7 Aralık 2022, Çarşamba
12.7 C
İstanbul

6.000 Coinbase Kullanıcısı Soyuldu: Şirket, Geri Ödeme Yapacağını Söyledi!

Yorum

Bayram Değil Seyran Değil, İngiltere Neden Birden Kripto Dostu Oldu?

İngiltere başından beri Bitcoin ve kriptoya en mesafeli Batılı ülkelerin başında geldi. İngiliz devletinin "resmi olmayan" yayın organı BBC'nin Bitcoin...

Sıkılgan Maymunlar

Türkçe'de "maymun iştahlı" diye çok güzel bir tabir var. Maymun iştahlının sözlüklerdeki tanımı şöyle; "Sevgi ve eğiliminde, beğenisinde kararlılık bulunmayan, bugün...

Bitcoin 2022 Sonunda 4160 Dolar Olabilir..

Ne demiş atalarımız; küsuratlı sayı vereyim de salladığım anlaşılmasın. 2022'nin ayı piyasası şeklinde geçeceği artık netlik kazandı. Bundan sonrası gözyaşı....

Blockchain Trilemması

Blokchain trilemması ifadesini ilk kullanan kişi Vitalik Buterin'dir. Dilemma ikilem anlamına gelirken, trilemma üçlem demektir. Yani bir çıkmaz vardır...

Kripto borsası Coinbase, bir kimlik avı saldırısında binlerce müşterisinin fonlarının çalındığını açıkladı. Şirket, kullanıcılarına geri ödeme yapacak.

Binance indirim kodu

Haberin Özeti

  • Kripto borsası Coinbase, fonları çalınan 6.000’den fazla müşteriye geri ödeme yapacağını açıkladı.
  • Saldırılar, SMS kimlik doğrulamasını ele geçiren bir kimlik avı yöntemi ile gerçekleştirildi.

Önde gelen kripto borsası Coinbase, bilgisayar korsanlarının, şirketin birçok hesabı güvence altına almak için kullandığı SMS tabanlı bir kimlik doğrulama özelliğini ele geçirdiğini ve bunun sonucunda da 6.000 müşterinin fonlarını çaldığını açıkladı.

Binance indirim kodu

Coinbase, Çalınan Toplam Kripto Para Miktarını Açıklamadı

Kimlik avı saldırısı ile ilgili haberler ilk olarak Ağustos ayında bildirilmişti. Ancak saldırının kapsamı, şirketin müşterilere gönderdiği bir bilgilendirme duyurusu ile netleşti.

Uygulamamızı indirin, gelişmelerden ilk sizin haberiniz olsun!

Söz konusu duyuruda kripto borsası, kimlik avı saldırısı sonucunda parasını kaybeden müşterilere geri ödeme yapacağını belirtti. Şirket, bilgisayar korsanlarının çaldığı toplam kripto para miktarını ise açıklamadı.

Borsa Neden Geç Açıklama Yaptı?

Yine de, Coinbase’in böyle bir saldırıyı kabul etmesinin ve resmi açıklama yapmasının neden bu kadar vakit aldığı merak ediliyor. Kripto borsası, saldırılar devam ederken ve hatta sonraki aylarda müşteri tabanını uyarmak için herhangi bir girişimde bulunmamış gibi görünüyor.

Coinbase sözcüsüne göre şirket, olayı araştıran kolluk kuvvetlerine müdahale etmek istemedi ve bu yüzden bir süre sessizliğini korudu.

Borsa sözcüsü konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Saldırının boyutu, kapsamı ve karmaşıklığı nedeniyle, saldırıyı anlamak ve hafifletme teknikleri geliştirmek için kolluk kuvvetleri ve diğer paydaşlarla birlikte çalışıyoruz. Saldırının tekrarlanmamasını ve kolluk kuvveti soruşturmalarının bütünlüğünün tehlikeye atılmaması için sağlam adımlar attık.” ifadelerini kullandı.

Borsa ayrıca müşterilerini, harici bir donanım cihazı veya bir kimlik doğrulama uygulaması gibi daha güvenli bir “iki faktörlü kimlik doğrulama” yöntemine geçmeye davet etti.

Haberlerimizi Google News, Telegram, Twitter, Discord, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. Ayrıca bültenimize abone olun son dakika gelişmeleri kaçırmayın.
Mert Akdoğan
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Bu haberle ilgili ne düşünüyorsunuz?

En Çok Okunanlar