25 Mayıs 2022, Çarşamba
25.6 C
İstanbul

ETC Labs CEO’su %51 Saldırılarının Evrensel Bir Sorun Olduğunu Dile Getirdi

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Son güncelleme: 1 sene önce

Binance indirim kodu

Ethereum Classic Labs CEO’su Terry Culver, %51 saldırıları ile ilgili açıklamalarda bulunurken “Güvenlik, Ethereum Classic’in önündeki en önemli sorun” yorumunu yaptı.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Ethereum Classic, Ağustos ayı içerisinde üç kez %51 saldırısına maruz kaldı.
  • ETC Labs CEO’su Terry Culver, söz konusu blockchain saldırılarının “evrensel bir sorun” olduğunu dile getirdi.
  • ETC Labs, %51 saldırılarının peşine düşmek adına hukuk firması Kobre & Kim ile çalışmaya başladı.

ETC Labs CEO’su Terry Culver, Ethereum Classic ağına yapılan %51 saldırıları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Culver, Forkast.News’e verdiği röportajda Ağustos ayı içerisinde Ethereum Classic ağı içerisinde üç farklı %51 saldırısının gerçekleştiğini belirtti. Culver, bunun bir güvenlik sorunu olduğunun altını çizdi.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

blank blank

Terry Culver yaptığı açıklamalarda %51 blockchain saldırılarının “evrensel bir sorun” olduğunu vurguladı. Culver, diğer blockchain sistemlerinin de daha az görünürlükte olan saldırılara maruz kaldıklarına inandığını belirtti.

Blockchain sistemleri ne kadar güvenli?

Terry Culver, %51 saldırılarının blockchain sistemlerindeki güvenlik açığına işaret ettiğini belirtirken, söz konusu blockchain ağlarına saldırmanın maliyetli olduğunu vurguladı. Ancak maliyet hesabının öznel olduğunun da altını çizen Culver, örneğin bir devlet için söz konusu saldırıları gerçekleştirecek maliyetin hayli önemsiz bir seviyede olduğunu belirtti.

Ağustos ayında gerçekleşen ilk %51 saldırısında madencilerin kiralık bilgisayar sistemlerinin zayıf olması büyük rol oynadı. Saldırıyı gerçekleştiren hackerler bu sayede tahmini olarak 5.6 milyon dolar değerindeki ETC’yi çift harcama (double spending) yapabildiler.

Ağustos ayındaki ikinci saldırıda ise hackerler önceki saldırıda izledikleri yöntemi kullanarak yaklaşık olarak 1.7 milyon değerinde bir ağa ulaştılar. Söz konusu saldırılardan önce Ethereum Classic, 2019 yılının Ocak ayında benzer bir %51 saldırısından da ciddi şekilde etkilenmişti.

İlgili Haber:  Coinbase'deki Devasa Bitcoin Alımı BTC Fiyatının 34 Bin Doları Aşmasını Sağladı

ETC Labs %51 Saldırıları ile Nasıl Mücadele Ediyor?

Ağustos’ta gerçekleşen ilk iki saldırının ardından ETC Labs, Ethereum Classic ağında yeni bir güvenlik planı üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

Culver, güvenlik planının “yaklaşan saldırılara karşı kendi sistemimizi uyarmaya ve saldırıları önlemek adına hesapmala gücünü (hash power) dağıtmaya yönelik bir dizi madencilik önlemini” içerdiğini belirtti.

ETC Labs, saldırıların sorumlusu olan kişi veya grupları takip etmek için ise New York merkezli bir uluslararası hukuk firması olan Kobre & Kim’in yardımına başvurdu. Hukuk firmasının ortaklarından Benjamin J.A. Sauter’e göre, söz konusu %51 saldırıları Ethereum Classic özelindeki herhangi bir teknik sorun nedeniyle gerçekleşmedi. Saldırı, direkt olarak kötü niyetle hareket eden bir grubun eylemi olarak değerlendirildi.

Yapmak istedikleri şeyin saldırıyı gerçekleştiren kişilere bir mesaj göndermek olduğunu dile getiren Sauter, söz konusu kişi veya kişilerin kim olduğunu bulacaklarını belirtti.

ETC Labs Ceo’su Terry Culver’a göre ise blockchain sistemlerinin terk edilmesi söz konusu değil; bunun yerine ETC Labs ve diğer geliştirici şirketler blockchain ağlarını çok daha güvenli hale getirmenin yollarını aramaya devam edecek.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar