6.000 Coinbase Kullanıcısı Soyuldu: Şirket, Geri Ödeme Yapacağını Söyledi!

Önemli Gelişmeler
blank
Mert Akdoğan
1996 Denizli doğumlu. Uluslararası İlişkiler yüksek lisans öğrencisi. Ekonomi ve Politik Ekonomi alanlarına ilgili.

Kripto borsası Coinbase, bir kimlik avı saldırısında binlerce müşterisinin fonlarının çalındığını açıkladı. Şirket, kullanıcılarına geri ödeme yapacak.

blank

Haberin Özeti

  • Kripto borsası Coinbase, fonları çalınan 6.000’den fazla müşteriye geri ödeme yapacağını açıkladı.
  • Saldırılar, SMS kimlik doğrulamasını ele geçiren bir kimlik avı yöntemi ile gerçekleştirildi.

Önde gelen kripto borsası Coinbase, bilgisayar korsanlarının, şirketin birçok hesabı güvence altına almak için kullandığı SMS tabanlı bir kimlik doğrulama özelliğini ele geçirdiğini ve bunun sonucunda da 6.000 müşterinin fonlarını çaldığını açıkladı.

blank

Coinbase, Çalınan Toplam Kripto Para Miktarını Açıklamadı

Kimlik avı saldırısı ile ilgili haberler ilk olarak Ağustos ayında bildirilmişti. Ancak saldırının kapsamı, şirketin müşterilere gönderdiği bir bilgilendirme duyurusu ile netleşti.

Söz konusu duyuruda kripto borsası, kimlik avı saldırısı sonucunda parasını kaybeden müşterilere geri ödeme yapacağını belirtti. Şirket, bilgisayar korsanlarının çaldığı toplam kripto para miktarını ise açıklamadı.

Borsa Neden Geç Açıklama Yaptı?

Yine de, Coinbase’in böyle bir saldırıyı kabul etmesinin ve resmi açıklama yapmasının neden bu kadar vakit aldığı merak ediliyor. Kripto borsası, saldırılar devam ederken ve hatta sonraki aylarda müşteri tabanını uyarmak için herhangi bir girişimde bulunmamış gibi görünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter adresimizden takip edebilirsiniz.

Coinbase sözcüsüne göre şirket, olayı araştıran kolluk kuvvetlerine müdahale etmek istemedi ve bu yüzden bir süre sessizliğini korudu.

Borsa sözcüsü konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Saldırının boyutu, kapsamı ve karmaşıklığı nedeniyle, saldırıyı anlamak ve hafifletme teknikleri geliştirmek için kolluk kuvvetleri ve diğer paydaşlarla birlikte çalışıyoruz. Saldırının tekrarlanmamasını ve kolluk kuvveti soruşturmalarının bütünlüğünün tehlikeye atılmaması için sağlam adımlar attık.” ifadelerini kullandı.

Borsa ayrıca müşterilerini, harici bir donanım cihazı veya bir kimlik doğrulama uygulaması gibi daha güvenli bir “iki faktörlü kimlik doğrulama” yöntemine geçmeye davet etti.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Twitter, Facebook, Instagram ve Reddit hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Güncel Haberler

ETH 2.0 Yükseltmesinden Sonra Ethereum’da Neler Değişecek?

Ethereum blok zinciri, mevcut enerji yoğun iş kanıtı sisteminden hisse kanıtı algoritmasına geçtikten sonra ETH arzının azalması bekleniyor. Haberin Özeti ...
Send this to a friend