18.7 C
İstanbul
29 Kasım 2021, Pazartesi

5 Milyon Robinhood Kullanıcısının E-posta Bilgileri Çalındı: Şirket, Finansal Verilerin Risk Altında Olmadığını Duyurdu

Önemli Gelişmeler

Robinhood, bir bilgisayar korsanının 5 milyon kullanıcı e-postasını ele geçirdiğini duyurdu. Ticaret platformu, finansal olarak herhangi bir kayba uğramadığını da belirtti.

blank

Haberin Özeti

  • 5 milyon Robinhood kullanıcısının e-posta bilgileri, bir bilgisayar korsanı tarafından çalındı.
  • Bilgisayar korsanı, şirkete şantaj yapmaya çalıştı; ancak Robinhood, kolluk kuvvetleriyle temasa geçtiğini duyurdu.
  • Şirket, ayrıca finansal olarak herhangi bir kayba uğramadığının da altını çizdi.

Robinhood geçtiğimiz saatlerde yaptığı açıklamada, bir bilgisayar korsanının 5 milyon kullanıcı e-posta bilgisini ve bazı kişisel bilgileri ele geçirdiğini duyurdu.

blank

Robinhood, Hacker Saldırısına Maruz Kaldı

Söz konusu bilgisayar korsanı, şirketteki müşteri destek çalışanlarından birini “kandırarak” tüm bu bilgilere erişti. Firma, saldırıyı ilk olarak 3 Kasım’da tespit ettiğini duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Şirketin açıklamasına göre bilgisayar korsanı, müşterilerin “büyük çoğunluğunun” Sosyal Güvenlik numaraları veya bankacılık bilgileri gibi “hassas” kişisel bilgilerini ele geçiremedi. Ancak şirket aynı zamanda yaklaşık 310 müşterisinin doğum tarihi ve ev adresi; 10 müşterisinin de çok daha “kapsamlı hesap ayrıntılarının” ele geçirildiğini doğruladı.

Ticaret platformu, ayrıca bilgisayar korsanının “şantaj” yapmak için kendileriyle iletişime geçtiğini; ancak bu girişime cevap vermeyerek kolluk kuvvetleri ile birlikte çalışmaya başladıklarını duyurdu.

“İronik” Bir Saldırı

Şirket, söz konusu veri hırsızlığının daha çok kripto para bölümünde mi yoksa hisse senedi müşterilerinde mi gerçekleştiğini ise detaylı olarak açıklamadı.

Öte yandan saldırının bir de ironik tarafı bulunuyor. Robinhood, henüz geçtiğimiz haftalarda yaptığı bir açıklama ile 7/24 müşteri desteği vermeye başladığını ve kripto para piyasasında bunu yapan ilk şirket olduğunu duyurmuştu. Ancak son gerçekleşen saldırı ise bir bilgisayar korsanının, şirkette çalışan bir müşteri destek personelini kandırması ile gerçekleşti.

Kripto para endüstrisinde her zaman beklenmedik şeyler olabilir…

İlgili Haber:  Tether, Hacker Saldırısında Çalınan 1.7 Milyon Doları Dondurdu

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı giriniz

En Çok Okunanlar
Send this to a friend