa hisse senedi müşterilerinde mi gerçekleştiğini ise detaylı olarak açıklamadı.

Öte yandan saldırının bir de ironik tarafı bulunuyor. Robinhood, henüz geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklama ile 7/24 müşteri desteği vermeye başladığını ve kripto para piyasasında bunu yapan ilk şirket olduğunu duyurmuştu. Ancak son gerçekleşen saldırı ise bir bilgisayar korsanının, şirkette çalışan bir müşteri destek personelini kandırması ile gerçekleşti.

Kripto para endüstrisinde her zaman beklenmedik şeyler olabilir…

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar